Jaroszowiec

Na terenie powiatu olkuskiego z powodzeniem funkcjonuje kilka niezłych klubów sportowych. Przed 4 laty, w roku 2018 tę ofertę poszerzył KS „Hardzi” Jaroszowiec – klub, w którym bardzo młodzi ludzie mogą trenować zapasy w stylu klasycznym oraz zapasy kobiet. Założycielem oraz trenerem Hardych jest pasjonat i wciąż aktywny zawodnik, były reprezentant Polski w zapasach Wojciech Wołowicz oraz jego żona Paulina Wołowicz.

– Od trzydziestu lat pasjonuję się zapasami. Kiedyś jako zawodnik, a teraz jako trener i znowu zawodnik. Przez te lata uczyłem się i wciąż się uczę wszędzie i od wszystkich, ale na pewno mój sposób walki i nauczania zapasów to w głównej mierze wpływ mojego trenera Jozefa Alijewa. To on  zaszczepił we mnie miłość do tej wspaniałej dyscypliny sportu w sposób, w który ja teraz próbuję zarazić młodzież trenującą w moim klubie. Drugą osobą, która jest w moim narożniku do tej pory, to mój przyjaciel i główny trener ZKS Granica Gdańsk Norbert Serba. Po zakończeniu rywalizacji na poziomie juniora młodszego wciąż utrzymywałem bliski kontakt z Norbertem i z sekcją zapaśniczą w Gdańsku. Trenowałem z nimi kiedy mogłem i bacznie obserwowałem pracę trenerską Norberta. Do tej pory trenujemy razem i organizujemy wspólne obozy sportowe – opowiada Wojciech Wołowicz. – W Jaroszowcu nie było za dużo opcji jeśli chodzi o sport i kiedy zdecydowaliśmy z żoną o podjęciu zabiegów o spełnienie naszego marzenia o własnym klubie sportowym, trafiliśmy na przychylny grunt. Władze Gminy przyjęły nas z otwartymi rękami, od początku bardzo nam dopingują i pomagają. Kiedy przyszło nam robić pierwszy nabór, uzyskałem zgodę na spotkanie z uczniami lokalnych szkół podstawowych, gdzie opowiedziałem o naszej dyscyplinie: o historii tego sportu i o naszych mistrzach. Wytłumaczyłem dzieciom i rodzicom, jak wielkie korzyści płyną z uprawiania zapasów i pokazałem sam kilka elementów gimnastycznych, jak chodzenie na rękach, wychwyty i salto. Zrobiło to wrażenie i znaleźli się chętni – mówi trener Hardych.

W wyszukiwaniu sportowych talentów trenerowi pomaga żona Paulina, która na co dzień w pracy styka się z potencjalnymi przyszłymi zawodnikami.

– Jako nauczycielka wychowania fizycznego promuję sport wśród dzieci. Kiedy zauważę, że któryś z uczniów wykazuje cechy potrzebne zawodnikowi, zapraszam do rozmowy dziecko oraz jego opiekunów i zachęcam do podjęcia treningów. Przychodzą i najczęściej zostają. Myślę, że dużą rolę odgrywa w tym ogromne zaangażowanie mojego męża, który, mimo zaawansowanego, jak na czynnego zawodnika (44 lata), wciąż startuje w zawodach i może być przykładem sportowej pasji. Aby zostać dobrym zawodnikiem i osiągać sukcesy potrzebna jest systematyczność, solidność, zaangażowanie – staramy się uczyć tego naszych adeptów – wyjaśnia pani Paulina.

W klubie trenuje 25 dzieciaków w wieku od 7 do 15 lat. Są to zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Treningi prowadzone są w Szkole Podstawowej w Jaroszowcu, bezpłatnie, w dwóch grupach wiekowych: starsi trenują trzy razy w tygodniu, młodsi – 2 razy w tygodniu.

Młodzi zawodnicy powoli nabierają doświadczenia i zdobywają pierwsze laury sportowe, co napawa wielką dumą i radością całą zapaśnicza „rodzinę” z Jaroszowca i całej gminy Klucze.

W dniach 25-27 marca 2022r. na hali Sportowej MOSiR w Kostrzynie nad Odrą kadeci stylu klasycznego walczyli o kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży podczas II Pucharu Polski. Do zawodów stanęło 198 zawodników reprezentujących 49 klubów zapaśniczych z całej Polski. Wśród nich znaleźli się i zapaśnicy z KS Hardzi Jaroszowiec: Jakub Bujakiewicz (48kg), Michał Tomsia (55kg) i Eryk Warwas ( 55) – mieszkańcy gminy Klucze. Był to dopiero ich drugi start w kategorii wiekowej do 17 lat i, mimo że byli w tej grupie najmłodszym rocznikiem, to w tegorocznych Pucharach Polski pokazali się z najlepszej strony. Jakub Bujakiewicz powtórzył w Kostrzyniu swój wynik sprzed miesiąca i zdobył brązowy medal Pucharu Polski, zapewniając sobie miejsce w finałach OOM w maju w Suwałkach. Michał Tomsia i Eryk Warwas co prawda nie przebili się do strefy medalowej, ale jest duża szansa, że uzbierane punkty ze startów w dwóch tegorocznych Pucharach wystarczą im do kwalifikacji na OOM. W klasyfikacji drużynowej niewielki i bardzo młody – jak na klubowe standardy – KS Hardzi Jaroszowiec uplasował się na 14 miejscu z 49 klubów.

Na uwagę zasługują również sukcesy Kingi Januszek, która nie tylko świetnie sobie radzi w zapasach kobiet, ale też bardzo chętnie podejmuje rywalizację z chłopcami w stylu klasycznym. Do jej największych sukcesów można zaliczyć 5 miejsce w Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-15 w Pelplinie w maju 2021r.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat treningów i rekrutacji można dzwonić do trenerów: Wojtka:728 470 114 oraz Pauliny: 728 471 837.

 Zdj. z archiwum klubu


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze