Olkusz

25-letni kierowca Volvo potracił pieszą i odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanej pomocy. Piesza z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Zbiegły kierowca jednak został szybko ustalony i zatrzymany przez olkuskich policjantów.

W weekend, w nocy z soboty na niedzielę (04.09/05.09 br. ) w Rabsztynie nieznany kierowca potrącił samochodem marki  Volvo pieszą i odjechał z miejsca zdarzenia. Ranna kobieta trafiła do szpitala w Olkuszu.  Olkuscy policjanci ustalili, że kierowcą był  25-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego.  W  niedzielę mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania i doprowadzony do komendy.  W poniedziałek, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego śledczy przedstawili zatrzymanemu  zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenia pomocy poszkodowanej. 

Przypominamy, że kierujący, który odjechał z miejsca zdarzenia podlega surowszej odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Jest traktowany tak samo jak kierowca, który jechał w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za spowodowanie wypadku drogowego, w którym inna osoba odniosła ciężkie obrażenia ciała grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli następstwem wypadku jest śmierć wówczas takiej osobie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy kierowca oddali się z miejsca zdarzenia sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Na uczestnikach wypadków drogowych ciążą obowiązki, które wynikają z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym  ( artykuł 44 ). Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

–  zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

–  przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

–  niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

– podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

– udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję

– nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

– pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się -niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze