Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza kraina, pełna pięknych krajobrazów, nad którymi górują zamki tworzące Szlak Orlich Gniazd. Promocją tego wyjątkowego obszaru zajmują się województwa śląskie i małopolskie, jurajskie gminy i miasta oraz wiele instytucji i stowarzyszeń. Efektem ich współpracy jest regionalne święto o nazwie JUROMANIA. W miniony weekend odbyła się trzecia edycja tej barwnej imprezy.

Popularność Juromanii z roku na rok systematycznie wzrasta i przyciąga na Jurę tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych. Nie inaczej było i tym razem – weekendowy festiwal przeniósł uczestników imprezy w średniowieczne klimaty zamków i warowni. Mogli oni podziwiać rycerskie turnieje i historyczne pokazy, posmakować regionalnej kuchni oraz uczestniczyć w licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. W naszej okolicy wydarzenia związane z Juromianią organizowane były na terenie Miasta i Gminy Olkusz oraz Gminy Klucze.

Olkusz

Cykl imprez na terenie Srebrnego Grodu rozpoczął się w piątek, 18 września. Mieszkańcy mogli wtedy wziąć udział w zwiedzaniu średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. W sobotę na olkuskiej starówce zorganizowane zostało Święto Gwarków Olkuskich. Ulicami miasta przeszły barwne korowody prezentujące miejskie legendy, na czele których stanęli członkowie grupy teatralnej Glutaminian Sodu.

Każdy chętny mógł nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej lub wybrać się na spacery tematyczne i wycieczki z przewodnikami. Fani lokalnej historii mogli również rywalizować w grach terenowych ukierunkowanych na zgłębianie ciekawostek dotyczących Srebrnego Grodu.

W niedzielę akcja przeniosła się w okolice średniowiecznej warowni w Rabsztynie. W ramach „Dnia Sarmackiego” pod murami zamku zaprezentował się Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, prezentację strojów szlacheckich i liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. W trakcie imprezy odbyła się również rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca przejazd orszaku weselnego Gryzeldy Batorównej i Jana Zamoyskiego. Organizatorzy przygotowali także cały szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak: indywidualny rajd rowerowy, marsz nordic walking, gry terenowe czy zabawy karaoke. Na najmłodszych czekały zajęcia plastyczne, konkursy i zabawy.

Za organizację Juromanii w Olkuszu odpowiedzialne było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz. Współorganizatorami imprezy byli: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Nadleśnictwo Olkusz, oddział PTTK w Olkuszu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”.

W sobotę na olkuskiej starówce zorganizowane zostało Święto Gwarków Olkuskich. Ulicami miasta przeszły barwne korowody prezentujące miejskie legendy, na czele których stanęli członkowie grupy teatralnej Glutaminian Sodu. W niedzielę akcja przeniosła się w okolice średniowiecznej warowni w Rabsztynie. W ramach „Dnia Sarmackiego" pod murami zamku zaprezentował się Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 2 z 2 »

Klucze

W Gminie Klucze przygotowano dwudniowy program imprezy. W piątek, 18 września, z Róży Wiatrów znajdującej się na Pustyni Błędowskiej wystartował nocny „Rajd Świetlika”. Grupę prowadzili przewodnicy z Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu, którzy nie tylko zadbali o bezpieczeństwo uczestników, ale także o dostarczenie im odpowiedniej dawki wiedzy na temat lokalnego krajobrazu. Oprócz latarek „czołówek”, uczestnicy przemarszu otrzymali w pakiecie startowym koszulki z logo Juromanii, a także pamiątkowe certyfikaty w postaci pocztówek z okolicznościowymi stemplami.

W sobotę, nieopodal ruin zamku w Bydlinie, pod hasłem „Jurajska uczta u Niemierzy herbu Strzała”, na odwiedzających czekało szereg atrakcji. W programie znalazł się m.in.: jarmark lokalnych przysmaków, warsztaty rzemiosł dawnych, średniowieczna kuchnia z wypiekiem podpłomyków, młyno-piekarnia z warsztatami wytwarzania pieczywa według historycznych receptur, pokazy rycerskiego rynsztunku, trening z celności strzału z łuków i kusz, a także quizy wiedzy o Jurze oraz konkursy plastyczne z nagrodami. Fani sportu mogli także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

Organizatorami JUROMANII w Gminie Klucze byli: Wójt Gminy Klucze, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze, Referat Spraw Społecznych i Promocji Urzędu Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Otwarci” w Bydlinie. Partnerem wydarzenia była spółka Gaz-System. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Województwa Małopolskiego.

Nieopodal ruin zamku w Bydlinie, pod hasłem „Jurajska uczta u Niemierzy herbu Strzała”, na odwiedzających czekało szereg atrakcji. W programie znalazł się m.in.: jarmark lokalnych przysmaków, warsztaty rzemiosł dawnych, średniowieczna kuchnia z wypiekiem podpłomyków, młyno-piekarnia z warsztatami wytwarzania pieczywa według historycznych receptur, pokazy rycerskiego rynsztunku, trening z celności strzału z łuków i kusz, a także quizy wiedzy o Jurze.
« 2 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze