Okres wakacyjny dla większości z nas stanowi czas odpoczynku i relaksu. Nie wszyscy mogą się jednak w pełni z niego cieszyć. Po raz kolejny do naszej redakcji zgłaszają się osoby, narzekające na wieczorne schadzki, organizowane pomiędzy blokami. – Rozumiemy, że młodzi muszą się wyszaleć, ale ławki pod naszymi oknami to nie miejsce na „grube” imprezy – bulwersują się mieszkańcy. Policjanci apelują, aby wszelkie tego typu przypadki zgłaszać bezpośrednio do nich.

Niedawno wpłynęła do nas seria próśb o interwencję w sprawie conocnych imprez na jednym z olkuskich osiedli. Mieszkańcy bloków usytuowanych przy ul. Nullo narzekają na zbierające się tam wieczorami grupy młodych ludzi, przesiadujących na pobliskich ławkach do bardzo późnych godzin. Spotkaniom tym regularnie towarzyszy alkohol. – Głośna muzyka, piski i krzyki oraz śmiechy nie pozwalają nam spokojnie spać. Na tym osiedlu jest wielu starszych ludzi. Są również małe dzieci, które w nocy śpią i nikomu nie sprzyjają ciągłe imprezy pod oknem – pisze w liście po do naszej redakcji jedna z osób zamieszkałych w okolicznym bloku.

Młodzież uczestnicząca w tych spotkaniach nie kwapi się do sprzątania po sobie, przysparzając tym samym dodatkowej pracy dozorcom i służbom odpowiedzialnym za czystość. – To karygodne!  Na co dzień jest to przyjazne i zielone miejsce gdzie w ciągu dnia wielu ludzi może w spokoju sobie na słońcu odpocząć, a dzieci mogą się wybawić. Niestety rano można zastać tu: kubki, szklanki, puste butelki po sokach jak i również po alkoholu, wiele chusteczek i papierków oraz kapsli. Ostatnio zaś w krzakach znalazł się nawet stary telewizor – bulwersują się mieszkańcy.

Jak informuje olkuska policja, od początku tego roku mundurowi odnotowali cztery przypadki zakłócania ciszy nocnej w tym miejscu. Miały one miejsce 5 i 6 kwietnia oraz 15 sierpnia bieżącego roku, kiedy to w ciągu jednej nocy musieli oni interweniować dwa razy. – Dwa pierwsze zgłoszenia dotyczyły gromadzenia się osób w rejonie Skweru.  Przypominam, że wówczas obowiązywał zakaz gromadzenia się osób w związku z Coivid-19. Kolejne zgłoszenie dotyczyło zakłócania ciszy nocnej przez grupę osób oraz spożywania alkoholu. Osoby, wobec których interweniowali policjanci, zostały wylegitymowane i pouczone o odpowiednim zachowaniu. Nadmieniam, że druga interwencja policyjna dotyczyła innej grupy osób – wylicza Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Jak tłumaczy rzeczniczka olkuskiej komendy, policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego podczas służby dokonują kontroli ulicy Francesco Nullo, zwłaszcza w porach wieczorowo-nocnych. Należy to do ich zadań doraźnych. Prowadzone w tym zakresie działania prewencyjno-kontrolne  mają na celu ograniczenie przestępstw i wykroczeń w tym rejonie. Zachęca przy tym mieszkańców, aby w przyszłości nie bali się zgłaszać podobnych incydentów mundurowym.

– Problemy lokalne, mieszkańcy powinni zgłaszać również do dzielnicowego, sierżanta sztabowego Kamila Lisowskiego, który w swoim rejonie ma ulicę F. Nullo. Ponadto mieszkańcy mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wtedy gdy niewymagana jest natychmiastowa reakcja policji. Natomiast w nagłych wypadkach, należy dzwonić na numer alarmowy. Nie trzeba wtedy podawać swoich danych osobowych. Nawet, gdy zgłoszenie jest anonimowe, policjanci podejmą taką interwencję. Zebranie przez policję wszystkich informacji na temat problemów społeczności lokalnej, pozwoli na jeszcze lepszą dyslokację służb, a tym samym dostosowanie zarządzania patrolami do bieżących potrzeb – mówi Podkomisarz Katarzyna Matras, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Chciałbym przypomnieć policji, że zakaz gromadzenia się był wprowadzony nielegalny bowiem jest konstytucyjnym prawem człowieka. Taki zakaz można wprowadzić wcześniej wprowadzając stan wyjątkowy, wojenny itp., a żadnego z tych stanów nie wprowadzono.