Powiat

W tym tygodniu ruszyły tzw. szczepienia populacyjne przeciw koronawirusowi. Aktualnie szczepieniom poddawani są seniorzy powyżej 70 roku życia. Osoby, które mają obiektywne trudności w poruszaniu się, mogą zostać dowiezione do punktu szczepień transportem organizowanym przez gminy.

W poniedziałek, 25 stycznia 2021 r., rozpoczął się kolejny etap szczepień w naszym kraju. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują seniorzy. W pierwszej kolejności mają to być osoby powyżej 70 roku życia. Jak już wcześniej informowaliśmy, zapisy na szczepienia dla tej grupy mieszkańców naszego powiatu prowadzone były już od 15 stycznia.

Nie obyło się jednak bez niedogodności. Proces rejestracji pacjentów, jak i same szczepienia, przebiegają wolniej, niż było to planowane. Powodem jest ograniczona ilość preparatu, który dociera do przychodni.

Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać potrzebę transportu. Wsparcie w tym zakresie organizują samorządy. W tym celu każda gmina z terenu naszego powiatu uruchomiła specjalną infolinię.

Transport do miejsca szczepień dotyczy tylko szczególnych przypadków. Uprawnione są do niego osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, lub odpowiednio I grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami oraz osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień. Przejazd obejmuje trasę od miejsca zamieszkania pacjenta do najbliższego punktu szczepień i z powrotem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze