kasa2

Czy niektóre dzielnice Olkusza powinny zostać sołectwami? Ich mieszkańcy dysponowaliby wówczas funduszem sołeckim i sami decydowali o jego przeznaczeniu. Dodatkowo do 40 proc. środków z funduszu mogłoby być zwrócone z budżetu państwa.

Sołectwa, podobnie jak osiedla, dzielnice, kolonie czy przysiółki są jednostkami pomocniczymi gmin. Ustalają je rady gmin i miast. Powrót do większej liczby sołectw w Olkuszu zaproponował miejski radny Janusz Dudkiewicz. – Pod koniec minionej kadencji mówiłem, że złożę wniosek, by Pomorzanom przywrócić miano sołectwa w sensie administracyjnym. Środki na jego fundusz możemy częściowo odzyskiwać z budżetu państwa. Z każdej takiej jednostki pomocniczej mamy więc dodatkowe pieniądze. Wytypujmy te osiedla, które mogłyby mieć nadany status sołecki – zaproponował radny Dudkiewicz, podkreślając, że takie rozwiązanie wdrażane jest w Jarocinie czy Krakowie. W przypadku Olkusza chodziłoby o te części miasta, które kiedyś były już sołectwami.

Radni z Jarocina stoczyli niedawno bój o wprowadzenie zmian na mapie administracyjnej swojej miejscowości. Wojewoda nie uznał stosownych uchwał, twierdząc m. in., że sołectw nie można tworzyć w granicach administracyjnych miasta. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał jednak rację radnym. W sentencji wyroku podkreślono, że tego typu jednostki organizacyjne powinny powstawać na terenach o charakterze wiejskim, głównie więc na peryferiach miast. Zdaniem NSA nie jest z kolei możliwe tworzenie sołectwa w zurbanizowanych centrach.

Czy Waszym zdaniem powrót do sołectw to dobry pomysł? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zezowaty
zezowaty
9 lat temu

Pytanie zasadnicze. Jak radny wyliczył korzyści takich zmian, biorąc pod uwagę koszty wszelkiego rodzaju wpisów. Na jakim poziomie opłacalności byłyby te zmiany i kto zyskał by na tej operacji najwięcej. Czekam panie reformatorze na pana pełną wypowiedź w tej sprawie.

zielony
zielony
9 lat temu

Nie mam nic przeciwko wykorzystaniu funduszy unijnych, ale ten jest mało poważny i jeszcze pachnie podobnie jak sprawa głośnej działki koło hali sportowej. Proszę mnie przekonać że komisarze unijni są tak naiwni by uwierzyć ,że os Słowiki , czy oś Młodych stanowią wiejską zabudowę. Może zacząć od Pomorzan, bo do tej części „miasta” nikt się nie przyczepi. Jakie miasto taki sołtys wypadało by powiedzieć.

tedex
tedex
9 lat temu

Sołtys Kierdziołek nadal szuka kasiory- dla siebie

tedex
tedex
9 lat temu

Przesrali wszytko ,a teraz szukają tam gdzie nie zgubili.

ja
ja
9 lat temu

ja…….Nusz masz sołectwo jak w banku

sikor
sikor
9 lat temu

[quote name=”stinek”][quote name=”???????????”]czyzby pan D, sołtysem chcial zostać ?[/quote]
No a jakby z Pomorzan zrobic z powrotem wieś? Pan D od razu zostałby dożywotnim wójtem.[/quote]
wojt jest w gminach wiejskich w skład ktorych wchodzi kilka wsi a na wsiach są sołtysowie, czyli prosty wniosek, mógłby zostać tylko sołtysem jednej wsi Pomorzany.

wiola
wiola
9 lat temu

[quote name=”gg”]Do autora…. nie ma takiej instytucji w RP jak „Najwyższy Sąd Administracyjny”[/quote]
Pomyłka poprawiona. Dziękuję za uważną lekturę 🙂

stinek
stinek
9 lat temu

[quote name=”???????????”]czyzby pan D, sołtysem chcial zostać ?[/quote]
No a jakby z Pomorzan zrobic z powrotem wieś? Pan D od razu zostałby dożywotnim wójtem.

olkuszak
olkuszak
9 lat temu

Naczelny Sąd Administracyjny.

zezowaty
zezowaty
9 lat temu

Panie D. Podział administracyjny to nie temat do żartów. Skoro jednak uważa pan, że miasto Olkusz to plantacja buraków, to ogłaszam konkurs na naczelnego buraka wśród buractwa na tym areale, czyli sołtysa w mieście. Czekam na przemyślane propozycje bowiem o prymat powinni powalczyć najlepsi. Zastanawia mnie więc, jaka powinna być dla pana ” nagroda” za taką „uprzejmość” z pana strony wobec mieszkańców, a szczególnie tych którzy pana wybrali. Zapewne tym pomysłem, zdobędzie pan ich przychylność. Zgodnie z dewizą dedykuję mieszkańcom Pomorzan znane powiedzenie -co się martwisz co się smucisz ze wsi jesteś, na wieś wrócisz. 😆

???????????
???????????
9 lat temu

czyzby pan D, sołtysem chcial zostać ?

żorż
żorż
9 lat temu

Naczelny

gg
gg
9 lat temu

Do autora…. nie ma takiej instytucji w RP jak „Najwyższy Sąd Administracyjny”

al
al
9 lat temu

Bardzo dobry pomysł. Możnaby pozyskać środki z PROW.

księgowy
księgowy
9 lat temu

Bardzo dobry pomysł, ale pewnie nie przejdzie – dlaczego – różnica w podatkach od nieruchomości