Wolbrom

W tym roku odbyła się jubileuszowa, 10 już gala Małopolskich Impresji Poetyckich Osób z Niepełnosprawnościami w Wolbromiu. Zainicjowane przez kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, poetę Sebastiana Sierkę doroczne spotkania ze słowem poetyckim mają na celu nie tylko oswajanie osób niepełnosprawnych z poezją, ale także są dla nich swoistą formą terapii.

Ideą konkursu recytatorskiego dla osób niepełnosprawnych było stworzenie osobom z niepełnosprawnościami okazji do czynnego udziału w kulturze, dającej możliwość wyrażenia osobistych przeżyć poprzez interpretację utworów poetyckich. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – o czym świadczy choćby ogromna popularność Impresji wśród uczestników z całej Małopolski.

Każda finałowa gala, podczas której prezentowany jest efekt przygotowań uczestników jest wzruszającym zwieńczeniem wielu godzin przygotowań, podczas których recytatorzy mierzą się z własnymi ograniczeniami, przekraczają osobiste bariery, wydobywają często głęboko skrywana wrażliwość i emocje. Nie do przecenienia jest też integracja środowiska osób niepełnosprawnych, które prezentując się na scenie nie tylko wychodzą do innych, promując i rozwijając potrzebę czytania poezji, jako wartości ponadczasowej, ale także pokazują światu, że mimo swoich ograniczeń mają prawo i chęć prezentacji własnego sposobu postrzegania świata.

Jubileusz 10-lecia wolbromskich Impresji Poetyckich poświęcony był osobom z niepełnosprawnościami – uczestnikom wszystkich edycji konkursu, a także ich opiekunom, którzy każdego dnia wkładają wiele pracy i wysiłku, by podopieczni czuli się ważni, potrzebni i szczęśliwi. Na jubileuszowe spotkanie, które jak zwykle odbyło się w gościnnych murach wolbromskiego Domu Kultury, zaproszono wielu gości, a wśród nich przede wszystkim uczestników, instruktorów, nauczycieli oraz dyrektorów i kierowników z wielu placówek z terenu Małopolski, biorących corocznie udział w konkursie recytatorskim. Przybyli zatem reprezentanci: WTZ w Miechowie, WTZ w Radwanowicach, WTZ w Skale, DPS w Ojcowie, WTZ w Myślenicach, OREW Wolbrom, SOSW w Zagorzycach, DPS w Płazie, ŚDS w Oświęcimiu, WTZ oraz ZRT w Lgocie Wolbromskiej, ŚDS w Bochni, WTZ w Podlesicach, WTZ w Olkuszu, ŚDS fund. Hamlet w Krakowie, ŚDS w Olkuszu, WTZ w Kluczach, ŚDS w Woli Kalinowskiej, DPS Bobrek, ŚDS w Babicach, ŚDS w Konarach, DCA i CWITONIR w Kluczach.

– Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na chwile wspomnień. W prezentacji multimedialnej zaprezentowaliśmy krótki przegląd historii impresji poetyckich, które wywołały wiele wzruszeń. Emocje i refleksje wzbudzili też laureaci pierwszych miejsc, którzy ponownie stanęli na wolbromskiej scenie, przypominając wiersze wielkich poetów: Jan Górkiewicz, Szymon Warzecha, Katarzyna Lewandowska, Robert Taras, Marcin Człowiek, Arkadiusz Jastrzębski, Krystyna Szatan, Grzegorz Perek. Nie zabrakło też liryki w wykonaniu Przemysława Kani i Grzegorza Ludwiczaka. W naszym programie mieliśmy również przyjemność oglądać występ pani Moniki Korpusik wieloletniej solistki i tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, która swoim pięknym wokalem przeniosła nas do świata muzyki – informuje Sebastian Sierka.

Dla podkreślenia tego wyjątkowego dnia i uczczenia 10-lecia Małopolskich Impresji Poetyckich goście imprezy otrzymali pamiątkowe, jubileuszowe tabliczki. Wręczyli je m.in. Wiceprzewodnicząca wolbromskiego Koła PSONI Ewa Kałwa, oraz kierownik WTZ w Lgocie Wolbromskiej Sebastian Sierka, który jako twórca konkursu przekazał słowa uznania i podziękowania wszystkim osobom na przestrzeni lat tworzącym historię impresji poetyckich.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze