emalia

Produkująca słynne w całej Polsce garnki Emalia Olkusz SA ogłosiła swoją upadłość. Jak udało nam się dowiedzieć w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód, jest to upadłość likwidacyjna, a osoby i firmy, którym Emalia Olkusz SA  winna jest pieniądze, mają 2 miesiące na zgłaszanie wierzytelności. Czy jest to koniec przeszło 100-letniej historii naczyń emaliowanych w Olkuszu? Niekoniecznie. Jednym z najważniejszych problemów związanych z likwidacją Emalii jest aspekt społeczny. Pracę w tym zakładzie straciło niespełna 300 osób, którym zakład i tak od wielu miesięcy nie wypłacał pensji. Niemal połowa załogi znalazła lub znajdzie zatrudnienie w spółce Traditional Polish Style Sp. z o.o., która prowadzi bardzo podobną działalność i potrzebuje pracowników z takimi samymi kwalifikacjami. Jej prezesem jest Daniel Więzik, który kiedyś był szefem Emalii Olkusz.

Emalia Olkusz SA winna jest swoim wierzycielom w sumie ok. 38 mln zł. Aktywa trwałe określone zostały na ponad 32 mln zł. Od kilku miesięcy mówiło się, że w firmie dzieje się źle, ale nikt z kierownictwa nie zabrał oficjalnie głosu. Teraz nie ma już złudzeń – to koniec tej fabryki garnków. Pod koniec kwietnia zaczęto publicznie mówić o tym, że dwieście osób może stracić pracę. Do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło zawiadomienie, w którym właściciel firmy zapowiedział zwolnienia grupowe w okresie od maja do końca listopada tego roku. Wśród tej grupy znajdują się zarówno pracownicy fizyczni, jak również kadra kierownicza. Powodem zwolnień miała być konieczność poprawy sytuacji finansowej firmy. Wśród pracowników zapanował strach o stratę posady. Dla niektórych rozwiązaniem było przejście do spółki TPS, która w Olkuszu obecna jest od 3 lat, ale produkcję aktywnie rozpoczęła od niedawna. Na spotkaniu z władzami miasta i powiatu, jej dyrektor powiedział, że firma ma zamiar docelowo zatrudnić 120 osób, a kapitał, jakim dysponuje, to 30 milionów złotych. Wyraził chęć przejęcia pracowników z upadającego zakładu. Z informacji przekazanych przez olkuski PUP wynika, że zatrudnienie w TPS-ie znalazło 70 pierwszych osób zwolnionych z Emalii Olkusz SA , a później 50 kolejnych. Część byłych pracowników Emalii Olkusz SA nabyła prawa do świadczeń przedemerytalnych. Z informacji przekazanych przez syndyka wynika, że do końca lipca wypowiedzenie otrzymają ostatnie 62 osoby, wśród nich 57 pracowników fizycznych i 9 osób z kadry zarządzającej. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało bez żadnego zatrudnienia lub bez świadczeń.  

Pracownicy obawiają się, że nigdy nie wpłyną na ich konto zaległe wypłaty, w wielu przypadkach za kilka miesięcy. Małgorzata Adamczyk-Kurzak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, uspokaja i doradza, żeby każdy z pracowników zgłosił wierzytelności do syndyka. Zgodnie z ustawą, zobowiązania finansowe względem pracowników są regulowane w pierwszej kolejności.

Ogłoszenie upadłości Emalii Olkusz SA kończy pewien etap w historii Olkusza, znanego w kraju właśnie z garnków emaliowanych. Naczynia były produkowane w Srebrnym Mieście od 1907 roku w Fabryce Westena. Przez całą drugą połowę XX wieku Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych była największym zakładem pracy w powiecie olkuskim, a w czasach największego prosperity zatrudniała 6 tysięcy osób. Po jego likwidacji powstały dwa prywatne podmioty, które kontynuowały produkcję sztandarowych produktów – Emalia Olkusz SA produkująca naczynia i akcesoria kuchenne (ta została postawiona w stan likwidacji) oraz OFNE Emalia SA wytwarzająca m.in. wanny i brodziki. Pomimo tego, że produkcja naczyń w Olkuszu się nie skończy, bo TPS prawdopodobnie będzie ją kontynuował, to nazwa już nie ta. Chociaż i to nie jest wykluczone, bo jest przecież możliwość wydzierżawienia nazwy…

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
topaz
topaz
3 lat temu

To w Wolbromiu nawet o Emalii napiszą, a w Olkuszu już nie chcą? Żenada…
http://wiesci.info.pl/48-aktualnosci/olkusz/1539-plan-podzialu-emalii#

topaz
topaz
3 lat temu

Pieniądze wpływają już na konta. Sprawdzajcie rachunki! I tym optymistycznym akcentem kończymy przygodę z Emalią Olkusz… Sad but true.

DK
DK
3 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Ale pisowski ciemnogród, żal i ból tego czytać 😛 Spalanie zwłok to najlepsze rozwiązanie tej nieuchronnej części naszego doczesnego życia. Jedynie kto straci, to miejscowy katabas a mieszkańcy mogą tylko zyskać.[/quote]
Krematorium samo w sobie nie jest niczym złym, ale chodzi o jego lokalizację. Odległość od Osiedla Słowiki i Al. 1000-lecia jest zbyt bliska, aby lokalizować ją w tym miejscu w którym jest planowane. Takie jest moje zdanie. Jeżeli ty masz inne zawsze możesz zaproponować lokalizację koło twojego domu.

topaz
topaz
3 lat temu

[quote name=”DK”]Emalia już upadła, ale nasz szanowny Starosta „zadbał” o miejsca pracy. Naprzeciwko Mrówki zostanie wybudowane krematorium. Lubi ten nasz Starosta smrodek. W I kadencji wysypisko śmieci w Kluczach, teraz spalarnia zwłok w części handlowej Olkusza. Oj, lubi smrodek tylko dlaczego nie buduje tego koło swojego domu?[/quote]
Ludzie, z całym szacunkiem, co ma wspólnego spalarnia z Emalią Olkusz?!

enigma1952
enigma1952
3 lat temu

Ale pisowski ciemnogród, żal i ból tego czytać 😛 Spalanie zwłok to najlepsze rozwiązanie tej nieuchronnej części naszego doczesnego życia. Jedynie kto straci, to miejscowy katabas a mieszkańcy mogą tylko zyskać.

lulek
lulek
3 lat temu

[quote name=”DK”]Czy to jest prawda?

Niestety to na 99% prawda. [/quote]
A gdzie można poczytać o tym kto jest inwestorem?
Kto będzię zarządzać tym przejściem do świata Pana Hadesa?

DK
DK
3 lat temu

Czy to jest prawda?
W[quote name=”lulek”][quote name=”DK”]Emalia już upadła, ale nasz szanowny Starosta „zadbał” o miejsca pracy. Naprzeciwko Mrówki zostanie wybudowane krematorium. Lubi ten nasz Starosta smrodek. W I kadencji wysypisko śmieci w Kluczach, teraz spalarnia zwłok w części handlowej Olkusza. Oj, lubi smrodek tylko dlaczego nie buduje tego koło swojego domu?[/quote]
Czy to jest prawda?
Wydaje się nieprawdopodobne~![/quote]
Niestety to na 99% prawda. W Olkuszu powstał Nieformalny Komitet który protestuje przeciwko tej budowie. Czytałam ich Pismo do okolicznych firm i Spółdzielni na Słowikach. Sprawdzili i taki wniosek o zgodę został złożony w olkuskim Starostwie. Mieszkańcy tamtych okolic powinni w te pędy składać protesty do Starostwa, bo jeszcze trochę i będzie za późno. Zapaszki z takiej instalacji rozniosą się zresztą szerzej. Al. 1000-lecia w linii prostej to tylko kilkaset metrów.

lulek
lulek
3 lat temu

[quote name=”DK”]Emalia już upadła, ale nasz szanowny Starosta „zadbał” o miejsca pracy. Naprzeciwko Mrówki zostanie wybudowane krematorium. Lubi ten nasz Starosta smrodek. W I kadencji wysypisko śmieci w Kluczach, teraz spalarnia zwłok w części handlowej Olkusza. Oj, lubi smrodek tylko dlaczego nie buduje tego koło swojego domu?[/quote]
Czy to jest prawda?
Wydaje się nieprawdopodobne~!

DK
DK
3 lat temu

Emalia już upadła, ale nasz szanowny Starosta „zadbał” o miejsca pracy. Naprzeciwko Mrówki zostanie wybudowane krematorium. Lubi ten nasz Starosta smrodek. W I kadencji wysypisko śmieci w Kluczach, teraz spalarnia zwłok w części handlowej Olkusza. Oj, lubi smrodek tylko dlaczego nie buduje tego koło swojego domu?

topaz
topaz
3 lat temu

Podobno pierwsza część zaległych wypłat już poszła. Ktoś może to potwierdzić?

topaz
topaz
3 lat temu

Potwierdzone info z sądu: postanowieniem z dnia 04.03.2019 roku zatwierdzono ostateczny plan podziału środków z masy upadłości. Czekamy teraz na pieniądze, zaglądajcie na konta! Swoją drogą dalej nie mogę wyjść z podziwu, że ABSOLUTNIE żadnych olkuskich mediów, radnych, polityków nie interesuje już temat firmy wrosłej w historię naszego miasta. Nikt też nie interesuje się TPS, a wystarczy poczytać komentarze na gowork.pl… Dramat!

Emalista
Emalista
3 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Dajta to co łostało z fabryki ukuochanemu i uwielbianemu łojcu z Torunia. Łon zrobi jako patryjota lokalny i watykański niezły geszeft na waszej krwawicy 😛 Wyślijta delegacyju do Torunia, bo pewnie „tata” tadeusz nic nie wi jakie nieszczęscie na Łolkus i jego mieszkańców spadło 😛 Łon zresztą tak i tak ciepłym moczem to poświęci 😛 Chociaż kto wi? To som piniądze a łon je lubi, łoj lubi![/quote]
Co tu ma do rzeczy pewien ojciec z Torunia? Człowieku, tu chodzi o dramat ludzi, którzy nie dostali pieniędzy za swoją pracę i nikogo to nie obchodzi!

enigma1952
enigma1952
3 lat temu

Dajta to co łostało z fabryki ukuochanemu i uwielbianemu łojcu z Torunia. Łon zrobi jako patryjota lokalny i watykański niezły geszeft na waszej krwawicy 😛 Wyślijta delegacyju do Torunia, bo pewnie „tata” tadeusz nic nie wi jakie nieszczęscie na Łolkus i jego mieszkańców spadło 😛 Łon zresztą tak i tak ciepłym moczem to poświęci 😛 Chociaż kto wi? To som piniądze a łon je lubi, łoj lubi!

enigma1952
enigma1952
3 lat temu

Chcieliśta solidaruchów, watykańczyków i PiS-u to mota 😛

Były pracownik TPS
Były pracownik TPS
3 lat temu

Prosimy o to, żeby jak najwięcej byłych pracowników TPS przyszło do siedziby firmy 3 września na godz 11.

Emalista
Emalista
3 lat temu

Zainteresujcie się może co się stało z kasą z UE w TPS. Przecież firma dostała 19.752.000,00 zł dofinansowania! Wszystko można sprawdzić w internecie! Nr umowy POIG.04.02.00-12-011/10 Traditional Polish Style Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Opracowanie i wdrożenie do produkcji wzorów przemysłowych, w firmie Traditional Polish Style Sp. z o.o. małopolskie 19 752 000,00 zł.
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKEwi0h-7x2f3cAhUox4sKHV-tAO0QFjABegQICRAC&url=https%3A%2F%2Fpoig.parp.gov.pl%2Ffiles%2F74%2F108%2F202%2F14052.xls&usg=AOvVaw2_JSUEf5CatJjJ9V0sluHA

Emalista
Emalista
3 lat temu

Już nawet Gazeta Krakowska pisze o sprawach byłej Emalii, jak i TPS, a u Was jak zwykle cisza… WSTYD!
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/olkusz/a/ponad-300-bylych-pracownikow-emalii-olkusz-nadal-bez-wyplat,13331889/

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

Sygn. akt X GU 1063/18

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, ul. Czerniakowska 100A, 00-454 Warszawa, postanowieniem z dnia 9 lipca 2018 roku, sygn. akt X GU 1063/18, zabezpieczył majątek Traditional Polish Style spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (NIP 8971720391 , REGON 020333128 , KRS 0000246488) poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego w osobie Janusza Woźnickiego, posiadającego licencję doradcy restrukturyzacyjnego o numerze 672.

