ryszka

Po czterech latach zasiadania w ławach poselskich nadszedł czas, aby podsumować pracę naszych olkuskich parlamentarzystów. Dla pierwszego z posłów kariera polityczna w Sejmie dobiega końca, drugi chciałby wrócić w październiku na Wiejską. Czy skutecznie i godnie reprezentowali swoich wyborców?

Jacek Osuch z Prawa i Sprawiedliwości cztery lata temu zyskał poparcie 2458 wyborców. Na początku kadencji deklarował na naszych łamach, że chciałby należeć do Komisji Infrastruktury i Skarbu, ewentualnie do  Komisji Zdrowia oraz Łączności z Polonią. Należy jednak do Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jest członkiem Polsko – Węgierskiej Grupy Parlamentarnej, Zespołu Parlamentarnego Polska – Stany Zjednoczone, Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej oraz Poselskiego Zespołu Strażaków.

Do Komisji Skarbu Państwa należy poseł Andrzej Ryszka z Platformy Obywatelskiej, który do Sejmu dostał się dzięki 7292 głosom. Ryszka należy do trzech grup parlamentarnych: polsko – czarnogórskiej, polsko – rosyjskiej i polsko – serbskiej oraz jest przedstawicielem delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy. jest również członkiem Poselskiego Zespołu Strażaków.

Według danych z biur poselskich, z różnego rodzaju sprawami do biura Andrzeja Ryszki zawitało około 1000 mieszkańców, natomiast do Jacka Osucha około 1800. Obydwaj posłowie zapewniali mieszkańcom bezpłatne porady prawne.

Najprościej oceniać posłów po złożonych interpelacjach, czyli pytaniach kierowanych do  premiera lub konkretnego ministra. W odróżnieniu od zapytania poselskiego, nad interpelacją można przeprowadzić debatę parlamentarną. W tej dziedzinie obaj nasi posłowie prezentowali się odmiennie.osuch_jacek

Jacek Osuch złożył łącznie 159 interpelacji i zapytań. Głos z sejmowej mównicy zabierał 41 razy. Szczególny nacisk położył na kwestie związane z koleją. Interpelacji dotyczących pociągów czy remontów dworców złożył 43. Na sercu leżał mu również olkuski odcinek „krajówki”, o którego modernizację momentami zabiegał razem z A. Ryszką. Intrygującą interpelacją była ta, dotycząca zmian zasad sędziowania meczów piłkarskich, powstała zaraz po pamiętnym meczu Polska – Austria w 2008 roku. W 93. minucie spotkania sędzia podyktował kontrowersyjny rzut karny dla Austrii, który pozwolił naszemu rywalowi zremisować. Osuch domagał się możliwości zejścia z boiska sędziego, by w spornych sytuacjach spokojnie obejrzał całe zajście na nagraniu z kamer.

Andrzej Ryszka w swoich interpelacjach na ogół występował w duecie z posłem Tadeuszem Arkitem. Złożył 89 interpelacji i zapytań. W Sejmie wypowiadał się dwa razy. Część interpelacji dotyczyła zagadnień ogólnokrajowych. Jeśli chodzi o kwestie związane z powiatem olkuskim, interesował się głównie taryfikacją połączeń telefonicznych, możliwością odbioru TVP Kraków, energią elektryczną czy prywatyzacją „Owentu”. W swojej działalności zajmował się również „krajówką”, zainicjował  montaż iluminacji olkuskiej bazyliki.

Działania swoich parlamentarzystów najlepiej ocenią mieszkańcy. Nie tylko po ilości złożonych interpelacji, ale głównie po efektach podejmowanych działań. Andrzej Ryszka nie startuje w wyborach, a Jacek Osuch walczy o reelekcję. Jaką cenzurkę wystawią mu mieszkańcy, zobaczymy 9 października.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tom
tom
11 lat temu

smieszka![quote name=”sympatyk lewicy”]Jaki cel w tej kampanii postawil sobie Przeglad Olkuski ?[/quote]

Oto jest pytanie na ktore mam nadzieję że mi odpowiesz? 😛

śmieszka
śmieszka
11 lat temu

Panie pośle Osuch proszę o spokój,
bo w którą stronę by się pan n ie kłaniał
du*pa zawsze z tyłu

sympatyk lewicy
sympatyk lewicy
11 lat temu

Jaki cel w tej kampanii postawil sobie Przeglad Olkuski ?

katarina
katarina
11 lat temu

[quote name=”karolcia”]Droga Redakcjo!

zastanawiające jest dlaczego foto Osucha jest w tak złej jakości? O ile pamiętam kampanie, na tym foto Osuch wygląda naprawdę dobrze. za to w materiale Redakcji – jakiś niewyraźny, zeskanowany.
Czy grafik przeglądu śpi?>[/quote]
Myślę, że to atak wrogich sił na PiS. Albo Platforma podjęła próbę wypikselowania zdjęcia posła, albo wroga propaganda przechwyciła tę fotkę przed drukiem. To trzeba zbadać! Koniecznie trzeba! Koniecznie!

karolcia
karolcia
11 lat temu

Droga Redakcjo!

zastanawiające jest dlaczego foto Osucha jest w tak złej jakości? O ile pamiętam kampanie, na tym foto Osuch wygląda naprawdę dobrze. za to w materiale Redakcji – jakiś niewyraźny, zeskanowany.
Czy grafik przeglądu śpi?>

ramirez
ramirez
11 lat temu

Katarina ma rację :0 Wiejska w Olkuszu jest długa, ładna i taka kolorowa 🙂 Zapraszamy Panie Jacku! Tu będzie Panu lepiej niż w Stolycy 🙂

Stylista
Stylista
11 lat temu

Fotka Ryszki jakby z czasów młodości, a Osuch jakby w ciucheksie się odwalił …

Zgredek
Zgredek
11 lat temu

obaj tenorzy „dali ciała ” niczego nie potrafili załatwić dla regionu jeden pojął że” przespał na pół gwizdka ” kadencję a drugiemu trzeba to będzie dobitnie pokazać 9

!!!
!!!
11 lat temu

A kiedy Pani Woźniczko podsumuje pracę byłego posła Jana Orkisza?

Ciećwoch
Ciećwoch
11 lat temu

😆 Na Szpitalnej w biurze komputery odpalili i będę wpisywać życzenia kolejnej kadencji? Hahahahahahah.. 😛 😛 😛 Z tego pospiechu nie zdążyli dobrej ksywki nawet wymyślić 😀 😀 😀 😀

sld
sld
11 lat temu

katarina !
idz na Szpitalna i domagaj sie aby Jacek Osuch dal glos bo ty akurat tak chcesz , nie boj sie tam nie gryza i cie nie zjedza ,jak napisala Pani redaktor do biura posla Osucha zawitalo ok 1800 mieszkancow i zyja i chyba maja sie dobrze ,ja tez tam bylam i wiem ze posel ma czas dla kazdego .Panie posle zycze nastepnej kadencji

...
...
11 lat temu

[quote name=”Młody”]Ryszka będąc w komisji Skarbu Państwa na pewno załatwił Pracownikom „Owentu” doskonały pakiet socjalny przy prywatyzacji bo miał takie możliwości, natomiast Osuch uparł się na kolej a tam co interpelacja to decydenci na odwrót, jakie więc efekty każdy podróżny widzi …[/quote]

Trudno o realizację zamierzeń kiedy jest się w opozycji a katarina do kuchni a nie o polityce.

Młody
Młody
11 lat temu

Ryszka będąc w komisji Skarbu Państwa na pewno załatwił Pracownikom „Owentu” doskonały pakiet socjalny przy prywatyzacji bo miał takie możliwości, natomiast Osuch uparł się na kolej a tam co interpelacja to decydenci na odwrót, jakie więc efekty każdy podróżny widzi …

katarina
katarina
11 lat temu

Osuch na Wiejską , ale w Olkuszu. Może tam się przeprowadzi! Niech zajmie się swoją firmą a nie posłowaniem… Może kiedyś uda się usłyszeć głos Jacka Osucha?