Olkusz

Olkuski Speleoklub działa już od ponad 50 lat, zrzeszając pasjonatów wspinaczek i eksploracji jaskiń. Jego członkowie szukają teraz dla siebie nowej siedziby. W tym celu zorganizowali internetową zbiórkę na pokrycie rocznych kosztów wynajmu lokalu.

Olkuski Speleoklub został założony w 1969 roku dzięki staraniom Henryka Imiałka i jego kolegów, aby między innymi szkolić i wymieniać doświadczenia. Aktualnie liczy on około 35 członków i zrzesza nie tylko speleologów. Pośród grona klubowiczów są osoby zajmujące się żeglarstwem i trekkingiem. – Nasi grotołazi odwiedzają jaskinie jurajskie i tatrzańskie. Wspinamy się na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i w Tatrach. Wyjeżdżamy do jaskiń w Albanii, Bułgarii i Słowenii. Przy okazji staramy się poznawać również inne obiekty podziemne wytworzone przez człowieka, czyli wyrobiska górnicze, sztolnie i szyby. Eksplorujemy także piwnice i podziemia starych kamienic, gdyż pod względem dostępności i charakterem przypominają jaskinie – wylicza Dominika Dudek z olkuskiego speleoklubu.

Do tej pory członkowie klubu spotykali się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Olkuszu. Dzięki uprzejmości PTTK mieli udostępnione pomieszczenie na strychu kamienicy oraz „salę kominkową”, w której organizowane były publiczne prelekcje. Kilka lat temu PTTK rozpoczął jednak remont całego strychu i poddasza. Remont ten przeciąga się, w związku z czym całe poddasze wyłączone jest z użytkowania. Jako tymczasowe rozwiązanie PTTK udostępniało klubowiczom „salę kominkową”, ale jest ona dostępna dosyć rzadko a terminy spotkań speleoklubu nie pokrywają się z godzinami pracy PTTK. Dlatego członkowie organizacji szukają nowej siedziby i zbierają środki na jej utrzymanie. Jednocześnie zapraszają wszystkich chętnych do zasilenia szeregów klubu.

– Posiadamy ściankę wspinaczkową o wysokości 12 metrów dostępną wyłącznie dla klubowiczów. Trenujemy na niej, aby nie wyjść z wprawy, ponieważ posługujemy się liniowymi technikami jaskiniowymi, aby dotrzeć w miejsca niedostępne. Ścianka znajduje się na ulicy Kochanowskiego 2 – mówi Dominika Dudek. Olkuscy grotołazi mogą pochwalić się sukcesami. W 2011 dzięki zaangażowaniu klubowiczów odkryliśmy Jaskinię Spełnionych Marzeń w Rodakach pod Olkuszem – Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią planujemy wznowić szkolenia klubowe – dodaje nasze rozmówczyni.

Klubowi nie obca jest również działalność charytatywna. W tym roku jego członkowie zainicjowali wśród klubowiczów zbiórkę przedmiotów na licytacje online podczas 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane rzeczy zostaną zlicytowane, a uzyskane wpłaty zasilą WOŚP w Olkuszu.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Speleoklub w poszukiwaniu nowego lokum mogą wziąć udział w internetowej zbiórce pod adresem: https://zrzutka.pl/g2ujxx

fot.: Speleoklub Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze