wyzsze wyksztalcenie radni

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie dotyczące poziomu wykształcenia samorządowców.  Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja w gminach na terenie naszego powiatu.

W ostatnich wyborach samorządowych wybierano ponad 46 tys. radnych, w tym ponad 39 tys. radnych gmin i miast na prawach powiatu. Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS, 91% wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ma wykształcenie wyższe. Zaledwie dwóch włodarzy w skali całego kraju ukończyło jedynie szkołę podstawową. Gorzej przedstawia się jednak sytuacja w radach gmin. Tylko 38 proc. radnych legitymuje się wykształceniem wyższym. W 36 gminach żaden z rajców nie ukończył studiów. Zaledwie w czterech miastach w Polsce dyplom uczelni posiada cały skład urzędującej rady.

Wszyscy włodarze rządzący gminami na terenie naszego powiatu mają ukończone studia wyższe. Największą ilość radnych z wyższym wykształceniem posiada Wolbrom. Tutaj na 20 radnych (zestawienie opisuje stan na koniec 2015 roku, kiedy to ze względu na złożenie mandatu przez jednego z radnych w jego okręgu wyborczym panował wakat) aż 14 ma dyplom wyższej uczelni.

Na drugim miejscu uplasowało się Bukowno. Tutaj 10 na 15 radnych ma wyższe wykształcenie. W Olkuszu 13 z 21 rajców ukończyło studia. Zarówno w Bolesławiu jak i w Kluczach, w skład 15-sto osobowej Rady Gminy wchodzi po 5 radnych z dyplomem. Najgorzej w tym zestawieniu wypada Trzyciąż, gdzie na 15 radnych zaledwie dwóch może pochwalić się w swoim CV skończonymi studiami.

Niestety GUS w swojej publikacji pominął radnych powiatowych oraz naszych reprezentantów w sejmikach wojewódzkich.
W tym miejscu należy jednak podkreślić, że powyższe zestawienie ma charakter czysto statystyczny. W żadnej mierze nie można go odnosić do merytorycznej pracy naszych samorządowców, którą należy oceniać pod kontem skutków podejmowanych przez nich decyzji.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
4 lat temu

to dobrze że wykształcenie mają liche a jak mają to np z miechowskiej sorbony 🙂 , gdyby mądrzy i wyedukowani tak rządzili, to nie było by nadziei 😉

Startrek
Startrek
4 lat temu

[quote name=”Maniek”]Niedouczonym radnym łatwiej manipulować i kierować.[/quote]
Najbardziej zmanipulowano tych bez pracy, z niespełnionymi ambicjami zawodowymi i poszukującymi dobrze płatnych synekur, którzy dopiero co weszli w dorosłe życie. Całe miasto z nich się śmieje.

Maniek
Maniek
4 lat temu

Niedouczonym radnym łatwiej manipulować i kierować.

Aaabb
Aaabb
4 lat temu

Tez odnosze wrazenie ze wyksztalcenie a inteligencja i umiejetnosc samodzielnego myslenia to dwie rozne kwestie…

ojojojojoj
ojojojojoj
4 lat temu

[quote name=”xyz”]Przede wszystkim ilu z nich samodzielnie myśli :zzz[/quote]
Aż strach się bać

xyz
xyz
4 lat temu

Przede wszystkim ilu z nich samodzielnie myśli :zzz

stinek
stinek
4 lat temu

Wykształcenie to jeszcze nic.Ilu z nich posiada jakąś inteligencję?!

?
?
4 lat temu

Trzeba jeszcze zadać takie pytania jak :
ilu rajców posiada wykształcenie adekwatne do wykonywanych obowiązków?
ilu rajców znalazło prace w urzędach dzięki nepotyzmowi?