Olkusz, Klucze

Za nami kolejna edycja Juromanii, czyli corocznego święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, będącego wspólnym projektem województwa śląskiego i małopolskiego. W miniony weekend na terenie naszego powiatu imprezy odbyły się w dwóch gminach: Olkusz i Klucze. Juromanii patronował „Przegląd Olkuski”.

Podobnie jak przed rokiem, także i tym razem pogoda nie rozpieszczała organizatorów i uczestników wydarzenia. Chłodna i pochmurna aura nie zniechęciła jednak mieszkańców, którzy jak zawsze mogli wybierać spośród szeregu atrakcji, jakie zostały dla nich przygotowane.

Juromania w gminie Klucze rozpoczęła się w piątkowe popołudnie na Pustyni Błędowskiej. Podobnie jak w poprzednich edycjach i tym razem liczna grupa młodszych i starszych uczestników wyruszyła na Rajd Świetlika. Trasa wiodła spod Róży Wiatrów pod Czubatkę i z powrotem. O pustynnych ciekawostkach opowiadała przewodniczka Magdalena Moroń. Gdy wszyscy już wrócili na Różę Wiatrów, obejrzeli widowiskowy pokaz ognia.

Sobota to tradycyjnie świętowanie u stóp ruin zamku w Bydlinie. A tu od wczesnego popołudnia na wszystkich czekało wiele atrakcji. Po przywitaniu gości przez Czarnego Rycerza z Events Team zaczęła się wspólna zabawa. Strzelanie z łuków, czerpanie papieru, sztuka kaligrafii, pieczenie podpłomyków – tego wszystkiego mogli nauczyć się goszczący na Juromanii w Bydlinie. Dla najmłodszych uczestników zorganizowano Wielki Turniej Małych Rycerzy. Na dziedzińcu zamku młodzi artyści uczestniczyli w plenerze malarskim. W trakcie imprezy odbyła się także królewska parada na zamek.

Zanim rozpoczęły się artystyczne występy, wręczono nagrody zwycięzcom w konkursie plastycznym, rycerskich turniejach oraz konkursie na najciekawszy strój historyczny.

Sporo osób bawiących w sobotę w Bydlinie było zainteresowanych historią miejsca, w którym zorganizowano Juromanię. O dziejach zamku i okolic z wielką pasją opowiadała przewodniczka Magdalena Białas. Tego dnia nie zabrakło też atrakcji dla miłośników sportu. Przed południem wystartował rajd rowerowy „Między Zamkami” Bydlin – Rabsztyn – Bydlin. Zainteresowani wzięli również udział w biegu i marszu nordic walking dookoła zamku.

O poczęstunek zadbali członkowie Stowarzyszenia „Otwarci” – przy pomocy pań z Ukrainy przygotowali szereg potraw, których mieli okazję skosztować uczestnicy Juromanii w Bydlinie. 

Na zakończenie imprezy na scenie zaprezentowały się zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach: ZAKOTARO i Kwiaty Pustyni.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Otwarci” z Bydlina, a współorganizatorami: Urząd Gminy Klucze i Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach. Nie obyłoby się bez sporego wsparcia sponsorów.

Drugi dzień Juromanii w gminie Klucze to tradycyjnie świętowanie u stóp ruin zamku w Bydlinie. A tu od wczesnego popołudnia na wszystkich czekało wiele atrakcji.
« 7 z 7 »

W Olkuszu imprezę rozpoczęło piątkowe zwiedzanie średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączone z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. 

W sobotę sarmackie klimaty zawładnęły olkuską Starówką. W sercu Srebrnego Grodu odbyły się m.in.: pokazy kowalskie, rekonstrukcje historyczne oraz warsztaty poświęcone tradycjom górniczym. Mieszkańcy mogli również bezpłatnie lub w cenie biletu ulgowego, zwiedzać wybrane olkuskie muzea prezentujące kolekcje związane tematycznie z historią miasta i górnictwa. Chętni mogli wziąć udział w dwóch spacerach z przewodnikiem pod hasłem „Dawny system obronny Olkusza”.

W niedzielę pod zamkiem Rabsztyn odbył się festyn historyczny „Sarmaci i Kozacy”. Towarzyszył mu rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz gra terenowa w rezerwacie Pazurek. W klimat sarmackiej epoki wprowadził uczestników imprezy Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Nie obyło się bez tradycyjnego pokazu husarii i artylerii, walk na szable oraz prezentacji strojów szlacheckich. Po południu w fosie pod basztą odbył się „Szturm oddziału lisowczyków na Olkusz” – rekonstrukcja historyczna oraz pokaz broni czarnoprochowej. Rycerskim zmaganiom towarzyszyło mnóstwo innych atrakcji, takich jak: konkursy, animacje dla dzieci czy wyczyny sprawnościowe.

Organizatorem wydarzenia „Juromania – Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2022” było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Współorganizatorami byli zaś: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

A.N.Q.A., Wiola Woźniczko

W niedzielę pod zamkiem Rabsztyn odbył się festyn historyczny „Sarmaci i Kozacy". Towarzyszył mu rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz gra terenowa w rezerwacie Pazurek. W klimat sarmackiej epoki wprowadził uczestników imprezy Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska.
« 2 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze