Powiat
Koniec roku to doskonały moment na podsumowania. Dla jednych mijające 12 miesięcy obfitowały we wzloty i sukcesy. Dla innych to czas porażek i smutku. Niezależnie od ocen, prześledźmy ten okres jeszcze raz. Czym żyliśmy w 2023 roku?
STYCZEŃ
Pożar dworca PKS
W sylwestrową noc olkuscy strażacy mieli ręce pełne roboty: zostali bowiem wezwani do pożaru domu przy ul. Sobieskiego, w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba. Z kolei w Nowy Rok, wraz z policjantami, strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny w jednym z bloków przy ul. Sławkowskiej. Kilka godzin później mundurowi musieli zaś zmierzyć się z pożarem opustoszałego budynku byłego dworca PKS. Obiekt doszczętnie spłonął, znikając tym samym z olkuskiego krajobrazu. W toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że ogień zaprószony został przez bezdomnego.
Samorządowe wsparcie dla In Vitro
Powiatowi radni przegłosowali uchwałę, która wcieliła w życie „program polityki zdrowotnej w zakresie diagnozowania i leczenia niepłodności dla mieszkańców Powiatu Olkuskiego na rok 2023”. Inicjatywa ta sfinansowana została z powiatowego budżetu przy współudziale finansowym wszystkich gmin z terenu naszego powiatu: całkowity budżet programu na 2023 rok oszacowano na 149 tys. złotych.
LUTY
„Dziurawa” obwodnica
W Walentynki Bolesław zasłynął w ogólnopolskich mediach za sprawą ogromnego zapadliska, które pojawiło się tuż obok nowo wybudowanej obwodnicy. W efekcie, droga powiatowa, która została oddana do użytku zaledwie 2 miesiące temu, została zamknięta. Po pojawieniu się zapadliska wśród mieszkańców powiatu zawrzało. W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pytania nie tylko o bezpieczeństwo użytkowników nowej drogi, ale również o to, czy w ogóle powinna ona powstać w tym miejscu. Od tego czasu w okolicy obwodnicy pojawiły się kolejne wyrwy w ziemi, w efekcie czego droga pozostaje zamknięta do dzisiaj.
„Szlachetne serca” uhonorowane
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz wręczył coroczne nagrody „Cordis Nobilis”: podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Roman Piaśnik uhonorował ludzi, którzy na co dzień bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym. W kategorii „Organizacja” nagrodę otrzymał olkuski klub pływacki UKS Omega. Laureatami w kategorii „filantrop” zostali państwo Aneta i Paweł Nawrotowie. W kategorii „wolontariusz” kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech wyróżnień, które otrzymały: Alicja Gałka, Patrycja Mączka, Julia Stach i Dominika Maroszek. Laureatką nagrody „Cordis Nobilis” w kategorii „wolontariusz” została Kinga Czopek. W kategorii „Osoba” laureatami nagrody „Cordis Nobilis” zostali zaś Olga i Mateusz Kamionkowie.
MARZEC
Powiatowa lecznica przejęta przez nowego inwestora
Olkuski szpital przejęty został przez zagranicznego inwestora: w marcu zgodę na przejęcie Grupy Nowy Szpital przez fundusz Penta Hospitals International wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fundusz kupił całą Grupę Nowy Szpital Holding, której centrala mieści się w Szczecinie. Należy do niej 10 placówek w województwach małopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim, a GNS ma również 70% udziałów w spółce Nowy Szpital w Olkuszu, która zarządza powiatową lecznicą.
KWIECIEŃ
Władze Klucz podpisały umowę na budowę mieszkań
Władze Gminy Klucze podpisały umowę na budowę w Jaroszowcu 62 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej SIM SMS. Samorząd na tę inwestycję otrzymał 3 miliony złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Do tego doszedł jeszcze grant z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań o niskim czynszu.
Rozdanie Olkuskich Nagród Artystycznych
W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2022 rok. Jej laureatami zostali: Grażyna Praszelik-Kocjan, Anna Szarek-Dudek oraz Marcin Styczeń.
Głosowanie „na dwie ręce”
Podczas sesji Rady Powiatu w Olkuszu doszło do głosowania „na dwie ręce”: kamery zarejestrowały jak Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oddaje głos za nieobecną Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak. W efekcie tych wydarzeń prokuratura Rejonowa w Olkuszu wszczęła postępowanie dotyczące ewentualnego przekroczenia uprawnień i działania tym samym na szkodę interesu publicznego przez Starostę Olkuskiego. Jarosław Kaczyński zawiesił zaś Bogumiła Sobczyka w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.
MAJ
Mieszkańcy Olkusza doczekali się rezonansu magnetycznego
W Nowym Szpitalu w Olkuszu otwarto pracownię rezonansu magnetycznego: koszt tej inwestycji to 4,5 mln złotych, z czego 3,5 mln złotych pochodzi z pozyskanej przez Gminę Bolesław dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kolejny milion złotych to natomiast dofinansowania z samorządu Województwa Małopolskiego. Szpital pokrył z kolei koszty adaptacji pomieszczeń w wysokości 1,35 mln złotych.
Jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”
„Pomagamy wzrastać” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” świętowało 20-lecie swojej działalności. Piękny jubileusz obchodzono w towarzystwie przyjaciół w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. W trakcie uroczystości uhonorowano trzy członkinie Stowarzyszenia odznaczeniami państwowymi nadanymi przez Prezydenta RP: Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Maria Jędrysik, a Srebrne Krzyże Zasługi wręczono Dorocie Mosurek i Annie Skręt.
Tragiczne seria na DK94
W przeciągu tygodnia na trasie Olkusz-Kraków doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Pierwszy miał miejsce 18 maja w Białym Kościele, a drugi 25 maja w Kogutku pod Olkuszem. Obie kolizje polegały na zderzeniu się samochodu osobowego z jadącą z naprzeciwka ciężarówką i w obu przypadkach kierowcy samochodów osobowych ponieśli śmierć na miejscu. Wywołało to ogromne oburzenia wśród mieszkańców Olkusza i powrót do dyskusji na temat poprawy bezpieczeństwa na tej trasie.
CZERWIEC
Kontrowersje wokół strzelnicy w Zimnodole
Kolejna afera w powiecie: mieszkańcy Zimnodołu powiedzieli dość strzelnicy, która powstała w ich sąsiedztwie. Skarżyli się oni na brak zapewnionego bezpieczeństwa, ogromny hałas oraz fakt, że obiekt powstał zaraz przy otulinie parku krajobrazowego. Nadzór budowlany uznał, że obiekt jest samowolą budowlaną. Do akcji wkroczył również poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś, który interweniując wraz z Burmistrzem Romanem Piaśnikiem zastał na miejscu ćwiczących żołnierzy z jednostki specjalnej NIL z Krakowa.
Igrzyska Europejskie w Kluczach
W Kluczach zorganizowano zawody Pucharu Europy w Sumo: sportowa impreza odbyła się w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Publiczność miała okazję podziwiać najlepszych zawodników tej japońskiej sztuki walki z kilkunastu europejskich krajów, w tym oczywiście reprezentantów Polski. Zawody rozgrywano w nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kluczach.
LIPIEC
Policyjne święto na rabsztyńskim zamku
Policjanci z powiatu olkuskiego w tym roku obchodzili swoje święto na zamku w Rabsztynie: uroczystość zorganizowano z okazji 104. rocznicy powstania Policji Państwowej. Tradycyjnie, policyjne święto było okazją do wręczenia funkcjonariuszom aktów mianowania na wyższe stopnie: łącznie w tym roku awansowało 40 mundurowych, w skład których wchodzi 2 oficerów, 14 aspirantów, 16 sierżantów oraz 8 posterunkowych.
Rycerskie zmagania na Kruczej Skale
W lipcu rabsztyński zamek był również gospodarzem XVII Turnieju Rycerskiego: warownia na Kruczej Skale przez dwa dni została oblężona nie tylko przez wojów, ale również przez widzów, którzy jak zwykle nie zawiedli i ochoczo ruszyli pod mury, aby przyjrzeć się rywalizacji bractw.
Wyróżnienie dla sołectwa Zimnodół
Zimnodół znalazł się w gronie sołectw wyróżnionych w organizowanym przez Województwo Małopolskie konkursie „Małopolska Wieś 2023”.
SIERPIEŃ
Imprezy plenerowe
Sierpień to tradycyjnie miesiąc lokalnych imprez: mieszkańcy powiatu mogli bawić się zarówno na osiedlowych festynach, jak i na tradycyjnych dożynkach, organizowanych w sołectwach poszczególnych gmin. W gminie Olkusz odbyły się one w Kosmolowie, a gminie Wolbrom gospodarzem imprezy było sołectwo Chrząstowice.
WRZESIEŃ
Małopolski Festiwal Smaku – przystanek Wolbrom
Do Wolbromia zawitał Małopolski Festiwal Smaku. Atrakcją dnia był pokaz gotowania lubianego „telewizyjnego” kucharza, Andrzeja Polana, który wcale nie przypadkiem pochodzi z… Wolbromia. Dlatego, oprócz znakomitego jedzenia, Andrzej z niejakim sentymentem serwował licznie przybyłym miłośnikom dobrej zabawy i jedzenia mnóstwo serdeczności i wspomnień z lat młodzieńczych.
Juromania 2023
Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza kraina, pełna pięknych krajobrazów, nad którymi górują zamki tworzące Szlak Orlich Gniazd. Promocją tego wyjątkowego obszaru zajmują się województwa śląskie i małopolskie, jurajskie gminy i miasta oraz wiele instytucji i stowarzyszeń: efektem ich współpracy jest coroczne, regionalne święto o nazwie „Juromania”. W dniach 15-17 września impreza odbyła się w Olkuszu, na Zamku Rabsztyn, na Pustyni Błędowskiej oraz na zamku w Bydlinie.
I Festiwal Jurajski
W czasie, gdy w całej okolicy odbywała się Juromania, Dom Kultury w Wolbromiu zaprosił mieszkańców i gości na organizowany po raz pierwszy Festiwal Jurajski, podczas którego przez dwa dni na scenie i wokół niej każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Współorganizatorem i „dobrym duchem” festiwalu byli członkowie Stowarzyszenia Wolbromscy Motocykliści, zawsze chętni do wspólnej zabawy i pomagania.
PAŹDZIERNIK
Wybory parlamentarne
Niewątpliwie najważniejszym politycznym wydarzeniem tej jesieni była kampania i wybory do Sejmu i Senatu. Po 8-latach władzy, w dniu 15 października 2023 r., Polacy pokazali czerwoną kartkę obozowi tzw. Zjednoczonej Prawicy kierowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu nr 13, obejmującym miasto Kraków oraz powiaty krakowski, miechowski i olkuski, mandat poselski uzyskali: Koalicja Obywatelska: Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis – Walczak, Aleksander Miszalski, Dorota Marek i Katarzyna Matusik – Lipiec; Prawa i Sprawiedliwości: Małgorzata Wassermann, Andrzej Adamczyk, Elżbieta Duda, Jacek Osuch i Agnieszka Ścigaj; Trzecia Droga: Rafał Komarewicz oraz Ireneusz Raś; Nowa Lewica: Daria Gosek – Popiołek; Konfederacja: Konrad Berkowicz. Do Sejmu dostał się również dotychczasowy Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który startował z sąsiedniego okręgu nr 12. Senatorem z okręgu nr 31, obejmującego powiaty olkuski, miechowski i krakowski, wybrany został Marek Pęk (PiS).
Żołnierskie ślubowanie na olkuskim rynku
Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam: Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg!” – te słowa wybrzmiały w sobotę rano, 28 października 2023 r., na rynku w Olkuszu, gdzie przysięgę wojskową złożyli elewi Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Rotę ślubowania wypowiedziało łącznie 286 żołnierzy, odbywających szkolenie podstawowe w jednostkach podległych 6. Brygadzie Powietrznodesantowej: 6 Batalionie Dowodzenia, 6 Batalionie Logistycznym oraz 18 Batalionie Powietrznodesantowym.
LISTOPAD
Zakończenie rewitalizacji cmentarza wojennego
„Tu spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej, armii rosyjskiej polegli w czasie I wojny światowej w latach 1914 – 1918 oraz żołnierze Wojska Polskiego polegli w latach 1918 – 1919 i w 1939 r. na Ziemi Olkuskiej’” – głosi napis na tablicy na pomniku znajdującym się w wojennej części Cmentarza Parafialnego w Olkuszu: odsłonięcie tablicy w połowie listopada 2023 r. było symbolicznym zakończeniem szeregu prac konserwatorskich na żołnierskiej kwaterze. Tablicę odsłonił Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.
Los „Chrobrego” coraz pewniejszy
Od ponad roku trwa dyskusja na temat dalszych losów kopalnianego szybu „Chrobry” w Olkuszu. Obecnie toczy się postępowanie sądowe dotyczące uznania go za zabytek. Najprawdopodobniej jednak jego dni są policzone. W listopadzie po raz kolejny ten temat poruszony został na sesji Rady Powiatu w Olkuszu. Dowiedzieliśmy się wtedy, że w przypadku rozbiórki obiektu jego najwyższa partia najprawdopodobniej zostanie przetransportowana do Bukowna i zainstalowana pomiędzy maszynami górniczymi stojącymi przed Kopalnią Wiedzy o cynku funkcjonującą przy ZGH „Bolesław”.
Olkuszanka zdobyła tytuł najpiękniejszej Polki
W sobotni wieczór, 25 listopada 2023 r., odbyła się uroczysta gala Narodowego Konkursu Piękności Polska Miss 2023: koronę najpiękniejszej Polki założyła mieszkanka Olkusza Justyna Haberka, która w kilku etapach konkursu pokonała prawie 300 rywalek!
GRUDZIEŃ
Pierwszy atak zimy
W tym sezonie grzewczym zima pokazała swoje prawdziwe oblicze z początkiem grudnia: skutkowało to kilkunastoma wypadkami drogowymi i dużymi utrudnieniami w ruchu w pierwszy grudniowy weekend. Niemałe problemy mieli również mieszkańcy osiedla Młodych: topniejąca woda z dachów, zamiast spływać rynną w dół, zaczęła wpływać wprost do ich mieszkań. Jak informują władze Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, na ponad 6,5 tys. lokali znajdujących się w zasobach tej instytucji, szkody powstały w kilkunastu mieszkaniach.
WOL-MED pochwalił się nowymi inwestycjami
W Miejsko Gminnym Centrum Medycznym WOL-MED bardzo uroczyście świętowano otwarcie nowoczesnej pracowni mammografii. Podczas uroczystości szefowa WOL-MED-u poinformowała również, że Zarząd Miejsko Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED Sp. z o.o. podpisał umowę o dofinansowanie w formie dotacji na termomodernizację i remont budynku przy ul. Skalskiej 22 w Wolbromiu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wyłoniono wykonawcę modernizacji DK94 w Olkuszu
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła zwycięzcę przetargu na rozbudowę olkuskiego odcinka Drogi Krajowej nr 94: wykonawcą inwestycji ma być firma STRABAG. Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca będzie miał 24 miesiące plus przerwy zimowe trwające od połowy grudnia do połowy marca. Planowana inwestycja ma objąć odcinek o długości ponad 4,4 km: remont ma zacząć się na wysokości Grodziska na ulicy Staromiejskiej i sięgnąć do skrzyżowania ulicy Centralnej z ulicą Pakuska.