Rusza 18. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już 10 stycznia, czyli w  niedzielę, wolontariusze z całej Polski będą zbierać pieniądze na zakup sprzętu i działania, które umożliwią wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Do akcji przyłączyli się, jak co roku, mieszkańcy naszego powiatu. Na ulicach Olkusza i sąsiednich gmin kwestować będzie aż 435 wolontariuszy z pięciu sztabów: z Olkusza, Bukowna, Klucz i Wolbromia.

W Polsce dzieci ze schorzeniami onkologicznymi mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną. Problemem jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa. Jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą sobie, otrzymując wsparcie od bardzo oddanego im i ich sprawom personelu medycznego. Największym problemem jest to, że często dzieci zbyt późno trafiają do lekarza i schorzenia onkologiczne wykrywane są dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Tymczasem wczesne wykrycie choroby w wielu przypadkach decyduje o życiu!
– Kiedy rok temu mówiliśmy o diagnostyce onkologicznej małych dzieci, okazało się, że „dotknęliśmy” niezwykle ważnego, ale także trudnego tematu. W Polsce jest kilkanaście centrów onkologii dziecięcej z doskonałą kadrą, dostatecznie wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia. Naszą ambicją było stworzenie kilkudziesięciu dodatkowych miejsc w Polsce (po kilka w każdym województwie), gdzie rodzice – skierowani przez pediatrę – będą mogli spotkać się ze specjalistą i wykonać badanie w ramach wczesnej diagnostyki. I na ten cel zbieraliśmy pieniądze w czasie XVII finału. Zebraliśmy ok. 40 mln zł. Okazało się jednak, że zebrana kwota jest niewystarczająca i nie jesteśmy w stanie zrealizować w pełni naszych planów. Nie wystarczyło np. środków na zakup tomografów komputerowych czy aparatów do neuronawigacji, które pozwalają na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie położenia guza i następnie jego bezpieczne zoperowanie – wyjaśnia Jurek Owsiak.
Jeszcze raz Orkiestra „zagra” więc dla dziecięcej onkologii. O tym, jak duże jest zainteresowanie 18. WOŚP, świadczy choćby liczba wolontariuszy, którzy w tym roku zgłosili się do poszczególnych sztabów. Jest ich w powiecie o blisko 100 więcej niż przed rokiem. Najliczniejszy jest sztab przy Urzędzie Gminy w Kluczach. Wyruszy z niego 145 kwestujących. Sztab w dniu finału będzie się mieścił w Domu Kultury „Papiernik”, tam też będą się odbywać zaplanowane na ten dzień imprezy. Setkę wolontariuszy zgromadził sztab MOK w Olkuszu. Również tu, na sali widowiskowej, odbywać się będą koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Route 94.  W Olkuszu działa także drugi sztab – w Gimnazjum nr 1 przy ul. Kochanowskiego. Liczy on 50 osób. W szkole wolontariusze będą mieli zapewnione gorące napoje i poczęstunek.
Na terenie miasta i gminy Wolbrom kwestować będzie 80 wolontariuszy ze sztabu Szkoły Podstawowej nr 1. Koncerty i prezentacje będą się odbywać w tamtejszym Centrum Kultury i Informacji.
Ostatni z powiatowych sztabów działa przy Urzędzie Miasta w Bukownie, liczy 60 wolontariuszy Orkiestry, których będą wspierać „Wolontariusze Sztabu BUKOWNO”. Będą mieli oni inne, „sztabowe” identyfikatory, i nie mogą zbierać pieniędzy, tylko pomagać w prowadzeniu akcji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze