Olkusz
W dniu 15 sierpnia, akurat w święto Matki Boskiej Zielnej, w olkuskiej bazylice odbył się koncert utworów maryjnych na organach renesansowych. Tym właśnie prestiżowym koncertem Fundacja Opcja Benedykta, jako organizator, otworzyła piątą edycję Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej – Mid Europe Early Music Festival o nazwie Dorobek i potencjał. Festiwal potrwa do 20 października, a kolejne koncerty odbędą się w rejonie świętokrzyskim, Warszawie i na Warmii.
To wydarzenie gromadzi najwybitniejszych wykonawców muzyki dawnej z całej Europy. Umożliwia zaprezentowanie wybitnych dokonań polskich i zagranicznych artystów, w tym młodych talentów – muzyków, którzy podjęli się odtworzenia oryginalnego brzmienia muzyki dawnej, granej na pieczołowicie zrekonstruowanych instrumentach, do których należą olkuskie organy – unikat na skalę światową i duma polskiego dziedzictwa kulturowego.
Tego wieczoru na olkuskich organach zagrali: prof. Krzysztof Urbaniak, którego nikomu z olkuszan nie trzeba przedstawiać, oraz – jako młody talent – Kacper Kwieciński.
Kacper Kwieciński to organista młodego pokolenia, uczeń klasy organów dr.
hab. Pawła Wróbla w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Uczestnik kursów mistrzowskich w Olkuszu, Kielcach, Pasłęku i Lidzbarku Warmińskim z zakresu realizacji basso continuo, gry organowej oraz gry na klawesynie. W roku 2024 został nagrodzony tytułem Laureata podczas organizowanego w Poznaniu VII Międzynarodowego Konkursu W barokowym stylu oraz zajął I miejsce w XVII
Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku Z muzyką poprzez wieki – od renesansu do klasycyzmu.
Uczeń Diecezjalnego Studium Organistowskim im. św. Cecylii i ks. Zbigniewa Rogali w zakresie muzyki liturgicznej.
Krzysztof Urbaniak zagrał: Mikołaja Zieleńskiego Motet In festo Assumptionis B.M.V. Assumpta es Maria, Johanna Ulricha Steigledera [Ricercar Tabulatura, 1624], XI. Ricercar in A, Johna Bulla Salve Regina oraz improwizacje na tematy maryjne.
Kacper Kwieciński: Psalm 23 J. P. Sweelincka, Utwory z Tabulatury Oliwsko-Braniewskiej i G. Muffata Toccata Prima.
MOK Olkusz