smog

W ramach niedawnego XV Kongresu Miast Polskich w Krakowie odbyła się debata na temat problemu walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jej uczestnicy zgodnie podkreślali, że bez spójnych regulacji prawnych samorządy nie poradzą sobie w walce ze smogiem. Tymczasem Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczął nakładanie kar finansowych na samorządy za niedostateczne działania w tej dziedzinie.

Wśród 30 ukaranych małopolskich gmin znalazł się Wolbrom. Kwota mandatu nałożonego na samorząd tej gminy jest jedną z niższych i wynosi 10 tys. zł – przepisy przewidują, że wysokość kary może sięgać nawet do 500 tys. zł. W naszej części województwa kary nałożono także na gminy: Skała – mandat 30 tys. zł, Zielonki – 30 tys. zł, Sułoszowa – 10 tys. zł, Chrzanów – 10 tys. zł, Andrychów – 10 tys. zł, Słomniki 10 tys. zł. Większość ukaranych gmin ma zamiar odwoływać się od decyzji WIOŚ.

Zdaniem samorządowców wypowiadających się podczas debaty w Krakowie, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, konieczne jest ustalenie jednolitych zasad dla wszystkich samorządów, czego jak dotąd w naszym kraju nie ma. Zwrócono też uwagę na fakt, że na nic dobre chęci włodarzy gmin, kiedy nie ma skutecznych środków motywowania mieszkańców do działań na rzecz ekologii, a niektórych zwyczajnie nie stać na wymianę kotłów na wysokojakościowe. Gminy działają w różny sposób, np. dofinansowując wymianę kotłów w różnych wysokościach, czy prowadząc akcje informacyjne promujące źródła energii nowej generacji. Nikt jednak nie może skutecznie zmusić właścicieli starych kotłowni do ich modernizacji.

W działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza istotne miejsce zajmuje szeroko pojęta edukacja, często rozpoczynana od najmłodszych. Działań uświadamiających społeczeństwo, że warto inwestować w urządzenia ekologiczne jest coraz więcej – niestety, efekty wciąż są niezadowalające. Do poszczególnych osób wciąż nie dociera świadomość, że trujące powietrze przyczynia się do powstawania chorób, wiążących się z poważnymi wydatkami na ich leczenie, a także wiele innych negatywnych skutków, przekładających się na stan naszych finansów. Nie ma też wymiernych mechanizmów nagradzających czy motywujących osoby dbające o powietrze. Teoretycznie wiadomo, że efekt da tylko wspólne działanie, ale w praktyce najczęściej wskazujemy na innych.

W najbliższym czasie nasili się okres intensywnego ogrzewania budynków, a co za tym idzie, nastąpi znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Z pewnością wprowadzone niedawno obostrzenia, dotyczące jakości opału jakim ogrzewamy domy, nie do końca spełnią swoje zadanie. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i wyobraźnia osób wytwarzających zanieczyszczenia – wszystkich, a właściwie każdej z nich z osobna, bo na całość efektu zanieczyszczeń naszego powietrza składa się przecież suma pojedynczych działań. Warto zatem „włączyć” myślenie i wrażliwość na palący problem, który doskwiera nam bardzo każdej zimy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
eco
eco
5 lat temu

[quote name=”Antek”][quote name=”eco”]Pani Ewo, bardzo ładne zdjęcie. Szkoda tylko, że w sezonie zimowym na ul. Mariackiej dymią tak, że nie da się spokojnie przejść :oops:[/quote]
Akurat na Mariackiej to nie bardzo ma kto dymić….[/quote]
Wystarczy jeden lub dwa „kopciuchy” ze starymi piecami i przejść się nie da. Zapewniam

Antek
Antek
5 lat temu

[quote name=”eco”]Pani Ewo, bardzo ładne zdjęcie. Szkoda tylko, że w sezonie zimowym na ul. Mariackiej dymią tak, że nie da się spokojnie przejść :oops:[/quote]
Akurat na Mariackiej to nie bardzo ma kto dymić….

eco
eco
5 lat temu

Pani Ewo, bardzo ładne zdjęcie. Szkoda tylko, że w sezonie zimowym na ul. Mariackiej dymią tak, że nie da się spokojnie przejść 😳

lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”Tylko koks”]Jak trują jak przecież ostatnio nie truły? Przecież Wolbrom powinien się odwołać od decyzji i powołać na najnowsze wyniki spalania śmieci … w Kluczach na Osadzie.

Aj forgot, trują jedynie w Wolbromiu, w Kluczach był właściwy cug do nieba i wszystko poszło w pizdu do góry. Tutaj aż się prosi o ten najwyższy wymiar kary – 500 tyś. zł. Nikt nie dostanie nawet upomnienia za tą sytuację.

A wiecie co jest najśmieszniejsze? 5000 ton jakie zalegało w Kluczach to masa śmieci jakie mieszkańcy Klucz produkują przez dwa lata (Wolbrom przez rok). Poszło z dymem w ciągu jednego dnia i nie było zanieczyszczenia powietrza? Weźcie se sami dopowiedzcie resztę bo mi szkoda klawiatury…[/quote]
5000 ton????? Raczej 500000 tysięcy ton. Zobaczycie jak zaczną wywozić. Będą jeździć i jeżdzic a końca nie będzie widać

Tylko koks
Tylko koks
5 lat temu

[quote name=”Loczek”]A co to wina klucz, że śmieci się spaliły?[/quote]
A czy ja mówię aby Klucze za to płaciły? Niech płaci ten, kogo była wina.

Loczek
Loczek
5 lat temu

A co to wina klucz, że śmieci się spaliły?

Tylko koks
Tylko koks
5 lat temu

Jak trują jak przecież ostatnio nie truły? Przecież Wolbrom powinien się odwołać od decyzji i powołać na najnowsze wyniki spalania śmieci … w Kluczach na Osadzie.

Aj forgot, trują jedynie w Wolbromiu, w Kluczach był właściwy cug do nieba i wszystko poszło w pizdu do góry. Tutaj aż się prosi o ten najwyższy wymiar kary – 500 tyś. zł. Nikt nie dostanie nawet upomnienia za tą sytuację.

A wiecie co jest najśmieszniejsze? 5000 ton jakie zalegało w Kluczach to masa śmieci jakie mieszkańcy Klucz produkują przez dwa lata (Wolbrom przez rok). Poszło z dymem w ciągu jednego dnia i nie było zanieczyszczenia powietrza? Weźcie se sami dopowiedzcie resztę bo mi szkoda klawiatury…

Spalony
Spalony
5 lat temu

A gmina klucze mam rozumieć dostanie medal?

Iza
Iza
5 lat temu

Ciekawe, a palone śmieci nie trują …. Tak nas przynajmniej edukują władze samorządowe …