Olkusz

Przepisy ruchu drogowego, a w szczególności znaki drogowe, powinna znać każda osoba posiadająca prawo jazdy. W praktyce okazuje się jednak, że wielu kierowców jest z nimi na bakier. – Przypomnijcie ludziom, jak jeździ się na rondzie – apeluje jeden z Czytelników, który zwrócił się do naszej redakcji.

Co pewien czas do naszej redakcji spływają historie z olkuskich dróg. Często przewija się w nim wątek poruszania się pojazdów na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. A to ktoś, wyjeżdżając z apteki przy „skwerku”, skręci w lewo. Innym razem ktoś pogubi się przy dworcu PKP. Zdarzają się też „roztargnieni” kierowcy, którzy jadąc z Bukowna przez Mazaniec, zamiast wjechać na rondo, kierują się prosto w stronę olkuskiego rynku. Notoryczną przypadłością jest również włączanie kierunkowskazów w niewłaściwych momentach.

Wszystkie wymienione wcześniej miejsca są oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najprawdopodobniej jednak nie wszyscy je znają, skoro zdarzają się drogowe „wpadki”. Najlepszym przykładem, aby to wytłumaczyć, jest właśnie skrzyżowanie ulic: Żuradzkiej, Mazaniec, Parkowej i Czarnogórskiej. Jest ono na tyle specyficzne, że swego czasu odwiedziła go nawet ekipa programu telewizyjnego „Jedź bezpiecznie”. Skonsultowaliśmy się z olkuską Policją, aby wspólnie jeszcze raz przypomnieć podstawowe kwestie związane z poruszaniem się po rondach.

Po pierwsze: skręcając w lewo z ulicy Żuradzkiej w ulicę Parkową lub Czarnogórską nie musimy włączać lewego “migacza”. – Dopiero opuszczając rondo, mamy obowiązek zasygnalizować ten manewr włączając kierunkowskaz — mówi Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Identyczne zasady obowiązują na skrzyżowaniach w rejonie ulicy Skwer oraz przy pawilonie handlowym „Carrefour”. – Należy też pamiętać, że wjeżdżając na rondo, zawsze należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po nim już się przemieszczają — przypomina przedstawicielka Policji. Jeżeli na takim skrzyżowaniu są dwa pasy ruchu, a na drodze nie ma znaków poziomych, to chcąc jechać w prawo, kierowca zajmuje prawy pas. Chcąc jechać prosto, zajmuje zaś prawy lub lewy pas. A jeśli chce jechać w lewo lub zawrócić, zajmuje lewy pas.

Powinniśmy również pamiętać, aby nie wjeżdżać na rondo, jeśli za nim nie ma miejsca do kontynuacji ruchu. Wtedy zatrzymujemy się przed wjazdem na rondo. Inne zasady obowiązują na rondach sterowanych sygnalizacją świetlną, ale takich miejsc w powiecie olkuskim nie ma. – Aby jazda była bezpieczna,  kierowcy muszą wykazywać się znajomością przepisów ruchu drogowego,  ale również kierować się ostrożnością i zasadą ograniczonego zaufania. Bezpieczny kierowca  powinien posiadać umiejętność przewidywania zagrożeń. Natomiast  każdy uczestnik ruchu drogowego, musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg — podkreśla Katarzyna Matras.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze