Powiat

Właściciele i zarządcy dużych obiektów muszą obowiązkowo skontrolować ich stan techniczny. Mają na to czas do końca maja.

Jakich obiektów dotyczą wspomniane kontrole? To wielkopowierzchniowe sklepy, magazyny, obiekty przemysłowe i szkolne, a także wszystkie budynki o powierzchni zabudowy większej niż 2 tys. m2 lub o powierzchni dachów przekraczającej 1000 m2. Właśnie w tego typu obiektach dwa razy w roku (do końca maja i do końca listopada) musi zostać sprawdzony m. in.stan wszystkich instalacji, przewodów kominowych, narażenie budynku na wpływy atmosferyczne. Oczywiście kontrole te muszą być wykonane przez osoby do tego uprawnione w danej specjalności budowlanej. Właściciele i zarządcy takich budynków mają obowiązek przekazać pokontrolne dokumenty do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli tak się nie stanie, wówczas Inspektorat obowiązkowo przeprowadza kontrolę. gdy dokumenty zostaną złożone, kontrole PINB – u przeprowadzane są wyrywkowo. 

-W naszym powiecie w tym zakresie nie ma na szczęście poważniejszych problemów. Właściciele i zarządcy dużych budynków są w tym zakresie zdyscyplinowani. Jak zawsze przypominamy jednocześnie o obowiązkowych kontrolach stanu instalacji elektrycznych i odgromowych, które powinny być przeprowadzane co pięć lat – mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Grzegorz Swędzioł. 

Pokontrolne dokumenty można dostarczyć pocztą, przez ePUAP lub osobiście w siedzibie Inspektoratu. Przed siedzibą PINB – u wystawiona jest również urna na dokumenty.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze