Olkusz

W niedzielę 3 grudnia, olkuska Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR w Olkuszu, była areną zmagań w ramach II Wojewódzkiego Turnieju Klasyfikacyjnego Juniorów i Żaków w Tenisie Stołowym. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili starsi rocznikowo gracze, wśród których triumfowali Oliwia Osińska (KS Bronowianka Kraków) oraz Jan Mrugała (KS Gorce Nowy Targ). Następnie przy stołach pojawili się Żacy. Tutaj najlepsi okazali się Kamil Antoszek (KS Gorce Nowy Targ) i Lea Ewert (Płomień Limanowa).

W gronie Juniorek do gry przystąpiło 25 zawodniczek, z których do najlepszej czwórki awansowały Kamila Kiliszek, Zuzanna Piekarczyk, Zuzanna Syrda oraz Oliwia Osińska. W półfinałach Piekarczyk w czterech setach pokonała Kiliszek, a jeszcze dłużej, bo pięć setów trwało starcie Osińskiej z Syrdą. Ostatecznie po zaciętym spotkaniu lepsza od swojej klubowej koleżanki okazała się Osińska. Zanim poznaliśmy zwyciężczynię turnieju Juniorek, stało się jasne, że na najniższym stopniu podium stanie inna z reprezentantek Bronowianki Kiliszek, która nie dała szans Syrdzie (3:0). W Wielkim Finale Osińska również bez straty seta pokonała Piekarczyk.

Równolegle do turnieju żeńskiego, prowadzono zmagania wśród chłopców. Tutaj na listach startowych znalazły się 42 nazwiska, a wśród nich te trzy najważniejsze: Jan Mrugała, Bartłomiej Kądziołka oraz Bartłomiej Mrugała. Zwycięzca całej rywalizacji J. Mrugała, w drodze do finału wygrał cztery mecze, tracąc w nich tylko dwa sety, a w najważniejszym starciu dnia, zawodnik z Nowego Targu do zera ograł Kądziołkę. Podium w stawce Juniorów uzupełnił B. Mrugała, po pięciosetowym pojedynku z Aleksandrem Pilchem.

Po rywalizacji w grupie juniorskiej, miejsca przy stołach zajęli Żacy. W tej kategorii wiekowej, w niedzielne popołudnie wystąpiło łącznie 53 zawodniczek i zawodników z całej Małopolski. U dziewcząt pierwszą trójkę utworzyło trio Lea Ewert, Milena Mężyk i Barbara Florek. Ewert reprezentująca barwy Płomienia Limanowa w dwóch pierwszych meczach nie straciła nawet seta, w półfinale z Florek przegrała jedną partię i dopiero w spotkaniu o „złoto” miała sporo problemów z Mężyk (KS Start Nowy Sącz) – 3:2 na korzyść Ewert. Mecz o „brąz” miał dużo bardziej jednostronny przebieg. Florek grająca dla Spektrum Słopnice, 3:0 pokonała o dwa lata młodszą od siebie Liliannę Pęksę z KS-u Gorce Nowy Targ.

Turniej Żaków zdominował natomiast nowotarżanin Kamil Antoszek, pierwszego seta tracąc w półfinale, a drugiego w Wielkim Finale, w którym pokonał reprezentanta gospodarzy Jakuba Jałowca (LKS Kłos Olkusz). Trzeci stopień podium dla Jakuba Głucha z UKS-u Gryf Gdów za wygraną 3:0 z Szymonem Duszą (SLJ Łużna).

Zawodniczki oraz zawodnicy, którzy w obu kategoriach wiekowych stanęli na podium, odebrali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Zwycięzców dekorowali Prezes Zarządu KOZTS Wojciech Biernat oraz Dyrektor MOSiR w Olkuszu Jacek Bujas.

Organizatorami turnieju byli Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Nieocenioną pomoc przy organizacji zawodów jak zwykle okazał LKS „Kłos” Olkusz – sekcja tenisa stołowego.