Powiat

W miniony poniedziałek maturzyści poznali rezultat majowego egzaminu dojrzałości. W skali całego kraju maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół średnich. Sprawdziliśmy,  jak przedstawia się lokalna statystyka, dotycząca powiatu olkuskiego.

W poniedziałek rano Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Jego uczestnicy musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Ze względu na trwający stan epidemii, uczniowie zwolnieni zostali z obowiązkowych egzaminów ustnych. Nie było też obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru.

Warunkiem pozytywnego zaliczenia egzaminu było uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. W przypadku przedmiotów do wyboru taki próg nie obowiązywał. Spośród absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc. W przypadku techników analogiczne wskaźniki wynoszą: 64 proc. i 24,9 proc. Osoby, które nie zdały jednego z obowiązkowych testów, mają prawo do poprawki jeszcze w sierpniu. Pozostali mogą skorzystać z takiej możliwości w maju przyszłego roku.

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego do matury przystąpiło w tym roku 734 osób, spośród 789 abiturientów. Z egzaminem zmierzył się każdy uczeń ostatniej klasy liceum ogólnokształcącego oraz 272 na 327 absolwentów techników. W pierwszym terminie zdało ją 618 osób (411 uczniów liceów ogólnokształcących i 207 uczniów techników). Egzaminu dojrzałości definitywnie nie zdało 27 maturzystów (LO – 7, Technikum – 20). Do poprawki w sierpniu może podejść 90 osób. Statystycznie w naszym powiecie egzamin zaliczyło 88,98 proc. absolwentów ogólniaków oraz 76,10 proc. maturzystów kończących technikum.

W I Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Wielkiego w Olkuszu maturę zdało 160 osób (95,24 proc). W II LO im. Ziemi Olkuskiej odnotowało rezultat na poziomie 65,52 proc. Tutaj pozytywny wynik uzyskało 38 abiturientów. W IV LO i. K.K. Baczyńskiego egzamin zaliczyło 93,97 proc. uczniów (187 maturzystów). Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Wolbromiu osiągnęło wynik na poziomie 70,27 proc. Majowy egzamin zaliczyło tam 26 przystępujących.

„Mechanik”, czyli technikum w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica, uzyskał zdawalność na poziomie 92,98 proc. (106 przystępujących). W „Ekonomiku” (Zespół Szkół Nr 3 im. A Kocjana) pozytywny wynik w pierwszym terminie otrzymały 73 osoby. Zdawalność w tej placówce wyniosła 70,19 proc. Spośród absolwentów „Budowlanki” (Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej), którzy zdecydowali się na podejście do matury, egzamin pozytywnie zaliczyło 15 osób. Współczynnik zdawalności uplasował się więc na poziomie 53,57 proc. Technikum w Zespole Szkół w Wolbromiu, gdzie pozytywną ocenę otrzymało 13 maturzystów, może zaś pochwalić się wynikiem na poziomie 50% proc.

fot.: pixabay.com, tabela: Starostwo Powiatowe w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze