Taki postulat wyraża część mieszańców południowej części osiedla Pakuska. W związku z tym Zarząd Osiedla zwrócił się do władz Gminy oraz Powiatu z wnioskiem o jego realizację. Jaki jest efekt tych działań?

Pomysł budowy przystanków autobusowych w tej części osiedla forsowany jest już od ponad roku. Jak podkreślają wnioskodawcy, okoliczni mieszkańcy muszą pokonywać długą drogę, aby skorzystać z komunikacji gminnej. Ich zdaniem nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że w dużej mierze są to osoby w starszym wieku, często z grupą inwalidzką.

– W związku z licznymi wnioskami mieszkańców Pakuski dotyczącymi budowy nowych przystanków autobusowych w górnej części osiedla, już w zeszłym roku zwróciliśmy się do burmistrza z prośbą o podjęcie działań mających an celu realizację tego postulatu. Stosowne pisma skierowaliśmy także do służb powiatowych. Proponowaliśmy, aby zlokalizować je w pobliżu bloku TBS na ul. Osieckiej tak, aby mogły one obsługiwać m.in. busy jeżdżące na trasie z Osieka, Zawady i Krakowa. W znacznym stopniu ułatwiłoby to mieszkańcom dojazd do miasta – tłumaczy Artur Rosołek, przewodniczący Zarządu Osiedla Pakuska.

Z uwagi na to, że jest to droga powiatowa, burmistrz zwrócił się do Zarządu Drogowego w Olkuszu z prośbą o zajęcie stanowiska w tej kwestii. W celu rozeznania sytuacji w terenie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Drogowego, Gminy Olkusz, Policji oraz Zarządu Osiedla.

Ustalono, iż z uwagi na planowane włączenie ul. Armii Krajowej do ul. Osieckiej lokalizacja przystanku w kierunku Osieka w chwili obecnej nie jest możliwa. Istnieje jednak szansa na budowę przystanku po przeciwnej stronie drogi, w kierunku al. 1000-lecia. W tym przypadku konieczne byłoby jednak wybudowanie zatoki autobusowej. Ponieważ jest to pas drogi powiatowej, Gmina Olkusz złożyła wniosek do starosty olkuskiego dotyczący zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych na wykonanie przedmiotowego zadania.

Szacunkowy koszt wykonania samego projektu wynosi jednak 18 tys. zł. Zarząd Osiedla przekazał ze swojego budżetu na realizację tego zadania 2320 zł. Przewodniczący Zarządu zwrócił się także do burmistrza o dofinansowanie tej inicjatywy z budżetu miasta kwotą w wysokości 6680 zł. Wnioskodawcy chcieliby, aby pozostałą część środków potrzebnych na przygotowanie dokumentacji przekazał powiat olkuski. Jak wynika z urzędowej korespondencji, w planie wydatków Zarządu Drogowego w Olkuszu na 2016 rok nie ma jednak zabezpieczonych środków na ten cel.

Czy na ul. Osieckiej powstanie więc nowy przystanek? Póki co perspektywy na to są niewielkie. Na drodze do realizacji tego celu jak zwykle stoją finanse. Problemy z należytym utrzymaniem i modernizacją lokalnych dróg od lat pozostaje bowiem niezmienny. Ilość dróg, które samorządowcy mają pod swoją opieką jest zbyt duża, a ilość pieniędzy, które mogą być przeznaczone na ten cel – zbyt mała.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy budowa nowych przystanków autobusowych w tej części Pakuski rzeczywiście jest potrzebna? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sikorka
sikorka
6 lat temu

Powiatu ze 100 mln budżetu nie stać na 10 tys. zł (!!!) na załatwienie realnego ludzkiego problemu???
Trzymajcie mnie, bo nie wytrzymam. Aż sie ciśnie na usta, ze jaki pan, taki kram. Ale przecież na inne zbytki to powiat ma. Szlag mnie trafia, jak znowu czytam, ze powiat pieniedzy nie da, bo ponoć nie ma. 😉 Akurat!!!
10.000 zł??? Słownie: dziesięć tysięcy? Żenada.

blok 44
blok 44
6 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”pis”]Jak by jeszcze w ilkuszu pracował p. Kmita to przystanek by był..i wjazd z A. Krajowej także.[/quote]

Przecież Kmita ciągle jest radnym i kasę za to co miesiąc pobiera więc łaski nie robi …[/quote]

Przecież sam zrezygnował z pracy w mieście. Jest radnym to nie powinien tylko pouczać innych a powinien wziąć się za ten zajazd. Chyba, że tylko wszystko to gra.

Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”pis”]Jak by jeszcze w ilkuszu pracował p. Kmita to przystanek by był..i wjazd z A. Krajowej także.[/quote]

Przecież Kmita ciągle jest radnym i kasę za to co miesiąc pobiera więc łaski nie robi …

pis
pis
6 lat temu

Jak by jeszcze w ilkuszu pracował p. Kmita to przystanek by był..i wjazd z A. Krajowej także.

Halina
Halina
6 lat temu

Nasuwa się prosty wniosek, jeżeli nie ma możliwości sfinansowania w 2016 roku przystanku przy ul. Osieckiej, to należy to przedsięwzięcie umieścić w propozycjach do Funduszu Obywatelskiego na rok 2017.