monitoring uruchomienie 09 2012 fot 2

Nad tym problemem zastanawiali się uczestnicy społecznej debaty „Rynek jako bezpieczna strefa”. Spotkanie zostało zorganizowane przez olkuską komendę policji. Mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz mieli okazję porozmawiać o stanie bezpieczeństwa w centrum Olkusza i możliwościach jego poprawy.

Olkuski rynek jest strefą zamieszkania. Oznacza to, że piesi zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami, kierowcy mogą poruszać się z prędkością do 20 km/h, a postój dozwolony jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Po rewitalizacji rynku obowiązuje nowa organizacja ruchu. Czy zmiana kierunków wjazdu i wyjazdu jest korzystna? – takie były pierwsze głosy w dyskusji.
-Z uwagi na zabudowę, długo zastanawialiśmy się nad organizacją ruchu. Wjazd na rynek ulicami Żuradzką i Sławkowską wydaje się optymalny. Wiadomo, że nigdy nie uda nam się wypracować takiego rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich. Cały czas wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i przyjmujemy od nich wnioski – wyjaśniał wiceburmistrz Marcin Pietraszewski.

Weekendowy monitoring całodobowy
Co w centrum miasta stanowi spory problem? Zakłócanie porządku. Obecni na spotkaniu zgodnie przyznali, że najgorzej jest w weekendy. Efekty imprez widoczne są w poniedziałkowe poranki. – Młodzież idzie z rynku za budynek starostwa i na tereny przy torach kolejowych, gdzie pije alkohol. Po drodze przewracają kosze na śmieci, tłuką butelki. Tam aż się prosi o monitoring! Ludzie w tamtym rejonie boją się wieczorem iść wyrzucić śmieci – podnosiła przedstawicielka zarządu osiedla Śródmieście.

– Nasi parafianie idąc w niedzielę do kościoła często widzą butelki po alkoholu, potłuczone szkło. Bazylika jest ważnym obiektem w mieście, również ważny jest porządek wokół niej. Wiemy, że policja również patroluje teren przy kościele i jest to dla nas bardzo cenne – uważa ks. proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła Mieczysław Miarka.

Mieszkańcy podkreślali, że widzą wieczorami policyjne patrole, ale do pełni bezpieczeństwa brakuje całodobowego nadzoru w weekendy. Dlatego też postulowali o 24 – godzinny monitoring od piątkowego popołudnia do niedzieli włącznie. – Mamy bardzo dobry monitoring, ale może da się jeszcze efektywniej wykorzystać? Taki weekendowy dozór byłby najlepszy. W każdy poniedziałkowy ranek jadąc ul. Górniczą widzę, jak ulica jest zaśmiecona – mówił radny Janusz Dąbek. Władze miasta obiecały zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Miejski monitoring obejmuje tylko rynek i przyległe uliczki. Dlatego też pojawiła się koncepcja, by samorządy zainwestowały w mobilne centrum monitoringu, używanego np. przez Straż Ochrony Kolei. – Może to trochę melodia przyszłości, ale samorządy naszego powiatu mogłyby pomyśleć o takim zakupie. To koszt około 400 tys. złotych. Można również postarać się wypożyczyć mobilne centrum i je przetestować – zaproponował radny Łukasz Kmita.

Razem można więcej

Czy problem młodzieży zakłócającej porządek może rozwiązać tylko policja? Jeden z mieszkańców zaproponował, by zorganizować społeczną akcję, w którą włączą się nie tylko służby mundurowe, ale przede wszystkim rodzice oraz szkoły. – Nawet jeśli newralgiczne miejsca, gdzie imprezuje młodzież, będą często patrolowane przez policję, nie rozwiąże to problemu całkowicie. Młodzi ludzie przeniosą się po prostu gdzie indziej. Zachęćmy raczej rodziców, by zainteresowali się, gdzie wolny czas spędzają ich dzieci. Taką kampanię moglibyśmy nagłośnić przy pomocy mediów i kościoła – zaproponował jeden z mieszkańców. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem zebranych. Pod koniec listopada zaplanowano spotkanie, na którym omówiona zostanie możliwość przeprowadzenia kampanii. Pomysłodawca roboczo nazwał ją „Rodzicu, zainteresuj się, gdzie jest twoje dziecko”.

Na spotkaniu padł wniosek o przeprowadzenie podobnych debat na temat bezpieczeństwa na olkuskich osiedlach. Zgłoszono również problem kierowców zbyt szybko jeżdżących ulicami Kantego i Górniczą. Policjanci obiecali sprawdzić te ulice pod kątem zagrożeń w ruchu drogowym.

– Nie  jesteśmy w stanie patrolować wszystkich miejsc naraz. Alarmujecie nas o wszelkich nieprawidłowościach, gdzie powinniśmy interweniować. Dobrze jest również na bieżąco informować dzielnicowych  – dodał mł. insp. Radek Bąchór.

Podobają Wam się pomysły poprawy bezpieczeństwa w centrum miasta? Co jeszcze można w tym zakresie zmienić? Wypowiedz się na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...
...
11 lat temu

[quote name=”Policjant”]Tam akurat pić mogą ile chcą, ponieważ to nie jest miejsce zabronione zgodnie z ustawą. A skąd pewność, że to nieletni i kto im sprzedał alkohol? Niech po skończonym 18 r.ż. piją właśnie tam, a nie pod oknami mieszkańców.[/quote]
Czym się różni miejsce publiczne od niepublicznego? Bo mnie np. zatrzymano w miejscu o zerowym ruchu drogowym i ukarano za „nie manie” światła przy rowerze z czego wynika, że takie miejsca określa nie żadna ustawa a widzimisię tzw „stróża prawa”, czującego się ponad nim.

wodnik szuwarek
wodnik szuwarek
11 lat temu

a gdzie sie podziała woda w fontannie ? tyle zachodu, tyle pieniedzy, tyle chwalby i tyyyle szumu było a wody brak, chociaz mrozu nie ma

Policjant
Policjant
11 lat temu

[quote name=”ano”]Niech policja przyjedzie na tzw gorki, albo przy torach i zobaczy gdzie nieletni leja alkohol strumieniami[/quote]
Tam akurat pić mogą ile chcą, ponieważ to nie jest miejsce zabronione zgodnie z ustawą. A skąd pewność, że to nieletni i kto im sprzedał alkohol? Niech po skończonym 18 r.ż. piją właśnie tam, a nie pod oknami mieszkańców.

czub
czub
11 lat temu

Mam wrażenie, że problem jest złożony, Z jednej strony brak autorytetów, rodzice nie dający sobie rady z wychowaniem dzieci, niedostateczny wpływ nauczycieli na młodych ludzi, z drugiej łatwy dostęp młodzieży do alkoholu.
Z ukłonami

PXT
PXT
11 lat temu

[quote name=”Olkuszanin 1970″]Ci sami parafianie którzy piją alkohol wokół kościoła w niedzielę do kościoła chadzają. W naszym mieście wszystko jest ważne, nie tylko kościół im. Andrzeja.[/quote]
Ci sami policjanci, którzy polują na pijaczków sami piją alkohol. Nawet w miejscach publicznych. Może nawet pod kościołem?

bolek cd
bolek cd
11 lat temu

Podsumowując:
1): monitoring – tak, ale w całym mieście a nie tylko w rynku za grubą kasę.
2) stwórzmy młodzieży możliwość samorealizacji (MOK, MOSiR,, kluby sportowe itp) a nie łudźmy się, ze w sobotę wieczorem będą grzecznie recytować poezję na nowym rynku
3) nie przerzucajmy obowiązków samorządów na rodziców!!!

bolek
bolek
11 lat temu

Cytuję „Pod koniec listopada zaplanowano spotkanie, na którym omówiona zostanie możliwość przeprowadzenia kampanii. Pomysłodawca roboczo nazwał ją „Rodzicu, zainteresuj się, gdzie jest twoje dziecko”.

Nic odkrywczego w takiej akcji nie widzę. W USA od dziesięcioleci sprawdza się akcja „Neighbourhood watch” w której aktywnie uczestniczą mieszkańcy danej dzielnicy, a przestępcy boją się zaglądać w takie okolice z obawy przed alarmem podniesionym przez czujnego sąsiada.

Rozwinięciem tej akcji jest akcja zwiększająca świadomość rodziców o poczynaniach ich dzieci, a przewodnie hasło tej akcji to: „Rodzicu! Jest 22 wieczorem. Czy wiesz gdzie jest twoje dziecko?”. Hasło tej akcji stało się w USA tematem przewodnim jednego z żartów o Polakach i brzmiało w polskiej wersji tej akcji tak: „Rodzicu! Jest 22 wieczorem. Czy wiesz która jest godzina?”

ano
ano
11 lat temu

Niech policja przyjedzie na tzw gorki, albo przy torach i zobaczy gdzie nieletni leja alkohol strumieniami

Olkuszanin 1970
Olkuszanin 1970
11 lat temu

[quote name=”Mieczysław Miarka”]…”Nasi parafianie idąc w niedzielę do kościoła często widzą butelki po alkoholu, potłuczone szkło. Bazylika jest ważnym obiektem w mieście, również ważny jest porządek wokół niej. Wiemy, że policja również patroluje teren przy kościele i jest to dla nas bardzo cenne[/quote]Ci sami parafianie którzy piją alkohol wokół kościoła w niedzielę do kościoła chadzają. W naszym mieście wszystko jest ważne, nie tylko kościół im. Andrzeja.