oszczednosci 1

Powiat olkuski, jak wiele samorządów w kraju, zmaga się z finansowymi trudnościami. Zadłużenie na koniec ubiegłego roku wynosiło 40,6 mln złotych. Nowe władze powiatu twierdzą, że mają pomysły na znalezienie oszczędności. Na razie jednak ich nie zdradzają.

Od tego roku samorządy obowiązuje indywidualny wskaźnik zadłużenia, co dla gmin i powiatów oznacza większą dyscyplinę budżetową. W marcu ubiegłego roku opublikowano tzw. listę Rostowskiego, czyli spis samorządów, które nie uchwaliłyby budżetów na 2014 rok, gdyby w 2013 roku obowiązywał nowy wskaźnik zadłużenia. W grupie ośmiu powiatów ze wskaźnikiem -1,3 znalazł się też powiat olkuski.

Na grudniowej sesji budżetowej radny Paweł Piasny (obecnie wicestarosta – przyp. red.) pytał o warianty obsługi zadłużenia w kolejnych latach. Z odpowiedzi udzielonej już przez nową starostę Barbarę Rzońcę wynika, że powiat nie będzie już brał nowych kredytów. – Oznacza to, że środki na spłaty kredytów w latach następnych pochodzić mogą z innych przychodów lub nadwyżek operacyjnych, będących różnicą pomiędzy bieżącymi dochodami i wydatkami – odpowiada starosta Rzońca.

Jak przedstawia się harmonogram wyjścia z zadłużenia? W tym roku przewidziano do spłaty 100 tys. złotych. Kwota ta zostanie pokryta z częściowej spłaty pożyczki przez ZOZ (powiat udzielił mu 500 tys. zł  pożyczki w 2011 roku – przyp. red.). W 2015 roku powiat ma spłacić 1 mln złotych. 200 tys. zł z tej kwoty stanowić ma przychód ze spłaty pożyczki ZOZ – u, a 800 tys. zł z nadwyżki operacyjnej. Z tego drugiego źródła spłacane będzie zadłużenie w następnych latach (w 2016 roku 2 mln 212 tys. zł, w 2017 r. – 7 mln 920 tys. zł, w 2018 r. – 9 mln 460 tys. zł, w 2019 r. – 9 mln 938 tys. zł, a w 2020 r. – 9 mln 973 tys. zł).

Nie wiadomo na pewno, czy takie nadwyżki znajdą się w kolejnych budżetach. Starosta wyjaśnia, że ich źródłem będzie umiarkowany wzrost dochodów i radykalne ograniczenie wydatków. – Są to długofalowe działania, których pozytywne skutki uzależnione są od wielu uwarunkowań, a największym źródłem tych oszczędności może być restrukturyzacja oświaty – twierdzi Barbara Rzońca. Starosta uważa, że jeśli nie uzyska się planowanych nadwyżek, jedyną możliwością będzie wydłużanie okresu spłaty zadłużenia. – Może to również oznaczać konieczność zamiany istniejącego zadłużenia kredytowego na inne dostępne formy finansowania, jak obligacje czy leasing nieruchomości lub połączenie różnych dostępnych form finansowania – dodaje starosta.

Co na temat spłat kredytów mówi dzisiaj Paweł Piasny, który teraz pełni funkcję wicestarosty? – Mamy pewne pomysły. Na pewno nie będzie spektakularnych oszczędności. Przyjęliśmy zasadę, że najpierw omawiamy sprawy na Zarządzie Powiatu, potem na sesji Rady Powiatu, a następnie dowiaduje się o tym opinia publiczna. W tym roku chcemy wejść na ścieżkę, która doprowadzi nas do autostrady oszczędności – zapewniał wicestarosta na ostatniej konferencji prasowej.

Jak myślicie, kiedy to nastąpi? I na czym powiat może zaoszczędzić? Czekamy na Wasze opinie na www.przeglad.olkuski.pl! 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
walker
walker
10 lat temu

Do Dyl_Sowizdrzał: Oczywiście, że z funkcją polityka wiąże się krytyka itp itd. Jednak osobiście życzyłbym sobie, aby dyskusja o sprawach ważnych dla społeczeństwa wyszła z oparów absurdu, jakie wdychają uczestnicy wszelakich for internetowych. Na miejscu Piaśnika czy Rzepki nie chciałbym, aby ktoś absurdalnym komentarzem zbijał moje merytoryczne argumenty. Bo w to, że ludzie wierzą w teorie spiskowe wiadomo nie od dziś. Wystarczy przekonująco napisać bądź powiedzieć obojętnie jaką głupotę, to znajdą się tacy, którzy w nią uwierzą.
Badania dowodzą, że połowa internautów wierzy w zmyślone na poczekaniu statystyki publikowane w internecie! 😉

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
10 lat temu

[quote name=”walker”]Ja się szczerze nie dziwię ani jednemu ani drugiemu…. W internecie roi się od hejterów,…. Na palcach jednej ręki można policzyć wartościowe komentarze pod artykułami. [/quote]
Polityk, który boi się „hejterów”, plotek i teorii spiskowych ponien zamknąć sie we własnym domu, wyłaczyc wszystkie media i wleźć do własnego odbytu, tam go nikt nie znajdzie. Sposób prowadzenia dyskusji z adwersarzami w olkuskiej polityce sprowadza sie do czczej gadaniny i nie czekaniu na odpowiedź która mogła by nieskazitelne w ich mniemaniu wlasne oblicze cokolwiek pobrudzić. Komentarze natomiast są takie jak wypowiedzi polityków; byle jakie, obrażające intelgencję wyborców, obnazajace ich żenujący poziom intelektualny, poziom, którego nie jest w stanie przesłonić nieskazitelnie biała koszula, dobrze skrojony garnitur, a nawet formalne wysokie wykształcenie.

walker
walker
10 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Brak mozliwości komentowania, zaniechanie sprostowań i repliki przez adwersarzy to pusta i czcza gadanina. Ani jeden, a ni drugi nie są zainteresowani merytoryczna debatą o która tak bardzo apeluje burmistrz. Gada dziad do obrazu, obraz do dziada też gada, a oboje głusi ze świadomego wyboru.[/quote]
Ja się szczerze nie dziwię ani jednemu ani drugiemu. W internecie roi się od hejterów, a coraz częściej wydaje mi się, że specjalnie ustawianych zwolenników jakiejś opcji. W komentarzach rodzą się plotki i teorie spiskowe, w które coraz częściej ludzie bezkrytycznie wierzą. Na palcach jednej ręki można policzyć wartościowe komentarze pod artykułami. Raczej pełne są czczej gadaniny, populizmów i manipulacji. A kandydaci na burmistrza w tym sezonie wyborczym nie przebierają w środkach i plotą co im ślina na język (klawiaturę) przyniesie.

wdziecznośćburmistrz
wdziecznośćburmistrz
10 lat temu

dla burmistrza i radnych pieski wazniejsze niż ludzie. Ciekawe czy te pieniadze to sponsoring nowego schroniska pana P. i spólki ?

radny
radny
10 lat temu

„nigdy nie należałem do żadnej partii”
„zawsze pracowałem na kierowniczych stanowiskach”
„urzędnik powinien być apolityczny”
cytaty autorstwa Romana Piaśnika

he he he
he he he
10 lat temu

Niejaki Pan P myślał, że przechytrzy ludzi blokując komentarze pod swoimi półprawdami i manipulacjami faktaki w stylu Gierka. Niestety panie P nie zamknie Pan ludziom ust (klawiatur?)

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
10 lat temu

[quote name=”lenon”]Kazdy sponsorowany artykuł pana radnego, powinien być merytorycznie i zgodnie z prawdą skomentowany przez burmistrza Rzepkę i wtedy zostanie odsłonięta obłuda i populizm tego pana, ktory tak bardzo się rwie aby rządzić w naszej gminie. Przeciez zwykły obywatel nie zna się na budżetach i na przepisach prawnych dotyczących podwyżek cen wody i dlatego co niektórym prawdopodobnym kandydatom wydaje sie, że mogą manipulowac faktami i społeczeństwem. Ale mnie nikt nie zmanipuluje bo się na tym znam. Panie Burmistrzu broń prawdy.[/quote]
Pod każdytm takim artykułem powinna byc mozliwość komentarza, każdy zainteresowany powinien mieć prawo sprostowania lub repliki. Brak mozliwości komentowania, zaniechanie sprostowań i repliki przez adwersarzy to pusta i czcza gadanina. Ani jeden, a ni drugi nie są zainteresowani merytoryczna debatą o która tak bardzo apeluje burmistrz. Gada dziad do obrazu, obraz do dziada też gada, a oboje głusi ze świadomego wyboru.

Miłosierna Gmina
Miłosierna Gmina
10 lat temu

27 tys. zł na pomoc olkuskim rodzinom. Widać jak burmistrz wspiera rodziny. Nic dziwnego, że stąd uciekają.

Krysia do Zbysia
Krysia do Zbysia
10 lat temu

Przynajmniej Roman Piaśnik dostrzega jak się traktuje rodziny w Olkuszu. Cieszę się, ze przynajmniej jeden sie taki znalazł.

Pozytywnie2
Pozytywnie2
10 lat temu

Pomoc społeczna a pomoc rodzinom to dwie różne sprawy. Przynajmniej pan Roman Piaśnik to dostrzega. W budżecie również jest to wyszczególnione. To co napisał Rzepka w tej sprawie to w mojej opinii zwyczajna próba manipulacji czytelnikiem. Chyba że nie zna swojego budżetu na rok 2014. 😆

do sługusa
do sługusa
10 lat temu

[quote name=”Krysia od Zbysia”]cd…
Wniosek? Rzepka napisał, że te 27 tysi to jeden z punktów budżetu (17mln razem). Piaśnik pisze to samo, ale jakby to był jedyny punkt w budżecie. Manipulacja czytelnikami. Radny rozpoczął kampanię bez liczenia się z faktami. Nie dziwne, że Rzepka apeluje o merytorykę…[/quote]

To ty manipulujesz czytelnikami. Naucz się czytać, ze zrozumieniem.

lenon
lenon
10 lat temu

Kazdy sponsorowany artykuł pana radnego, powinien być merytorycznie i zgodnie z prawdą skomentowany przez burmistrza Rzepkę i wtedy zostanie odsłonięta obłuda i populizm tego pana, ktory tak bardzo się rwie aby rządzić w naszej gminie. Przeciez zwykły obywatel nie zna się na budżetach i na przepisach prawnych dotyczących podwyżek cen wody i dlatego co niektórym prawdopodobnym kandydatom wydaje sie, że mogą manipulowac faktami i społeczeństwem. Ale mnie nikt nie zmanipuluje bo się na tym znam. Panie Burmistrzu broń prawdy.

poppop
poppop
10 lat temu

Przyszły kandydat na burmistrza pan P. manipuluje faktami pod to co mu jest w danej chwili potrzebne i wygodne. Czyste oszołomstwo. Budżet na pomoc społeczną sprowadził prawie do zera. Zapomniał, że całość to 17 milionów a wybrał jeden punkt i go powiela, który zawiera 27 tys. Tacy ludzie, którzy nie umieją liczyć nigdy nie będą dobrymi gospodarzami tego miasta. A pan P. to juz na pewno.

Krysia od Zbysia
Krysia od Zbysia
10 lat temu

cd…
Wniosek? Rzepka napisał, że te 27 tysi to jeden z punktów budżetu (17mln razem). Piaśnik pisze to samo, ale jakby to był jedyny punkt w budżecie. Manipulacja czytelnikami. Radny rozpoczął kampanię bez liczenia się z faktami. Nie dziwne, że Rzepka apeluje o merytorykę…

Krysia od Zbysia
Krysia od Zbysia
10 lat temu

[quote name=”res”]To po co się tak produkujesz? Chcesz przekonać siebie, że wierzysz w to co mówisz?[/quote]
A ja się zgadzam z przedmówcą. Wystarczy porównać pierwsze z brzegu zagadnienie:
„Piaśnik teraz: Jak już pisałem, Burmistrz tnie w nim wydatki na pomoc społeczną, m.in. na pomoc rodzinom przeznaczył jedynie 27 tys. zł, równocześnie na schronisko dla zwierząt, aż 287 tys. zł. Jeśli Burmistrz ma problemy z odnalezieniem tych 27 tys. zł w swoim budżecie, podaję nr pozycji: 85206.”
Rzepka tydzień temu: „Nieprawdą jest jednak stwierdzenie, że tegoroczny budżet przewiduje tylko 27 tys. zł na pomoc społeczną. Jest to tylko jeden z wielu punktów w budżecie, w którym łącznie na ten cel przewidziano ok. 17 mln zł!”

Za drogi bilet
Za drogi bilet
10 lat temu

[quote name=”ddiill”]Nie mogąc komentować pod artykułami sponsorowanymi, komentuję tu. Po przeczytaniu i porównaniu artykułu pana burmistrza Rzepki z 24.01.2014.[/quote]

Darek przekonał tylko Wojciecha.

Zdezelowany Autobus
Zdezelowany Autobus
10 lat temu

[quote name=”ddiill”]Nie mogąc komentować pod artykułami sponsorowanymi, komentuję tu. Po przeczytaniu i porównaniu artykułu pana burmistrza Rzepki z 24.01.2014..[/quote]

Nie ośmieszaj się Wojtek 🙂

res
res
10 lat temu

[quote name=”ddiill”]Jezeli pan zamierza kandydować na burmistrza to pisz pan o swoich dotychczasowych osiągnięciach społecznych i o tym co pan zrobi jeżeli pan wygra wybory. Dość populizmu, konkrety. Przeciez dobrze pan wie, że wszyscy ktorzy glosowali za, rowniez z pana ugrupowania mają rację. Przeciw są ci co chca ugrac coś tylko dla siebie czyli chcą zostać burmistrzem. Taki populizm nie przejdzie, wyborcy sie nie dadzą nabrać..[/quote]

To po co się tak produkujesz? Chcesz przekonać siebie, że wierzysz w to co mówisz?

ddiill
ddiill
10 lat temu

Nie mogąc komentować pod artykułami sponsorowanymi, komentuję tu. Po przeczytaniu i porównaniu artykułu pana burmistrza Rzepki z 24.01.2014 i pana bezradnego stwierdzam, że w artykule pana Rzepki jest dużo merytoryki i prawdy a w artykule pana z dnia dzisiejszego są zawarte ogólniki, populizm i brak informacji prawdziwych. Skończ pan z tym populizmem bo to na ludzi już nie działa. To nie lata 90-te ubiegłego stulecia. Oszczędź pan wstydu SLD i skończ pan z tym populizmem ( słowa łatwo wpadające w ucho, krytyczne, dyskredytujące a nie do końca prawdziwe ). Jezeli pan zamierza kandydować na burmistrza to pisz pan o swoich dotychczasowych osiągnięciach społecznych i o tym co pan zrobi jeżeli pan wygra wybory. Dość populizmu, konkrety. Przeciez dobrze pan wie, że wszyscy ktorzy glosowali za, rowniez z pana ugrupowania mają rację. Przeciw są ci co chca ugrac coś tylko dla siebie czyli chcą zostać burmistrzem. Taki populizm nie przejdzie, wyborcy sie nie dadzą nabrać..

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
10 lat temu

[quote name=”liczy grosz”]..”W tym roku chcemy wejść na ścieżkę, która doprowadzi nas do autostrady oszczędności – zapewniał wicestarosta na ostatniej konferencji prasowej…”

Odwołując Starostę Kwaśniewskiego rozpoczęliście autostradę oszczędności. Panu Kwaśniewskiemu w 2013 r. starostwo wypłaciło 12 pensji, dostanie 13- tkę, jedną pensję odprawy na podstawie kodeksu pracy, otrzymał 4 pensie nagrody jubileuszowej oraz trzy pensje za zaległy urlop – razem 21 pensji razy 11.300 zł = 237.300 zł. Na taką kwotę pielęgniarka w olkuskim szpitalu musi pracować prawie dziewięć lat.Panu Kiecy wypłacono podobne kwoty z wyjątkiem nagrody jubileuszowej. Ile na zakończenie kadencji otrzyma starosta i wice?[/quote]

Trzeba poczytać sobie prawo pracy, a nie zaczynać od liczenia. Niestety prawo jest jakie jest i rzeba go przestrzegać (dura lex sed lex). Inną sprawa jest to, że takie pstepowanie obu starostów odbiera sie jako ordynarne cwaniactwo.

Młody
Młody
10 lat temu

O kosztach powinno się myśleć przed decyzjami. Dlaczego radni nie mysleli skąd wezmą środki na spłatę akceptowanego przez siebie zadłużenia ?. Dlaczego przed odwołaniem nie wysłali starostów na zaległe urlopy ?.

Teraz jest czas na uporządkowanie urlopów wszystkich burmistrzów – myślę że radny Piaśnik to sprawdzi i przed wyborami żaden z burmistrzów nie zostanie z zaległym urlopem …

bolek
bolek
10 lat temu

„W tym roku chcemy wejść na ścieżkę, która doprowadzi nas do autostrady oszczędności… „

Czy aby Panu Staroście coś się nie pomyliło? Gdzie w Polsce jest choć jedna autostrada oszczędności? te dwa słowa razem to typowy oksymoron, taki jak „ciepły lód”, „zimny ogień”, czy „mądry głupek”.
Lecz może chodziło mu o to, że zdecydowanie jest przeciwko dalszej rozbudowie autostrad w Olkuszu, a zaoszczędzone miliony przeznaczy na spłatę zadłużenia?
Pogratulować po prostu 😆

+ -
+ -
10 lat temu

Autostrada Oszczędności – my to juz znamy z historii „zedermanki”. 80 tys odsetek + 30 tys kosztów sądowych. Akurat tyle co Kwasniewski z Kiecą na odchodne powiat wydoili

Flewonde II
Flewonde II
10 lat temu

[quote name=”liczy grosz”]..”W tym roku chcemy wejść na ścieżkę, która doprowadzi nas do autostrady oszczędności – zapewniał wicestarosta na ostatniej konferencji prasowej…”

Odwołując Starostę Kwaśniewskiego rozpoczęliście autostradę oszczędności. Panu Kwaśniewskiemu w 2013 r. starostwo wypłaciło 12 pensji, dostanie 13- tkę, jedną pensję odprawy na podstawie kodeksu pracy, otrzymał 4 pensie nagrody jubileuszowej oraz trzy pensje za zaległy urlop – razem 21 pensji razy 11.300 zł = 237.300 zł. Na taką kwotę pielęgniarka w olkuskim szpitalu musi pracować prawie dziewięć lat.Panu Kiecy wypłacono podobne kwoty z wyjątkiem nagrody jubileuszowej. Ile na zakończenie kadencji otrzyma starosta i wice?[/quote]
Wybierzcie ich ponownie to dopiero zrobią ku. ku.

Flewonde II
Flewonde II
10 lat temu

Tam jest teraz najlepszy Hebrzyk. On potrafi. Ide o zakład ale on wyprowadzi powiat z długów. Ma w tej materii duże doświadczenie. Zobaczycie. To mu wyjdzie. Ma jeszcze trochę czasu ale zrobi. On potrafi. Zobaczycie. Daję słowo nie klamie.

Bracia Mniejsi
Bracia Mniejsi
10 lat temu

Ponieważ nie mozna sie wypowiedzieć pod apelem Burmistrza piszę tutaj: Na czym będzie polegać opieka nad zwierzętami za kwotę 287 tys. zł? Czy kwota ta będzie przeznaczona na wyłapywanie zwierząt przez prywatne schronisko? Czy za tę kwotę nie można zbudować gminnego schroniska dla zwierząt i kierownictwo nim powierzyć miłośnikom zwierząt takim z prawdziwego zdarzenia a nie z chęci zysku? Kierownictwo można zawsze zmienić jeśli zajdzie taka potrzeba!!!! A gmina zaoszczędziłaby dużą część tych pieniędzy. Czy można pomóc tym zwierzętom?

lok
lok
10 lat temu

Autostrada oszczędności w olkuskim starostwie ?. Śmiechu warte. Z takim zarządem i z takim radnymi daleko nie zajedziemy. Chyba, że nic nie będą robić aż do następnych wyborów. Większość ma już pozamiatane.

Młody
Młody
10 lat temu

„Przyjęliśmy zasadę, że najpierw omawiamy sprawy na Zarządzie Powiatu, potem na sesji Rady Powiatu, a następnie dowiaduje się o tym opinia publiczna.”

Czy ci obecni uzdrowiciele decydowali o takim zadłużeniu że tak boją się opinii publicznej ?

liczy grosz
liczy grosz
10 lat temu

..”W tym roku chcemy wejść na ścieżkę, która doprowadzi nas do autostrady oszczędności – zapewniał wicestarosta na ostatniej konferencji prasowej…”

Odwołując Starostę Kwaśniewskiego rozpoczęliście autostradę oszczędności. Panu Kwaśniewskiemu w 2013 r. starostwo wypłaciło 12 pensji, dostanie 13- tkę, jedną pensję odprawy na podstawie kodeksu pracy, otrzymał 4 pensie nagrody jubileuszowej oraz trzy pensje za zaległy urlop – razem 21 pensji razy 11.300 zł = 237.300 zł. Na taką kwotę pielęgniarka w olkuskim szpitalu musi pracować prawie dziewięć lat.Panu Kiecy wypłacono podobne kwoty z wyjątkiem nagrody jubileuszowej. Ile na zakończenie kadencji otrzyma starosta i wice?

mnmnmn
mnmnmn
10 lat temu

Jak nieudacznicy, chcą gdziekolwiek wejść. Jak autostrada ?.
Na drabinę nie umieją wejść a im się autostrada marzy. Piasny sam nie wie co mówi.