kasa2

Kilka lat temu grupa olkuskich samorządowców wyszła z inicjatywą utworzenia sztandaru miasta i gminy. Jest już gotowy projekt. Ilu radnych zapłaci z własnej kieszeni za jego wykonanie?

Heraldyczny projekt sztandaru opracowali dr Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wzór został zatwierdzony przez Ministra Cyfryzacji i Administracji oraz pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną. Na prawej, czerwonej stronie sztandaru widnieć ma godło Polski – Orzeł Biały w wersji urzędowej. Pośrodku lewej, srebrnej strony znajdzie się herb miasta i gminy Olkusz. Nad nim będzie napis Civitas Argentea (łacińska wersja nieformalnego tytułu „Srebrne Miasto”, jakim często określa się Olkusz z racji jego górniczych tradycji). Pod napisem umieszczona zostanie nazwa miasta – Olkusz. Pod herbem zaplanowano napis 1257 – 2012, a drugiej linii – Wierni dziedzictwu. Daty te nawiązują do dziejów samorządu olkuskiego: najstarszej wzmianki o Olkuszu oraz ustanowienia sztandaru. Grot będzie miał kształt Orła województwa małopolskiego.

Inicjatorami byli: Jan Kucharzyk, Józef Sarecki, Apolinary Ćwięczek, Andrzej Ryszka i Włodzimierz Łysoń. Proponując wykonanie nowego symbolu miasta i gminy zadeklarowali, że są w stanie pokryć jego koszty. W ubiegłym roku padła propozycja, aby sztandar sfinansowali miejscy radni obecnej i poprzedniej kadencji. Projekt kosztował gminę 3 tys. złotych. Jego wykonanie szacowano na 9 – 10 tys. złotych.

Jak bardzo hojni są radni? – Do końca kwietnia był termin na składanie dobrowolnych datków. Z uwagi na to, że nie złożył ich nikt, poczekamy jeszcze do września. Jeśli nie będzie woli wśród radnych, drugi raz się o to nie zwrócimy. Zgodnie z deklaracją, wówczas sztandar sfinansujemy w piatkę, jako inicjatorzy – zapewnił na ostatniej sesji przewodniczy Rady Miejskiej Jan Kucharzyk.

Czy radni chętnie sięgną do swoich portfeli? Okaże się we wrześniu. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
antyburak
antyburak
11 lat temu

A R zepka moglby w poludnie wychodzic na balkon i trabic w wuwuZele , bylby hymn jak znalazl

Genowefa pigwa
Genowefa pigwa
11 lat temu

Jak bym tyle zarabial co ci radni ta sam bym kupil a nie prosilbym innych /patrz umig olkusz/bip/oswiadczenia. Kampanie sobie robia bo PO jest przegrane

~zniesmaczony
~zniesmaczony
11 lat temu

Skoro panowie zadeklarowali się ,że pokryją koszty to dlaczego wymuszają teraz na innych aby się dołożyli.Niestety odpowiedzialność za słowo oraz honor to pojęcia obce dla naszej,,elyty,,

antyburak
antyburak
11 lat temu

kupcie jeszcze strażnikom miejskim halabardy do kompletu 😀

Młody
Młody
11 lat temu

Na sztandarze powinny być zamieszczone nazwiska darczyńców …

Jcek Placek
Jcek Placek
11 lat temu

Po co to komu? Są ważniejsze tematy i problemy

ula
ula
11 lat temu

reszta by sie dolozyla jak by wiedziala, ze im sie zwroci kilkakrotnie albo dlatego, ze to nie oni byli pomyslodawcami. pies im m…dę lizał, kupujcie ten sztandar.

Łysy Koń
Łysy Koń
11 lat temu

Po co to komu??? Niech lepiej posprzątają na przystankach bo syf niemiłosierny. To może lepiej zrobić sztandar z tych ton śmieci które zalegają w Olkuszu, będzie najwłaściwszy symbol naszego miasta?

viper
viper
11 lat temu

Panowie, już wiecej się nie proście byłych i obecnych radnych. Dwa tysiące na jednego to dla was to żaden wydatek przy waszych zarobkach i przy diecie jaka obecnie i w przeszlosci pobraliście. Ja jestem za tym aby Olkusz mial swoj sztandar bo na niego zasługuje. Zakupcie i koniec tematu. Czekam na sztandar i to jak najszybciej. Nie jestem radnym, ale jak bym tylko byl bardziej majentny to tez bym sie dołozyl. Ale 100 lub 200 zlotych to troche wstyd przy waszych 2000 tys.