cordis28

W sobotni wieczór w sali widowiskowej olkuskiego MOK-u odbyła się szósta gala, podczas której rozdano nagrody Cordis Nobilis. Wyróżnienia te co roku trafiają do ludzi i organizacji świadczących bezinteresowną pomoc. Kapituła konkursu za rok 2014 przyznała nagrody w pięciu kategoriach: „Organizacja”, „Filantrop”, „Wolontariusz”, „Nauczyciel” i „Osoba”.

 – Jako gospodarz miasta i gminy jestem dumny, że są wśród nas tacy ludzie, którzy z potrzeby serca niosą pomoc ludziom chorym i pokrzywdzonym przez los. Czynią to bez rozgłosu i poklasku, nie żądając nic w zamian. Ich pomoc jest nieoceniona. Liczy się nie tylko wsparcie finansowe, ale także dobre słowo i czas. Podczas takich uroczystości mamy okazję wszystkim tym osobom podziękować – mówił na wstępie gali burmistrz Roman Piaśnik.

Kapituła nagrody Cordis Nobilis, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych środowisk: samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, osiedli, sołectw oraz nauczycieli, w tym roku oprócz pięciu nagród, przyznała również kilka wyróżnień.

cordis7

ORGANIZACJA: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu.
Wyróżnienie: Polski Związek Niewidomych Koło w Olkuszu
 

Nagroda ta przyznawana jest organizacjom pozarządowym, które w danym roku prowadzą najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra. Tegoroczny laureat – Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu, w lokalnym środowisku działa już od ponad 20 lat. Stowarzyszenie tworzą rodziny i przyjaciele osób z upośledzeniem umysłowym. Misją Organizacji jest dbałość o godność i szczęście osób niepełnosprawnych oraz dążenie do zdobycia przez te osoby maksymalnej możliwej samodzielności. Członkowie Stowarzyszenia wspierają się wzajemnie, by móc sprostać sytuacjom, które wynikają z wychowania dziecka upośledzonego. Współpracują także z innymi organizacjami, szerząc ideę integracji. Współorganizują Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony corocznie 5 maja. Dodatkowo od pięciu lat współpracują ze Stowarzyszeniem „Wszyscy dla Wszystkich” przy realizacji Teatru Niepełnosprawnych. Jego podopieczni mogą liczyć na turnusy rehabilitacyjne czy wycieczki turystyczne. Od trzech lat ludzie zaangażowani w pracę na rzecz tej organizacji dokładają wszelkich starań, aby spełnić swoje największe marzenie, którym jest powstanie ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego w przekazanym przez Gminę Olkusz budynku przy ul. Kosynierów.

Podczas odbierania nagrody, prezes Stowarzyszenia Anna Kostulska nie tylko dziękowała za tak prestiżową nominację, ale jednocześnie zaznaczyła, że ta wyjątkowa statuetka wymaga od jego posiadacza czegoś więcej. Dlatego, jak zapewniała pani prezes, Stowarzyszenie dołoży wszelkich starań, aby w niedalekiej przyszłości na os. Słowiki powstało Centrum dla osób z upośledzeniem umysłowym, będące jednocześnie domem dla dorosłych osób, które będą miały gdzie się podziać po stracie najbliższych członków rodziny.

Wyróżniony w tej kategorii Polski Związek Niewidomych Koło w Olkuszu to natomiast organizacja działająca nieprzerwanie od 1950 roku. Zrzesza osoby niewidome i słabo widzące. Jest organizacją samopomocową, pomagającą swoim członkom w przełamywaniu wielu problemów życiowych. Stowarzyszenie kieruje na specjalistyczne szkolenia osoby tracące wzrok, a wśród swoich członków ma wybitnych sportowców – medalistów Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Olkuski PZN przywraca wszystkim wiarę w to, że mimo przeciwności losu można żyć pięknie, mądrze i godnie. Wyróżnienie z rąk burmistrza odebrał prezes Organizacji Kazimierz Bajur.

