Olkusz

Wielomiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów to znak rozpoznawczy służby zdrowia w naszym kraju. Nie inaczej jest także w naszej okolicy, gdzie na temat publicznej opieki medycznej najczęściej mówi się w negatywnie: „W poradni ortopedycznej w olkuskim szpitalu wizyta trwa dosłownie 5 minut, bo tak są ustalane wizyty. Do specjalistów czeka się przecież po kilka miesięcy, a tymczasem wizyta trwa tak krótko.” – opowiada nam jeden z Czytelników. Co na to władze szpitala? Czy rzeczywiście jest źle?

Od lat w Polsce krążą dowcipy o terminach zapisania się do lekarza specjalisty „na NFZ”, jako że w wielu przypadkach okres oczekiwania na taką wizytę wynosi od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Co jakiś czas do naszej redakcji docierają skargi na podobne sytuacje mające miejsce w placówkach medycznych na terenie naszego powiatu: ostatnia z nich dotyczyła Poradni Urazowo-Ortopedycznej w Nowym Szpitalu w Olkuszu, a osoba kontaktująca się z naszą redakcją twierdziła, że na kilkuminutową wizytę przyszło jej czekać wiele miesięcy.

Przypominamy, że w tej samej sprawie interweniował niedawno również radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz, który w swojej interpelacji zapytał Starostę Olkuskiego Bogumiła Sobczyka, czy w powiatowej lecznicy dochodzi do sytuacji, w których, pomimo wielu miesięcy oczekiwania na lekarza specjalistę w dziedzinie ortopedii, wizyty trwają niedostatecznie długo, a pacjenci są przyjmowani w sposób pospieszny: w piśmie skierowanym do władz naszego powiatu padło również pytanie, ile czasu jest przeznaczone na tego typu wizyty w Nowym Szpitalu w Olkuszu, zgodnie z zawartą przez ten podmiot umową z NFZ, oraz o to, ile wizyt u lekarza ortopedy było przeprowadzonych od początku roku i ile jest ich jeszcze zaplanowanych do końca grudnia 2023.

Z odpowiedzi, jaką za pośrednictwem olkuskiego starostwa udzielił Zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu, wynika, że listy oczekujących na wizytę w Poradni Urazowo-Ortopedycznej prowadzone są zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami: „Czas trwania wizyty dostosowany jest do różnorodności schorzeń pacjentów i trwa od 15 do 60 minut, w zależności od tego, ile wymaga przypadek konkretnego pacjenta.” – czytamy w piśmie sygnowanym przez zarząd placówki. W piśmie zawarto również informację, że w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku w Poradni Urazowo-Ortopedycznej przyjęto 6 432 pacjentów, a do końca roku zaplanowanych jest jeszcze 917 wizyt.

„Obecnie pierwszy wolny termin na wizytę pierwszorazową dla przypadku pilnego jest dzień 04.08.2023r., dla przypadku stabilnego to dzień 08.08.2023r. Wyjątek stanowią pacjenci posiadający skierowanie ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którzy są przyjmowani w wyznaczonym na skierowaniu terminie. Jednocześnie informujemy, że część pacjentów wybiera wizytę u danego lekarza co może wydłużyć termin oczekiwania na wizytę zgodnie z życzeniem pacjenta, pomimo możliwości wcześniejszego odbycia wizyty lekarskiej u innego specjalisty w Poradni Urazowo- Ortopedycznej.” – twierdzą władze spółki.

Jakiej jest natomiast zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy Waszym zdaniem kolejki do lekarzy specjalistów w Nowym Szpitalu w Olkuszu rzeczywiście są takie długie? A może sytuacja rzeczywiście przedstawia się tak, jak wynika to z odpowiedzi zarządu placówki? Jak zawsze, zapraszamy Was do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze