Od czasu budowy obwodnicy Olkusza mieszkańcy górnej części osiedla Pakuska skarżą się na utrudnienia związane z zablokowaniem wyjazdu z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką. Od ponad dwóch lat droga ta pozostaje zamknięta. Kiedy nastąpi jej otwarcie?

Przypomnijmy, że w związku z budową drugiego etapu olkuskiej obwodnicy nastąpiło zamknięcie ul. Armii Krajowej. Dotychczasowa organizacja ruchu uległa tam diametralnej zmianie. Zgodnie z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Osiedli Południowych Olkusza po otwarciu obwodnicy w miejscu skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką zbudowano plac do zawracania.

Zamknięcie drogi znacznie utrudniło mieszkańcom dojazd do własnych domów, gdyż mają oni teraz do dyspozycji jedynie drogę osiedlową, która biegnie od strony ul. Legionów Polskich. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że w sprawę ponownego otwarcia tej drogi zaangażowane są aż trzy instytucje samorządowe. Są to: olkuski magistrat, który pełni zarząd nad ul. Armii Krajowej, Zarząd Drogowy w Olkuszu odpowiadający za ul. Osiecką oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, zajmujący się drogą wojewódzką nr 791.

Aby rozwiązać zaistniałe problemy komunikacyjne w tej części miasta, UMiG Olkusz początkowo prowadził rozmowy z olkuskim nadleśnictwem. Urzędnicy chcieli, aby Gmina nabyła pobliskie działki leśne, poprzez które miałoby zostać poprowadzone nowe połączenie ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką. Ta propozycja spotkała się jednak z kategorycznym sprzeciwem mieszkańców sąsiednich bloków. Ich zdaniem wyjazd z ul. Armii Krajowej powinien zostać odtworzony po starym śladzie drogi.

Aby ponownie połączyć obie drogi, muszą zostać spełnione jednak określone warunki prawne. Uchwałą Rady Miejskiej z dniem 1 stycznia 2016 roku ul. Armii Krajowej zmieniła swój status z drogi gminnej na drogę wewnętrzną. Radni rozpoczęli także procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z początkiem tego roku burmistrz Olkusza wystąpił z wnioskiem o lokalizację zjazdu z ul. Osieckiej na ul. Armii Krajowej w Olkuszu. W dniu 19 stycznia 2016 r.  Zarząd Drogowy w Olkuszu wezwał jednak wnioskodawcę do uzupełnienia swojego wniosku. Wniosek został uzupełniony, ale według przedstawicieli Zarządu nadal brakuje w nim części wymaganych dokumentów.

– Zarząd Drogowy w Olkuszu do tej pory nie uzgodnił z nami lokalizacji zjazdu publicznego z ul. Osieckiej na ul. Armii Krajowej. Decyzja ta została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W chwili obecnej czekamy na rozstrzygnięcie. Z uwagi na fakt, że ul. Armii Krajowej zmieniła na początku roku swój status z drogi gminnej na drogę wewnętrzną, nie mówimy już o skrzyżowaniu, a o zjeździe publicznym z drogi powiatowej na drogę wewnętrzną – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Mieszkańcom ul. Armii Krajowej pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość. O dalszych postępach w sprawie otwarcia wjazdu będziemy informować Czytelników na bieżąco.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Droga
Droga
6 lat temu

[quote name=”z.boku”]Z pozoru prosta sprawa, ale w Olkuszu nie do załatwienia.
Burmistrz P. ze starostą P. się nie lubią, to i wyjazdu nie bedzie.
Trzeba poczekać aż zmieni się starosta i burmistrz. To chyba już niedługo.[/quote]
Przed wyborami wyborcy są dla kandydujących ze swoimi głosami super niezbędni, a po wyborach to tylko g…. wyborcze. Dwa lata się z tym skrzyżowaniem zabawiają,uchwały podejmują, odwołania robią, kolegia odwoławcze, pisma uzupełniają i czekają z rozbrajającym uśmiechem na nieszczęście na tzw. ulicy Armii Krajowej(parkingowej i ślepej!).

z.boku
z.boku
6 lat temu

Z pozoru prosta sprawa, ale w Olkuszu nie do załatwienia.
Burmistrz P. ze starostą P. się nie lubią, to i wyjazdu nie bedzie.
Trzeba poczekać aż zmieni się starosta i burmistrz. To chyba już niedługo.

kierowca
kierowca
6 lat temu

[quote name=”kolo”]Komu nie pasi – droga wolna !! nikt was nie zmusza do mieszkania tam.. Jeździć się przynajmniej nauczycie.. Powoli i ostrożnie a nie 80 w strefie zamieszkania..
Żadnego wyjazdu tam nigdy nie będzie.. I dobrze..
Na radnych nie narzekajcie bo mają guzik do gadania.. Od dróg są zarządy i Pacuń..[/quote]
Zjazd będzie i będziemy jeździć. A niebezpiecznie to właśnie jest przez osiedle jeździć. A jak się nie podoba, że będzie tam zjazd, to droga wolna, nie zmuszamy do mieszkania tam.

kolo
kolo
6 lat temu

Komu nie pasi – droga wolna !! nikt was nie zmusza do mieszkania tam.. Jeździć się przynajmniej nauczycie.. Powoli i ostrożnie a nie 80 w strefie zamieszkania..
Żadnego wyjazdu tam nigdy nie będzie.. I dobrze..
Na radnych nie narzekajcie bo mają guzik do gadania.. Od dróg są zarządy i Pacuń..

sewen7
sewen7
6 lat temu

A, co na temat zjazdu ma do powiedzenia radny Kmita i radny Panek ?. Słucham.

Krezus
Krezus
6 lat temu

[quote name=”felga”]Jak można było się zgodzić na takie coś. Dlaczego nie można wyrwać tego krawężnika jakąś koparką i tyle w temacie. Po co tam ten krawężnik. Wiadomo, że przepisy nie można tam jeździć, ale krawężnika chyba tam nie musi być. Całe osiedle trzeba objeżdżać po dziurach bo ktoś nie umiał drogi zrobić. Jak można głosować na ekipę która to zaniedbała ???[/quote]
Głosujcie dalej na tą ekipę z osiedla to nam się tylko może takich zjazdów namnożyć. Mamy bezradnych w powiecie, bezradnych w gminie i nie mogą dać rady. Wszystko wiedzą najlepiej a ze zjazdu nici.

Berni
Berni
6 lat temu

Wyrwać krawężnik? To byście dobrze zrobili naszym kochanym dzielnym strażnikom porządku miejskiego. Usadowili by się w lasku, chłodek, przyjemnie, ptaszki śpiewają, i przez dnióweczkę kilku/kilkunastu nieostrożnych naruszających porządek i łamiących zasady delikwentów by capli. Plan mandatów wykonany, bezpieczeństwo poprawione, a dnióweczka że ho ho, żyć nie umierać.

kacper
kacper
6 lat temu

Pierwszy raz w życiu widziałem, że przez dwa krawężniki trzeba nadrabiać z dwa kilometry.

felga
felga
6 lat temu

Jak można było się zgodzić na takie coś. Dlaczego nie można wyrwać tego krawężnika jakąś koparką i tyle w temacie. Po co tam ten krawężnik. Wiadomo, że przepisy nie można tam jeździć, ale krawężnika chyba tam nie musi być. Całe osiedle trzeba objeżdżać po dziurach bo ktoś nie umiał drogi zrobić. Jak można głosować na ekipę która to zaniedbała ???

Armia Ludowa
Armia Ludowa
6 lat temu

Następny ciekawy tytuł. Na tak postawione pytanie jest odpowiedź jedna odpowiedź: nigdy nie otworzą łącznika z ul. Armii Krajowej. 😛

pavv
pavv
6 lat temu

Widzę, że mieszkańcy już sobie wyjeździli wyjazd.