cordis13

FILANTROP: Barbara i Stanisław Paciejowie

W tej kategorii nagrody przyznawane są darczyńcom i sponsorom za finansowe wsparcie działalności społecznej. A jak wynika z ilości organizacji do jakich trafiła pomoc od Państwa Paciejów – filantropami są nie od wczoraj. Barbara i Stanisław Paciejowie, to ludzie o wielkich sercach, wrażliwi na ludzką krzywdę i nigdy nie odmawiający pomocy. Wspomagają akcje charytatywne, czynnie biorą udział w licytacjach dobroczynnych. Od lat związani są ze Stowarzyszeniem „Wszyscy dla Wszystkich”. Laureaci wspierają również wiele innych organizacji sportowych, szkół i sołectw. Na długiej liście znalazły się m.in. Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcące, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia czy OSP Osiek.

WOLONTARIUSZ: Karol Drabik
WYRÓŻNIENIE: Dagmara Nazifi

Nagrody Cordis Nobilis w kategorii „Wolontariusz”, trafiają do osób stawiających pierwsze kroki w pracy społecznej. Tegoroczny laureat jest wolontariuszem w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Res Sacra Miser”. Pomaga tam swoim młodszym kolegom w nauce, a zasłynął także z talentów organizacyjnych. Potrafi świetnie rozwiązać problemy wychowawcze i zażegnać konflikty rówieśnicze. Sam inicjuje wiele zajęć dla młodzieży, prowadzi m.in. zajęcia z tańca Zumby. Karol Drabik swoją pogodą ducha, uczynnością i życzliwością, a w szczególności kulturą osobistą, wnosi wiele dobrego w atmosferę panującą w świetlicy. Jest także wzorem dla swoich podopiecznych i rówieśników.

Wyróżniona wśród wolontariuszy Dagmara Nazifi jest uczennicą IV LO w Olkuszu, a swoją bezinteresowną działalność prowadzi w Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich” oraz w szkole, gdzie należy do klubu wolontariackiego. Jest zaangażowana w projekt „Lektorium” w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” na os. Pakuska, gdzie pomaga swoim młodszym kolegom w nauce. Razem z najbliższą rodziną udziela swoim podopiecznym również pomocy rzeczowej. Dagmara Nazifi organizuje i wspiera wiele akcji charytatywnych.

cordis16

NAUCZYCIEL: Małgorzata Bryzik i Anna Kajda

Nagroda Cordis Nobilis przyznawana za działalność na rzecz dzieci i młodzieży tym razem trafiła do dwóch pedagogów. Małgorzata Bryzik jest nauczycielem religii w IV LO w Olkuszu. Jako dobro najwyższe traktuje człowieka i jego sprawy. Jest pomysłodawcą i organizatorem akcji „Serce dla Serca”. Dodatkowo kwestuje na rzecz krakowskiego hospicjum dla dzieci, organizuje zbiórki żywności dla potrzebujących rodzin z naszej gminy. Koordynuje też działania wolontariackie na rzecz osób niewidomych, schorowanych i dzieci z różnymi dysfunkcjami. W swoim życiu kieruje się maksymą: „Żyj po to, by dawać świadectwo człowieczeństwa ludziom i czasom. Żyjąc innymi, żyj dla innych”.

