Niedawno Główny Urząd Statystyczny policzył kwoty inwestycji dofinansowanych w ramach polityki spójności we wszystkich samorządach. Od niespełna 28 mln zł w Bolesławiu do ponad 225 mln zł w Olkuszu – tyle według GUS wynoszą wartości unijnych projektów realizowanych w okolicznych gminach. Jak dokładnie przedstawiają się statystyki związane z powiatem olkuskim?

Ranking opracowany przez Główny Urząd Statystyczny obejmuje łącznie 2477 gminy w naszym kraju. Dane GUS uwzględniają wszystkie projekty realizowane na terenie danej miejscowości i nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez samorządy. Zestawienie obejmuje również inicjatywy z sektora organizacji pozarządowych oraz biznesu.

– Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020, dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. Natomiast w zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Polską Agnację Prasową.

Na czele klasyfikacji uplasowała się Warszawa, w której łączna wartość projektów realizowanych przez wszystkich beneficjentów wyniosła 19,8 mld zł. Kolejne miejsca zajęły: Kraków (8,3 mld zł), Łódź (8 mld zł) oraz Wrocław (6,3 mld zł). Na przeciwległym biegunie znalazło się: Zabrodzie w woj. mazowieckim (163 tys. zł) oraz dwie gminy w woj. łódzkim: Ostrówek (250 tys. zł) oraz Kobiele Wielkie (335 tys. zł).

Jak na tym tle wypadają okoliczne miejscowości? – Najwięcej środków zainwestowano w Olkuszu. Z kwotą opiewającą na ponad 225,6 mln zł Srebrny Gród uzyskał 169 lokatę w zestawieniu. Bukowno – z kwotą 181,3 mln zł – uplasowało się na 212 miejscu. Miasto i Gmina Wolbrom, gdzie realizowane są inwestycje o wartości 113 mln zł, odnaleźć możemy na 337 miejscu. Na 449 miejscu odnajdziemy Klucze, gdzie wcielane są w życie projekty wycenione na 96 mln zł. Wartość przedsięwzięć na terenie gminy Trzyciąż (pozycja nr 1086) opiewa na kwotę prawie 33 mln zł. Nieco dalej znalazł się Bolesław (1421 miejsce). Środki inwestycyjne wynoszą w przypadku tego samorządu terytorialnego prawie 28 mln zł.

W aktualnej perspektywie finansowej (2014-2020) Polska zainwestuje w ramach środków z polityki spójności 82,5 mld euro. Jest to najwięcej spośród państw członkowskich UE. Z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji dotyczącej przyszłego budżetu unijnego wynika jednak, że w kolejnej perspektywie nasz kraj miałaby otrzymać nawet 23% środków mniej niż obecnie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze