Olkusz

W poniedziałkowy wieczór – 11 grudnia 2023 r. w Czytelni olkuskiej Biblioteki odbyło się wyjątkowe spotkanie z Dorotą Segdą oraz Jackiem Romanowskim. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – Pana Romana Piaśnika.

Podczas niezwykłego wydarzenia artystycznego ci znakomici aktorzy Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przybliżyli czytelnikom olkuskiej Biblioteki historię niezwykłej znajomości Wisławy Szymborskiej oraz Zbigniewa Herberta.

W mistrzowski sposób Dorota Segda i Jacek Romanowski zapoznali uczestników spotkania z pełną humoru i kunsztowną korespondencją tych wybitnych poetów, zawartą w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”.

Uczestnicy spotkania mogli dostrzec jak z każdym kolejnym listem zwykła znajomość zmieniała się w niezwykłą przyjaźń. Dystans do własnej twórczości, do otaczającego ich świata i pewnego rodzaju „flirt” między autorami wprowadził uczestników wydarzenia w wyjątkowy nastrój.

Na uwagę zasługuje również tło wydarzeń historycznych okresu, w których powstała korespondencja, a które mniej lub bardziej oddziaływały na obydwoje poetów. Performance przygotowany przez Dorotę Segdę i Jacka Romanowskiego uzupełniony był o oprawę graficzną oraz muzyczną, co w połączeniu z kunsztem aktorskim stanowiło doskonałą całość i prawdziwą ucztę duchową dla uczestników spotkania.

Na zakończenie nasi goście otrzymali owacje na stojąco.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów ogłoszonego przez Sejm RP Roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze