powiat

Edukacja domowa staje się dziś w Polsce coraz częściej wybieraną formą nauki. Fundacja Edukacji Domowej, która na podstawie danych z Ministerstwa Edukacji i Nauki na bieżąco monitoruje liczbę uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą podaje, że w roku szkolnym 2023/2024 dokładnie 48 114 osób uczy się w ramach tzw. edukacji domowej. Dotyczy to również powiatu olkuskiego.

Liczba uczniów korzystających z edukacji domowej rośnie z roku na rok, a dane z września 2024 r. mówią o 54 tys. uczniów, co potwierdza znaczące i wciąż rosnące zainteresowanie edukacją poza systemową. Rodzice i uczniowie coraz częściej poszukują także stacjonarnych alternatywnych form nauki, które zapewniają większą elastyczność i indywidualizację.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom z początkiem 2023 roku w Olkuszu powstała Fundacja Twórczej Edukacji Góra Marzeń. To pierwsza w powiecie olkuskim „mikro-szkoła” bez dzwonków, ocen, kar i rywalizacji, w której dzieci rozwijają swoje talenty i pasje w małej grupie. Kluczowe są tutaj relacje, współpraca, wzajemna pomoc, radość uczenia oraz przebywania ze sobą. To przyjazna przestrzeń edukacyjna, w której dzieci czują się bezpieczne, akceptowane, docenione i zmotywowane do twórczej pracy oraz zabawy. W szkole takiej jak ta, nauka odbywa się w grupach łączonych wiekowo, co pozwala lepiej zrozumieć potrzeby uczniów i dostosować nauczanie do ich indywidualnych umiejętności oraz stylów nauki. Nie ma klasycznych szkolnych ławek i kart pracy. Dzieci wspólnie jedzą posiłki i wspólnie po nich sprzątają. Razem dbają o wspólną przestrzeń, co uczy je obowiązkowości, samodzielności i systematyczności. Codziennie, niezależnie od pogody uczniowie wychodzą do lasu lub na podwórko. Bliskość natury to jeden z głównych filarów „mikro-szkoły”. Duży nacisk w prowadzeniu zajęć kładziony jest na komunikację, kreatywność, z uwzględnieniem indywidualnej inteligencji emocjonalnej – co uznawane jest za kluczowe kompetencje przyszłości, a relacja z dzieckiem oraz jego rodzicami stawiana jest na pierwszym miejscu.

Nauka odbywa się w oparciu o tzw. plan daltoński, który zakłada odejście od stałego planu zajęć oraz podziału na klasy. Tempo nauki ma być indywidualnie dostosowane do każdego ucznia, a przydzielone im zadania dopasowane do ich umiejętności oraz wieku.

O zaletach tego podejścia rozmawiano 21 listopada 2024 r. na I Olkuskiej Konferencji Edukacyjnej – „Uczyć? Tak! Ale jak?”, w której wzięło około stu nauczycieli i pasjonatów nowoczesnej edukacji z powiatu olkuskiego. Konferencję zorganizowały: Halina Świtlicka – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie – Filii w Olkuszu Biblioteka Pedagogiczna w Olkuszu, oraz Justyna Gajdziszewska – polonistka w Szkole Podstawowej nr 6 im. Fryderyka Chopina. Wydarzenie wsparli m.in. Starosta Powiatu Olkuskiego – Bogumił Sobczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz – Roman Piaśnik.

„Szkoła Góra marzeń” prowadzi zajęcia edukacyjne w lokalu Wiejskiego Domu Kultury w Bogucinie Małym. W zaadaptowanej i wyposażonej specjalnie na potrzeby placówki przestrzeni dzieci i młodzież uczą się, bawią, ale także spędzają czas w wakacje i ferie zimowe, podczas półkolonii. Od jesieni przyszłego roku będzie funkcjonowała jako niepubliczna szkoła podstawowa.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze