Olkusz

Od kilku miesięcy coraz głośniej mówi się o poszerzeniu oferty Nowego Szpitala w Olkuszu o leczenie schorzeń wzroku: w lipcu bieżącego roku Komisja ds. Promocji i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Olkuszu pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu Spółki z o.o. Nowy Szpital w Olkuszu, by Oddział Zakaźny lecznicy przekształcić w Oddział Okulistyczny. Niedawno radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz wystosował ponadto w tej sprawie interpelację do władz naszego powiatu: czy wiadomo już, kiedy możemy spodziewać się realizacji tego przedsięwzięcia?

Jak wynika z udzielonej mu odpowiedzi, spółka Nowy Szpital przygotowała już dokumentację techniczną dotyczącą przekształcenia Oddziału Zakaźnego w Oddział Okulistyczny: „Projekt architektoniczno-budowlany został opracowany i jest obecnie w trakcie uzgodnień z rzeczoznawcami do spraw ochrony przeciwpożarowej oraz spraw higieniczno-sanitarnych. Po zakończeniu procesu uzgodnień oraz wprowadzeniu niezbędnych aktualizacji, projekt zostanie przedłożony do urzędu, celem uzyskania odpowiedniej decyzji administracyjnej zezwalającej na rozpoczęcie prac budowlanych.” – informują przedstawiciele lecznicy.

Koszty inwestycji oszacowano wstępnie na 2,6 miliona złotych, z czego koszt robót budowlanych wyniesie około 1,6 miliona złotych, a koszt zakupu sprzętu medycznego 1 milion złotych. Należy zaznaczyć, że jest to jednak tylko orientacyjna wycena, gdyż w związku z niezakończonym procesem projektowania i uzgodnień nie jest jeszcze możliwe określenie końcowej wartości inwestycji: „Proces projektowy ujawnił konieczność dostosowania budynku do obowiązujących przepisów (m.in. przeciwpożarowych), której wartość będzie możliwa do oszacowania po zakończeniu procesu projektowania oraz pozyskiwania ofert na wykonanie robót. Doświadczenie uczy też, że roboty budowlane wykonywane w tak wiekowych budynkach, z reguły generują większe koszty niż te pierwotnie przeznaczone na ten cel.” – podkreślają władze placówki.

Przypominamy, że szpital funkcjonuje jako spółka prawa handlowego, a cała inwestycja ma być realizowana z jej środków własnych. W związku z powyższym, szpital nie ma obowiązku stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych i proces wyłaniania wykonawcy nie będzie objęty postępowaniem przetargowym: „Wykonawcy zostaną wyłonieni według Regulaminu Udzielania Zamówień obowiązującego w Grupie Kapitałowej Nowy Szpital. Procedura ta zapewnia wybór najlepszej oferty, biorąc pod uwagę całokształt procesu budowlanego. A więc nie tylko cenę, ale też referencje i możliwość dopasowania się do dynamicznego z natury rzeczy procesu budowlanego, w tym spełnienia narzuconych przez inwestora wymagań jakościowych i terminów prac. Spółka zakłada bowiem zrealizowanie inwestycji do końca marca 2024 r. i stanowi to jeden z podstawowych warunków wyboru wykonawcy.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację powiatowego radnego Jana Orkisza. Obecnie trwa proces wyboru firmy, która zajmie się realizacją inwestycji.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Biorąc pod uwagę poziom olkuskiego szpitala to bałbym się skorzystać.
Od paru lat wybieram Chrzanów albo Jaworzno.