Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury. Tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Kontakt z wyborcami i reprezentowanie ich woli to jedne z podstawowych obowiązków samorządowca. A jak przedstawia się sytuacja w Olkuszu? Czy w dobie telefonów komórkowych i Internetu sztywno ustalone godziny spotkań z mieszkańcami mają jeszcze sens?

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, jeden z partnerów akcji Masz Głos, Masz Wybór organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, sprawdziło, czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Badaniu poddano 48 gmin – po 3 z każdego województwa. Jak wynika z danych opublikowanych przez stowarzyszenie, tylko w 56% badanych gmin mieszkańcy mogą znaleźć informację o dyżurach radnych na stronach internetowych swoich magistratów.

W województwie małopolskim sprawdzono następujące gminy – Tarnów (regularny dyżur pełni jeden radny), Limanowa (dyżuruje 3 radnych), oraz gmina Mucharz, gdzie według badania nie ma żadnej informacji odnośnie dyżurów radnych. A jak przedstawia się sytuacja w Olkuszu? Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja z dyżurami radnych zarówno w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz, jak i w olkuskim Starostwie Powiatowym.

Jeśli chodzi o olkuski magistrat, to regularne dyżury pełnią tutaj przewodnicząca Rady Miejskiej, Małgorzata Bień. Mieszkańcy mogą się z nią spotkać w każdy poniedziałek w godzinach od 13.00 do 15.00. Oprócz tego dyżury pełnią także jej zastępcy: Apolinary Ćwięczek (wtorki – godz. 10.00-12.00), Henryk Gamrat (czwartki – godz. 15.15-17.15) oraz Grzegorz Tomsia (wtorki – godz. 16.00-18.00). Dyżury pełnione są w Biurze Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu w pokoju nr 227.

W przypadku Starostwa Powiatowego w Olkuszu dyżury pełnią: przewodnicząca Rady, Małgorzata Węgrzyn, jej zastępcy – Sławomir Sztaba i Dariusz Rzepka oraz członek Zarządu Powiatu, Robert Kozłowski. Dyżury pełnione są w Biurze Rady Powiatu w Olkuszu. Z terminami i godzinami dyżurów można zapoznać się na stronie internetowej Starostwa. Co jednak, jeśli chcielibyśmy skontaktować się z którymś z „szeregowych” radnych?

Na potrzeby dostarczania materiałów potrzebnych na sesje, każdy powiatowy radny posiada swoją własną „służbową” skrzynkę e-mail. Próżno jednak szukać ich adresów na stronie starostwa powiatowego. Jeżeli któryś z mieszkańców chciałby skontaktować się którymś z rajców musi… zrobić to za pośrednictwem biura Rady Powiatu. Tak samo, jeśli chodzi o numery telefonów. Także na stronie olkuskiego magistratu nie ma żadnej informacji odnośnie danych kontaktowych miejskich radnych.

Zgodnie z art. 23 Ustawy o samorządzie terytorialnym, jednym z podstawowych obowiązków radnych jest reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami oraz przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia.

Nie wszyscy radni pełnią dyżury, a same godziny dyżurów nie zawsze odpowiadają mieszkańcom, którzy do południa najczęściej są w pracy. Znacznie łatwiej byłoby umówić się z radnymi na spotkanie drogą mailową czy telefonicznie. Można byłoby w takim przypadku znaleźć termin, który pasuje obu stronom. Wiele problemów można byłoby także zasygnalizować radnym przez pocztę elektroniczną bez konieczności bezpośredniego spotkania.

Jak więc skontaktować się z radnymi? – Oprócz wizyty w biurach rady dobrym sposobem okazuje się także Internet i media społecznościowe. Wielu radnych ma swoje profile na popularnym portalu Facebook, za pośrednictwem którego można spróbować nawiązać z nimi kontakt. Należy jednak pamiętać, że są to ich prywatne profile. Zdarzają się też samorządowcy, którzy prowadzą własne strony internetowe, na których można znaleźć ich dane kontaktowe. Są to jednak pojedyncze przypadki.

„Osobiście prowadzę swój „oficjalny” profil na facebooku, gdzie informuję o swojej pracy w ramach wykonywania mandatu Radnego Rady Miejskiej. Udostępniam tam też swój adres e-mail, za pośrednictwem którego mieszkańcy interweniowali u mnie już w kilku sprawach. Spotykam się też z mieszkańcami Olkusza osobiście. Dobrą okazją do tego są zebrania mieszkańców z zarządem osiedla, z którego zostałem wybrany.” – mówi radny Wojciech Ozdoba.

Bezpośrednie spotkania na dyżurach to jednak dla wielu ludzi wciąż jedyna słuszna forma załatwiania swoich spraw. „Ja akurat nie mogę narzekać na brak interesantów na dyżurach w Starostwie. Przychodzą mieszkańcy Olkusza i Bukowna. Chciałem również pełnić dyżury w wolbromskim magistracie, jednak burmistrz i Rada Miejska nie wyraziła zgody na to, aby którykolwiek z radnych powiatowych mógł taki dyżur pełnić w tym budynku, czym jestem zaskoczony i zdegustowany. Dlatego moje spotkania z mieszkańcami odbywają się w mojej firmie w Rynku na przeciwko Urzędu” – zauważa wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Sławomir Sztaba.

A jakie jest zdanie czytelników na ten temat? Czy wszyscy radni powinni pełnić swoje dyżury, czy jest to waszym zdaniem kompletnie niepotrzebne? Czy na stronie internetowej magistratu i starostwa powinny pojawić się dane kontaktowe poszczególnych radnych? Zapraszamy do dyskusji!

 

 

16
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
16 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
olk.DDsyrqwuqMądralanie ma nic .....ElektronicznieUzależ Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olk.DD
olk.DD

Może radny Ozdoba ustaliłby sobie dyżury np: popołudniami w SP10 lub Gimn.2 albo stolik wystawić pod swoją klatką i do roboty.

syrqwuq
syrqwuq

Ja tam mam bardzo dobry kontakt z mieszkańcami i wcale nikogo nie muszę informować przez fejsbuka o tym co robię bo to co robię widać gołym okiem.

Mądrala
Mądrala

[quote name=”nie ma nic …..”][quote name=”ElektronicznieUzależ”]A może tak redaktor skontaktowałby się też z innymi a nie tylko z tym radnym? Bo artykuł rzeczywiście wygląda jak pochwalny dla jednej osoby. A co z pozostałymi?[/quote]
Artykuł pod jednego radnego. Papier wszystko przyjmie a w myśleniu mizeria. Czy ktoś widział by jakiś pomysł tego radnego został zrealizowany. Jak będzie zrealizowany to wtedy będziemy mówili o konkretach. A teraz to jest bicie piany i populizm.[/quote]

Zawsze żeby było „coś” musi być wstępna koncepcja i plan bo bez tego to nie będzie niczego. Radzę po prostu śledzić dokładne poczynania, przedstawiane interpelacje i potem marudzić.

nie ma nic .....
nie ma nic .....

[quote name=”ElektronicznieUzależ”]A może tak redaktor skontaktowałby się też z innymi a nie tylko z tym radnym? Bo artykuł rzeczywiście wygląda jak pochwalny dla jednej osoby. A co z pozostałymi?[/quote]
Artykuł pod jednego radnego. Papier wszystko przyjmie a w myśleniu mizeria. Czy ktoś widział by jakiś pomysł tego radnego został zrealizowany. Jak będzie zrealizowany to wtedy będziemy mówili o konkretach. A teraz to jest bicie piany i populizm.

ElektronicznieUzależ
ElektronicznieUzależ

A może tak redaktor skontaktowałby się też z innymi a nie tylko z tym radnym? Bo artykuł rzeczywiście wygląda jak pochwalny dla jednej osoby. A co z pozostałymi?

PstoO
PstoO

[quote name=”Radny”]Nie mam żadnego problemu aby się skontaktować z mieszkańcami. Jestem bardzo często na osiedlu i rozmawiam z nimi. Mają moje wizytówki z numerem prywatnym, dzwonią, wiedzą gdzie mieszkam i nawet przychodzą jak mają problem do domu lub ja idę na spotkanie do nich. Zawsze jestem do ich dyspozycji. Na pewno wiedzą, który radny pisze ten post. Nie podpisuję go, ponieważ chcę aby po tym wpisie zachować odpowiednią kulturę komentujących. Pozdrawiam.[/quote]

Hmm… Radny z artykułu czy inny, który próbuje się wybielić???

TakaJakJa
TakaJakJa

Olkuska rzeczywistość, czyli najlepiej zmieszać z błotem i ponarzekać. Bo przecież Olkusz by się zawalił gdyby było inaczej. Nie wiem, czy radny ma jakieś znajomości z autorem tekstu i szczerze mnie to nie interesuje. Śledzę na bieżąco poczynania naszych radnych i u wszystkich są one dość słabe żeby nie powiedzieć, że zerowe. W/w radny próbuje coś działać. Rzeczywiście informuje o swoich poczynaniach na stronie (specjalnie dzisiaj ją przejrzałam) i jak na człowieka bez doświadczenia, na które tak wszyscy się powołują to naprawdę nie jest złe. Był na początku dość porywczy, ale potrafi się przyznać do błędu i prowadzi dyskusje z… Czytaj więcej »

arystoteles
arystoteles

comment image

tyle w temacie 😆

młody
młody

[quote name=”lelek kozoduj”]„Osobiście prowadzę swój „oficjalny” profil na facebooku, gdzie informuję o swojej pracy w ramach wykonywania mandatu Radnego Rady Miejskiej. Udostępniam tam też swój adres e-mail, za pośrednictwem którego mieszkańcy interweniowali u mnie już w kilku sprawach. Spotykam się też z mieszkańcami Olkusza osobiście. Dobrą okazją do tego są zebrania mieszkańców z zarządem osiedla, z którego zostałem wybrany.” – mówi radny Wojciech Ozdoba. Ale się biedaczek narobił, tylko gdzie te efekty. Pajęczynka się zacieśnia, wyrywają młodego.[/quote]Radnych jest dwudziestu jeden, ten chociaż coś próbuje robić, a gdzie reszta? łatwo się krytykuje kogoś kto coś działa, ale trudniej przyczepić się do… Czytaj więcej »

lelek kozoduj
lelek kozoduj

„Osobiście prowadzę swój „oficjalny” profil na facebooku, gdzie informuję o swojej pracy w ramach wykonywania mandatu Radnego Rady Miejskiej. Udostępniam tam też swój adres e-mail, za pośrednictwem którego mieszkańcy interweniowali u mnie już w kilku sprawach. Spotykam się też z mieszkańcami Olkusza osobiście. Dobrą okazją do tego są zebrania mieszkańców z zarządem osiedla, z którego zostałem wybrany.” – mówi radny Wojciech Ozdoba.

Ale się biedaczek narobił, tylko gdzie te efekty. Pajęczynka się zacieśnia, wyrywają młodego.

truyuiiuo32y
truyuiiuo32y

Po artykule widać, że zmiękczają pana radnego albo autor artykułu ma układ koleżeński z radnym. Pachnie to wszystko populizmem.

sierota
sierota

[quote name=”Mieszkaniec”][quote name=”Radny”]Nie mam żadnego problemu aby się skontaktować z mieszkańcami. Jestem bardzo często na osiedlu i rozmawiam z nimi. Na pewno wiedzą, który radny pisze ten post. .[/quote]

Panie Radny ale to mieszkańcy mają się kontaktować z radnym a nie odwrotnie. Czas obiecywanek i wyborów już się skończył. I na koniec – nie mam wizytówki pana Radnego :(.[/quote]
Czepiasz się sieroto bo nic innego nie potrafisz robić.

Mieszkaniec
Mieszkaniec

[quote name=”Radny”]Nie mam żadnego problemu aby się skontaktować z mieszkańcami. Jestem bardzo często na osiedlu i rozmawiam z nimi. Na pewno wiedzą, który radny pisze ten post. .[/quote]

Panie Radny ale to mieszkańcy mają się kontaktować z radnym a nie odwrotnie. Czas obiecywanek i wyborów już się skończył. I na koniec – nie mam wizytówki pana Radnego :(.

z ronda
z ronda

[quote name=”Tofer”]Artykuł mocno nierzetelny: większość radnych ma poblokowane profile na fb tak by osoba postronna nie mogła komentować ich postów. W szczególności widać to u tzw. PISowcow. Wyjątek od reguły, naprawdę wyjątek to Wojtek Ozdoba.[/quote] Na prawdę wyjątek, bardzo egzotyczny jak na warunki olkuskie. Dobrą okazją do tego są zebrania mieszkańców z zarządem osiedla, z którego zostałem wybrany.” – mówi radny Wojciech Ozdoba. Przecież pan Ozdoba został wybrany radnym z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jakby nie ta lista to nigdy by nie został radnym. I nie przesadzałbym z tymi kontaktami z mieszkańcami bo chłopak w ogóle nie ma doświadczenia. Jeszcze… Czytaj więcej »

Radny
Radny

Nie mam żadnego problemu aby się skontaktować z mieszkańcami. Jestem bardzo często na osiedlu i rozmawiam z nimi. Mają moje wizytówki z numerem prywatnym, dzwonią, wiedzą gdzie mieszkam i nawet przychodzą jak mają problem do domu lub ja idę na spotkanie do nich. Zawsze jestem do ich dyspozycji. Na pewno wiedzą, który radny pisze ten post. Nie podpisuję go, ponieważ chcę aby po tym wpisie zachować odpowiednią kulturę komentujących. Pozdrawiam.

Tofer
Tofer

Artykuł mocno nierzetelny: większość radnych ma poblokowane profile na fb tak by osoba postronna nie mogła komentować ich postów. W szczególności widać to u tzw. PISowcow. Wyjątek od reguły, naprawdę wyjątek to Wojtek Ozdoba.