Nowy rok olkuska kultura powita już w nowej rzeczywistości. Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych nie będzie już prowadzić Galerii w Olkuszu. Obawy o to, co stanie się z pokaźnym zbiorem dzieł podarowanych jej przez artystów, okazały się jednak niepotrzebne.  Wystawy zawodowych artystów będą organizowane w tym samym miejscu, ale teraz już pod szyldem miasta i powiatu.

Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych – taką nazwę nosi nowa, choć z punktu widzenia miłośników sztuki lepiej powiedzieć stara, dobra galeria. Niby będzie tak samo – ten sam budynek, ten sam zbiór prac podarowanych Galerii przez polskich artystów, no i nadal to samo grono wystawiających – a więc twórców, którzy już zyskali uznanie w Polsce i świecie. Najważniejsza różnica jest jedna – to będzie już nasza własna, olkuska galeria.
Zmiany zostały niejako wymuszone odgórnie – Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, które prowadziło dotąd Galerię, kończy działalność z dniem 1 stycznia. Dla Olkusza oznaczało to koniec działającej już prawie 10 lat instytucji. Wraz z nią miasto mogłoby stracić cenne zbiory. – Na forum kulturalnym to jedna z prężniej działających instytucji w mieście. Ma też duży zasób obrazów i dzieł gromadzonych tutaj przez lata, które zostałyby zabrane, gdyby galeria przestała funkcjonować – podkreśla burmistrz Dariusz Rzepka. Właśnie to skłoniło władze miasta, a za ich namową także władze powiatu, by podjąć się prowadzenia Galerii.  – Jeśli chodzi o finansowanie, nie byłoby rewolucji w budżecie. Wskazaliśmy lokalizację w dotychczasowej siedzibie, gmina wzięłaby na siebie jej utrzymanie. Podjęliśmy rozmowy ze starostą i marszałkiem województwa, aby współfinansować tę instytucję na takim poziomie, jak dotychczas – dodaje burmistrz.
Rozmowy  trwały kilka miesięcy, ale zakończyły się powodzeniem. Od 1 stycznia nową Galerię poprowadzi  miasto przy współpracy powiatu i wsparciu województwa. – Marszałek województwa w  piśmie do Starostwa zobowiązał się do przekazywania w 2010 roku środków w takiej wysokości, jaką przeznaczał do tej pory jako organ prowadzący. W budżecie województwa jeszcze nie jest to wyszczególnione. Marszałek pisze jednak, że już po powołaniu nowej instytucji, na początku roku, samorząd powinien wystąpić o uzyskanie takiej pomocy i wtedy ją otrzyma – informowała podczas grudniowej sesji sekretarz Ewa Klich, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Starosta dodał zaś, że gmina i powiat uzyskały informację, że marszałek wyposaży Galerię w ten sprzęt, który znajduje się w siedzibie dotychczas, włącznie ze zgromadzonymi tam po wystawach i plenerach pracami.
Pozostałe koszty prowadzenia Galerii gmina i powiat biorą na siebie po połowie. Nie wiadomo też jakie będzie wsparcie województwa w przyszłości. Wprawdzie marszałek deklarował utrzymanie dotychczasowego finansowania przez ok. 2-3 lata, trudno wyrokować jak dalej będzie układać się współpraca.
Właśnie o tę współpracę, ale nie z województw, a pomiędzy lokalnymi samorządami obawia się Robert Herzyk. Radny pytał w czasie sesji, czy nie lepiej by było, żeby formalnie podjął się prowadzenia Galerii tylko jeden samorząd. – Teraz współpraca gminy i powiatu układa się dobrze. Czy jednak nie ma obawy, że w przyszłości mogą  pojawić się jakieś niesnaski w prowadzeniu takiej działalności? Rozumiem, że podział obowiązków miał na uwadze oszczędność, ale czy jest to dobre z punktu widzenia formalnego – pytał radny, były to jednak pytania retoryczne, przyjęte wręcz jako refleksja radnego. Bo trudno przewidzieć, co będzie po kolejnych lokalnych wyborach i czy nowe władze powiatu i gminy, nawet jeśli będą politycznymi przeciwnikami, będą potrafiły docenić działalność Galerii i  współpracować jak dotychczas.
A nie da się ukryć, że Galeria wpisała się już  nie tylko w kulturalny krajobraz Olkusza, ale całej Małopolski. A to za sprawą jej ponadlokalnego charakteru. Powodzeniem cieszy się zarówno ogólnopolski konkurs poetycki im. K. Ratonia, o którym informowaliśmy niedawno na naszych łamach, jak też cykliczne międzynarodowe plenery, w których nie brakowało artystów z Danii, Francji, Niemiec, Słowacji, Czech czy Ukrainy. Olkuszanie przyzwyczaili się zaś do organizowanych tam od lat Zaduszek Jazzowych i koncertów muzyki klasycznej.
Pierwsza wystawa pod nowym szyldem rozpocznie się wernisażem 8 stycznia o godz. 17. Będzie to malarstwo Czesława Romanowskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rek
rek
14 lat temu

A ten artysta w tle, to co?

Podpisy
Podpisy
14 lat temu

Na zdjęciu górnym: dyrektor BWA Olkusz, malarz Stanisław Stach
Na zdjęciu dolnym: Mieczysław Trepka, malarz z Klucz (po lewej) i Stanisław Jakubas, malarz z Olkusza, wykładowca ASP w Krakowie.
Kłaniam się
OD

cesiek worek
cesiek worek
15 lat temu

bardzo bym chciał poznać chociaż na zdjęciach zacnych (albo i nie) artystów Olkusza ale jeszcze nie widziałem żadnego opisu ( podpisu )
Stacha znam a …………………..