Druga z nagrodzonych kobiet w kategorii „Nauczyciel” Anna Kajda to powszechnie ceniony nauczyciel wiedzy o kulturze i plastyce. Jest artystką, animatorem kultury oraz znawczynią i popularyzatorką sztuki. Laureatka Cordis Nobilis za rok 2014 na co dzień uczy w I LO i ZS nr 3. Wspiera m.in. Towarzystwo Kultury Teatralnej w organizacji imprezy „Bliżej Teatru”. Nie bez przyczyny okrzyknięto ją przyjacielem wszystkich olkuskich stowarzyszeń. Cechuje ją ogromna skromność. Nagrodę zadedykowała wszystkim strudzonym nauczycielom.

cordis29

OSOBA: Grzegorz Ludwiczak
WYRÓŻNIENIE: Józef Stach

W tej kategorii nagroda przyznawana jest za wieloletnią bezinteresowną pomoc na rzecz innych osób. W tym roku laury zebrał Grzegorz Ludwiczak, założyciel Stowarzyszenia „Zielone Światło” zrzeszające rodziny dotknięte chorobą nowotworową. Od kilku lat daje wsparcie wszystkim, którzy nie są w stanie odnaleźć się w chorobie. Laureat wie jak pomagać, bowiem sam wygrał walkę z rakiem. Z wielkim zaangażowaniem propaguje ideę profilaktyki zdrowotnej także wśród młodzieży szkolnej.

Wyróżniony Józef Stach jest członkiem Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” i od 11 lat działa na rzecz osób ubogich i wykluczonych. Przez ten czas co miesiąc transportuje artykuły spożywcze z krakowskiego Banku Żywności, które trafiają do najbardziej potrzebujących. Sam również udziela materialnego wsparcia. W 2013 roku założył Stowarzyszenie „Zederman” i do dzisiaj jest w nim prezesem. Aktywnie działa na rzecz swojej wsi.

Po emocjach związanych z wręczeniem pamiątkowych statuetek, przyszedł czas na ostudzenie emocji związanych z ogłoszeniem wyników. Na scenie jako pierwsza z międzynarodowym repertuarem pojawiła się solistka Karolina Dudek, a koncert instrumentalny zakończony bisem, dał męski zespół „Kozji Pałer Trio” – podopieczni instruktorów z Osiedlowego Klubu „Przyjaźń”. Końcowym punktem tegorocznej Gali Cordis Nobilis był skromny bankiet.

cordis34

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
JanA proposŚtalmachBaptista IIdziękujemy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Jan

Jestem w najwyższym stopniu usatysfakcjonowany wyróżnieniem tych ludzi.Wspaniali,aktywni,bez szumu i wrzawy pomagający innym Bardzo dobrze,że położono nacisk na ludzi pomagających tym pokrzywdzonym przez los i czasy.

A propos
A propos

A propos Erudyty, to przypomina mi się powitanie Bronisława Komorowskiego w Olkuszu: „Panie Prezydencie Olkusz ma się dobrze”. Albo jakoś podobnie w tym sensie. Na ocenę obecnego Burmistrza jeszcze zaczekam, poprzednik został oceniony w wyborach. Będę oceniał nie po publicznych wystąpieniach, bo w tych najlepsi zaliczali wpadki, ale po decyzjach. Jakie będą? Zobaczymy i wtedy podyskutujemy. Oby było o czym.

Śtalmach
Śtalmach

Piaśnik spójrz trochę cieplejszym wzrokiem na ten lud który cię wybrał. Toż to jemu zawdzięczasz, żę przyjdzie ci pobierać wysoką gażę – nie wiele robiąc przez cztery lata. Naturalnie jak wytrwasz.

Baptista II
Baptista II

Panie Piaśnik garnitur można sobie kupić za dowolną cenę i wyglądać w nim bardziej lub mniej bardziej, ale kapusty to pan nie kupi za najwyższą cenę, a tego niestety panu najbardziej brakuje. Dopiero teraz gdy trzeba coś od siebie wyrzec i to coś sensownego wychodzi szydło z worka, że burmistrzem można chcieć, ale znacznie trudniej jest być, zwłaszcza po takim erudycie jak poprzednik. Nie masz szans mu dorównać. Twój początek jest marny i tak będzie. A to wielka szkoda dla Olkusza.

dziękujemy
dziękujemy

skromni ludzie, którzy cicho niosą dobro przez cały rok,