Czyli Emalia Olkusz wersja 2.0

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

Polskiego garnka już nie uświadczysz. Pracownicy zwolnieni, maszyny wywiezione, hale wystawione na sprzedaż, wizyty komorników… Kolejna firma już o krok od upadłości, a Wy zajmujcie się dalej rozdanymi świadectwami… Brawo Wy!

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

Komentarz z forum na gowork:
artrur 03.07.2018 11:00

Wczoraj łaskawie wydali resztę świadectw pracy ludziom , prądu brak nawet agregaty nie mają paliwa..sama kadrowa w całej firmie, wszystkich innych brak..nie przyjechali abo się pochowali ,bo luzie chcieli dowiedzieć się co z kasą…na halach bałagan, powyrywane maszyny.. dariusz powystawiał hale na olx.. ie pod hasłem hale pod produkcje olkusz

pomocna  (0)odpowiedz
LUDZIE ZAINTERESUJCIE SIE TYM W KOŃCU!

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

Naprawdę nikogo nie interesuje los tej firmy i przede wszystkim ludzi tam pracujących???

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

[quote name=”stinek”]”Dziwne, że na forum, jak i w olkuskiej prasie cisza na ten temat.” Może dlatego, że wstyd. W końcu Pan W. jeszcze w 2016 dostał Krakowskiego Dukata dla najlepszego managera.[/quote]
Też to pamiętam. Ten dukat, to chyba za samo członkostwo w IPH był…
Tak czy owak sytuacja się powtarza, żywcem wyjęta z Emalii i co? I nic.

stinek
stinek
3 lat temu

„Dziwne, że na forum, jak i w olkuskiej prasie cisza na ten temat.” Może dlatego, że wstyd. W końcu Pan W. jeszcze w 2016 dostał Krakowskiego Dukata dla najlepszego managera.

Olkuszaniner
Olkuszaniner
3 lat temu

Traditional Polish Style, czyli powtórka z rozrywki (Emalia Olkusz).
Dziwne, że na forum, jak i w olkuskiej prasie cisza na ten temat.
Poczytajcie sobie komentarze na gowork . pl
(https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,968608)

????
????
4 lat temu

a jakie wiadomości bieżące z fabryki bo atykuł. z 2014r

MiMa
MiMa
4 lat temu

[quote name=”Robert196″]chciałem kupoić czajnik z Olkusza i (moderacja)… Jestem ciekaw, czy ktoś sie przypatrzy temu upadkowi, i kto zawinił. Przecież ten zakład miał produkcję i renomę, nie popwinien upadać…. Ktoś chyba chaił przejąc markę i tanio pracowników[/quote]
Też coś mi tu śmierdzi. Mam za granicą klientów zainteresowanych olkuską emalią (bo to marka znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie), więc zadzwoniłem, żeby dopytać, o co właściwie chodzi z Traditional Polish Style, i czy to to samo co Emalia Olkusz. Otrzymałem odpowiedź nieszczególnie przyjemnym tonem: „Produkujemy naczynia emaliowane. W czym mogę pomóc?” Dopiero dowiedziałem się, że oryginalny producent upadł. Ciężko w to uwierzyć, skoro mieli rynek na całym świecie.

jolantasobik@onet.eu
jolantasobik@onet.eu
5 lat temu

A ja szukałam kontaktu do tej fabryki by spytać, czy położą warstwę emalii na moje 60-letnie garnki, które są
dla mnie pamiątką po babci. Albo będę musiała je wyrzucić albo położyć emalię. A tu dowiaduję się, że firmy nie ma. Moi znajomi te maja takie pamiątki , razem byłoby tego ponad 40 sztuk. Dla firmy byłby zarobek a dla mnie załatwienie ważnej sprawy.

Robert196
Robert196
6 lat temu

chciałem kupoić czajnik z Olkusza i dupa… Jestem ciekaw, czy ktoś sie przypatrzy temu upadkowi, i kto zawinił. Przecież ten zakład miał produkcję i renomę, nie popwinien upadać…. Ktoś chyba chaił przejąc markę i tanio pracowników

ADG
ADG
6 lat temu

a ja mam Olkuskie gary ,które mają ponad 40 lat , pokrywki w spadku po teściowej – są całe, nawet jak spadną na posadzkę to nie ma odprysków , czego nie można powiedzieć o tych z importu. Niedawno kupiłam komplet garnków prostych ,są cudowne . Potrawy smaczne i zdrowe. Garnki te można stosować na wszystkich typach kuchenek . Na złość innym wyciągnęliśmy litrową banieczkę z dawnych czasów, zadajemy szyku idąc po mleko do mlekomatu – mieści się i nie trzeba kupować plastikowych butelek , na targ po jagody i maliny.- to zamiast plastikowego woreczka. Chronimy w ten sposób własną kieszeń i środowisko. CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE. Głowa do góry i naprzód ,nie dajcie się zniszczyć ludziom pazernym i ……ADG.

Darek12345
Darek12345
7 lat temu

Szukałem polskiej patelni i znalazłem upadłość.
Kupujcie dalej dobre importowane porządne produkty made in PRC i cieszcie się z wysokich zarobków i dobrobytu.

Młody
Młody
7 lat temu

[quote name=”mały dyzio”]Jakie działania podjęli tak znani ludzie zajmujący wysokie stanowiska we władzach Olkusza jak :
Ewa Klich, Leszek Konarski, Jan Orkisz, Andrzej Ryszka, Roman Piaśnik, Jacek Osuch – aby ratować OFNE ?
Wszyscy przez długie lata byli pracownikami tej Firmy , ale zapomnieli o niej szybko.[/quote[quote name=”mały dyzio”]Jakie działania podjęli tak znani ludzie zajmujący wysokie stanowiska we władzach Olkusza jak :
Ewa Klich, Leszek Konarski, Jan Orkisz, Andrzej Ryszka, Roman Piaśnik, Jacek Osuch – aby ratować OFNE ?
Wszyscy przez długie lata byli pracownikami tej Firmy , ale zapomnieli o niej szybko.[/quote]
]

Milczą teraz wszyscy bo już zarobić na tym nie można ani głosów zyskać wyborczych nijak nie idzie, nawet pierwszy syndyk olkuski nic tam nie wyciśnie – po prostu jest porobione- zrobili swoje teraz tylko mogą być dumni z siebie …

mały dyzio
mały dyzio
7 lat temu

Jakie działania podjęli tak znani ludzie zajmujący wysokie stanowiska we władzach Olkusza jak :
Ewa Klich, Leszek Konarski, Jan Orkisz, Andrzej Ryszka, Roman Piaśnik, Jacek Osuch – aby ratować OFNE ?
Wszyscy przez długie lata byli pracownikami tej Firmy , ale zapomnieli o niej szybko.

fakt
fakt
7 lat temu
Odpowiedz do  mały dyzio

To zadanie przede wszystkim dla Burmistrza, Starosty, Wojewody, Premiera….

złomiarz
złomiarz
7 lat temu

Póki jeszcze istniej jakie takie wyposażenie fabryki, urządzić tam muzeum, i pomnik Westena przeniść na fabryke.

bożena
bożena
7 lat temu

gdyby pan Western wstał z grobu natychmiast by się przewrócił z wrażenia co zrobiono z jego fabryką ..brak słów !

Imię
Imię
7 lat temu

to wszystko wina Tuska 😆

maluje gary
maluje gary
7 lat temu
Odpowiedz do  Imię

Fajnie , że żartujesz ale ludziom którzy tam pracują nie chce się żartować.
Tacy byli ci co rządzili – dokładnie jak napisał Argon
Teraz uciekli i ślad po nich zaginął ?

Argon
Argon
7 lat temu

Cynizm , bezduszność , niekompetencja, ślepa żądza zysku, kombinatorstwo, pogarda dla ludzi, poczucie bezkarności, prywata, złośliwość, rozrzutność tam gdzie nie trzeba, brak wizji rozwoju fabryki, pozorowane działania , fałsz i obłuda , eliminowanie ludzi z Olkusza.
Cechy kolejnych ekip farbowanych lisów uzdrawiających OFNE .

PK
PK
7 lat temu
Odpowiedz do  Aadam

Weź że chłopie takie linki na forum dawaj a nie na losowym artykule.

związkowiec
związkowiec
7 lat temu

Cyt .:”Dla niektórych rozwiązaniem było przejście do spółki TPS, która w Olkuszu obecna jest od 3 lat, ale produkcję aktywnie rozpoczęła od niedawna. Na spotkaniu z władzami miasta i powiatu, jej dyrektor powiedział, że firma ma zamiar docelowo zatrudnić 120 osób, a kapitał, jakim dysponuje, to 30 milionów złotych. Wyraził chęć przejęcia pracowników z upadającego zakładu „

Czy pracownicy ,którzy przeszli do spółki TPS maja umowy o prace czy umowy zlecenia?

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]słusznie wyleciało na bróg[/quote]

Co to jest BRÓG?

enigma1952
enigma1952
7 lat temu
Odpowiedz do  pavv

Przepraszam, oczywiście chodziło mi o bruk. To wszystko pod wpływem emocji. 🙂 😳

kulawy dziadek
kulawy dziadek
7 lat temu

skoro fabryki nie będzie to nadarza sie okazja do poprowadzenia drogi/kładki przez plac fabryki w strone dworca PKP.

xyz
xyz
7 lat temu

Przeżyła dwie wojny światowe, a padła pod ostrzałem „demokracji i kapitalizmu”.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Część druga:

Gdy usuniemy się w nicość, w tedy zrobicie całkowitą wodę z mózgów o ile je mają, tym ćwierć inteligentom, których to wy tym razem wykształciliście. Miejsce po OFNE powinno się zaorać a na tym miejscu mógłby stanąć pomnik i muzeum styropianu! 😛

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Część pierwsza:

Te sześć tysięcy pracowników byłej OFNE słusznie wyleciało na bróg skoro zawierzyli swój i swoich bliskich los znanym ogólnie oszołomom i karierowiczom spod znaku styropianu i krzyża. Taka jest niestety sprawiedliwość dziejowa, na którą solennie i uczciwie zasłużyli. Za głupotę trzeba niestety płacić, nic nie jest za darmo. To się nazywa terapia szokowa. Przypomnę, że to ta wredna, podła i podstępna „komuna”, kazała wam uczciwie pracować, zasiedlać nowo wybudowane mieszkania i pobierać na siłę wykształcenie i dała wam pracę w OFNE. Już nie wspomnę o wysyłaniu pod nadzorem milicji i ZOMO waszych dorodnych dzieci na kolonie i obozy harcerskie. Styropian w zamian obdarzył was wiarą, „wolnością”, zmywakiem, bezrobociem i pyskaczem z Torunia. No i oczywiście nie zapominajcie, że wasze dzieci dbają teraz o szczególną higienę osobistą staruszków z Niemiec, którzy niegdyś okupowali wasze miasto. 😛

Ignacy A.
Ignacy A.
7 lat temu
Odpowiedz do  enigma1952

Towarzyszu hugo knote nie uprawiajcie komunistycznej propagandy na zgliszczach fabryki. Jak widzę nie macie zielonego pojęcia co się tam działo w ostatnich latach ( a nie ostatnich miesiącach), a wnioskuję to stad , że władcy tej firmy z ostatnich lat, mieli tyle wspólnego ze styropianem i krzyżem ile wy towarzyszu z Prezydentem Obamą.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu
Odpowiedz do  Ignacy A.

Masz rację nie jestem pastowany! 😛

orion
orion
7 lat temu

„w czasach największego prosperity zatrudniała 6 tysięcy osób.” napiszcie że to było za brzydkiej, szarej i złej komuny! rzetelność