ranking mistia

Trzynaste miejsce w Małopolsce i pierwsze w powiecie olkuskim – to wynik gminy Klucze w Rankingu Gmin Małopolskich 2016. Zestawienie jest opracowywane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej – Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie (MISTiA).

Jak podkreślają autorzy rankingu, jego ideą jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno – gospodarczego w Małopolsce. Wyniki oparte są o dane statystyczne zebrane przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Pod uwagę brane są wszystkie gminy z terenu województwa, z wyjątkiem trzech miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.

W rankingu uwzględnia się dwanaście wskaźników: średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.), średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.), średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (od 2013 r.), wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca, średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.), liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności, wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych, odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach i klubach dziecięcych, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat, saldo migracji na 1000 ludności, wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca, udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy.

Przedstawiciele dwudziestu najlepszych gmin odebrali nagrody z rak marszałka Jacka Krupy podczas Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski w Krakowie. – Tegoroczny ranking dał nam trzynaste miejsce w województwie pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W dodatku jest to czwarta lokata wśród gmin wiejskich. Wielkość nakładów na inwestycje czy wykorzystanie środków unijnych nie są jeszcze zadowalające. Jednak poprawił się wskaźnik zadłużenia gminy, bo w ostatnich dwóch latach spłaciliśmy ponad 3 miliony kredytu. Wzrosła również ilość środków przeznaczanych dla organizacji pozarządowych – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Jak wypadły pozostałe gminy z naszego powiatu? Na 28. miejscu uplasował się Bolesław, na 30. Bukowno, na 33. Olkusz, na 42. Wolbrom, a na 148. Trzyciąż.
W tegorocznym rankingu na czołowych pozycjach uplasowały się: Niepołomice (1), Wielka Wieś (2), Limanowa (3). Zestawienie zamykają: nowosądeckie Rytro (177), miechowski Słaboszów (178) oraz dąbrowski Bolesław (179).

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Lolusstinekgminny wiedzący Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lolus
Lolus

Trolle jak zwykle nic o meritum tylko jakiś polityczny hejt.
Brawo dla Klucz. To są obiektywne rankingi a nie jakieś SMSowe wyliczanki.

stinek
stinek

I znowu nie mozna komentować artykułu! Tym razem artykuł sponsorowany przez olkuskiego Misiewicza

gminny wiedzący
gminny wiedzący

A trawa przy boisku z jednej i drugiej strony nie skoszona trzy lata.BADYLE WYSOKIE 2 m.