Olkuski Szpital Powiatowy wreszcie ma oddział intensywnej terapii. Będzie on szansą dla  pacjentów znajdujących się w krytycznym stanie. Kosztujący prawie milion złotych oddział był warunkiem koniecznym przy otrzymaniu kontraktu od Narodowego Funduszu Zdrowia na prowadzenie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Starania o utworzenie OIOM-u rozpoczęły się dużo wcześniej, jeszcze przez SP ZOZ. Formalnie działa on od 1 lutego. Do tej pory trafiło tam pięciu pacjentów. Pierwsza pacjentka wyszła już w dobrym stanie do domu.

Dzięki temu że oddział został wyposażony w sprzęt o wysokim standardzie, wielu pacjentów ma szansę na uratowanie im życia. Oprócz respiratorów są również kardiomonitory i sprzęt do pomiaru parametrów funkcji życiowych. Oddział spełnia wszelkie standardy NFZ, Konsultanta Krajowego ds. anestezjologii i Ministerstwa Zdrowia. Znajduje się na nim sześć łóżek. Każdy pacjent jest przez cały czas monitorowany, dzięki czemu przebywająca w dyżurce pielęgniarka może obserwować  stan zdrowia wszystkich pacjentów i szybko reagować w razie jego pogorszenia.  Nad zdrowiem pacjentów czuwa obecnie 4 lekarzy etatowych i kontraktowych oraz lekarze dyżurujący. Wszyscy są specjalistami anestezjologii i intensywnej terapii.
Na razie NFZ przyznał na prowadzenie tego oddziału kontrakt w wysokości miliona złotych. Wiadomo już, że ta kwota nie wystarczy, bo standardowo taki oddział pochłania drugie tyle. Prezesi Grupy Nowy Szpital uspokajają twierdząc, że jest to najważniejszy oddział w szpitalu i pieniądze na jego prowadzenie na pewno się znajdą.

Czytaj więcej i komentuj artykuł…

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze