obywatelski 2

63 z 86 złożonych wniosków, od 19 stycznia przez dwanaście kolejnych dni będzie walczyć o pieniądze na wykonanie konkretnego zadania w ramach budżetu obywatelskiego. Do podziału jest okrągły milion złotych, czyli prawie pięć razy mniej, niż wskazują na to potrzeby mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz. To właśnie społeczeństwo do końca miesiąca wybierze swoich faworytów.

O potrzebie wprowadzenia tego rodzaju podziału środków na sprawy społeczne w Olkuszu mówiło się od dawna.

Aby móc starać się o środki finansowe dla swojej miejscowości czy środowiska należało wypełnić specjalny wniosek, nie tylko podając nazwę zadania, ale również jego dokładny opis, miejsce i czas wykonania oraz przede wszystkim kwotę pieniężną, jaką pochłonie jego realizacja. – W ramach projektu łącznie wpłynęło do nas 86 wniosków, które zostały poddane wnikliwej analizie. Sprawdzaliśmy poprawność merytoryczną i zgodność poszczególnych zadań z obowiązującym regulaminem. Ostatecznie do konkursu głównego zostało zakwalifikowanych 65 wniosków, z czego dwa zostały wycofane przez samych wnioskodawców – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

To właśnie w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy odbyło się losowanie numerów, jakie zostały przyporządkowane każdej z propozycji wchodzących w skład zadań realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusz. W losowaniu udział wzięli nie tylko pracownicy magistratu na czele z burmistrzem Romanem Piaśnikiem, ale również sami wnioskodawcy, a wśród nich Joanna Wilk z Żurady i Ilona Curyło z Pomorzan. Obie panie wnioskują o inwestycje w swojej okolicy. Te dwa konkretne wnioski dotyczą utwardzenia drogi oraz budowy placu zabaw.

obywatelski 1

Od poniedziałku, 19 stycznia, przez następne dwanaście dni weryfikacji złożonych propozycji dokonają sami mieszkańcy gminy, którzy będą mogli oddać swój głos na trzy różne zadania. Głosować będzie można zarówno drogą elektroniczną jak i stacjonarnie w dwunastu różnych punktach, rozmieszczonych na terenie całej gminy. Możliwe jest również przesłanie karty do Urzędu za pomocą poczty. Bardzo istotne jest jednak, że dany obywatel może zagłosować tylko jeden raz, wpisując na swojej karcie maksymalnie trzy numery proponowanych zadań. Należy więc wybrać sposób oddania głosu między tradycyjną urną, a pobraniem wniosku elektronicznego. Oczywiście głosowanie na swoich faworytów dotyczy wyłącznie pełnoletnich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

– Zbliżamy się do finału prac związanych z pierwszą edycją Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Dziękuję bardzo za zaangażowanie, którym wykazali się wnioskodawcy opracowując i zgłaszając swoje propozycje. Ostateczna lista do głosowania składa się 63 różnych projektów. Gorąco zachęcam, aby aktywnie włączyli się Państwo w kreowanie naszej małej ojczyzny poprzez oddanie swojego głosu na wybrane przez siebie zadania – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Mieszkańcy mają w czym wybierać. Do podziału jest milion złotych, a łączna kwota na jaką opiewają wszystkie zakwalifikowane wnioski wynosi 4 828 054 zł. To prawie pięć razy więcej, niż miasto może wydać na propozycje mieszkańców. Wśród całości zadań, 28 dotyczy terenów wiejskich, co najlepiej świadczy o potrzebach mieszkańców mniejszych miejscowości. O tym, czy pieniądze zostaną w Olkuszu, czy trafią do najdalszych zakątków gminy zadecydują obywatele. Na dzisiaj nie wiadomo jeszcze, które wnioski zyskają największe poparcie społeczeństwa a co za tym idzie, zostaną zrealizowane w obecnym roku. Jedno jest pewne – Budżet Obywatelski Olkusza spełnia podwójną rolę. Po pierwsze zaktywizował mieszkańców, a po drugie stał się społeczną sondą na temat potrzeb społeczeństwa i co ważne, to lokalne przedsięwzięcie sondażowe nie kosztowało miasta ani złotówki. Miejscy radni będą mieli nad czym myśleć jeszcze długo po zakończeniu konkursu.

Pierwszy milion zostanie wydany już niebawem, a jeśli wierzyć wyborczym obietnicom nowego burmistrza, podobnej kwoty mieszkańcy mogą spodziewać się w następnych latach. Szykuje się pasjonująca walka o wielką kasę, a bić jest się naprawdę o co. Wyniki tej społecznej rywalizacji poznamy z początkiem lutego.

Pełna lista zakwalifikowanych wniosków oraz opisy sposobów i miejsc głosowania w papierowym wydaniu Przeglądu Olkuskiego z 16 stycznia na stronie 5 lub na naszej stronie w zakładce Budżet Obywatelski

obywatelski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dawid11
Dawid11
7 lat temu

Na pewno masz rację. Tylko jak wytłumaczyć pomysł Pani Dyrektor S.p. Nr 5 w Olkuszu. Ona pieniędzy na szkołę nie potrzebuje. Tylko stara się o zrobienie parkingu przed wejściem głównym do szkoły. Ciekawe którędy dzieci będą chodzić skoro już dziś samochody pod schodami stoją.

rembajło
rembajło
7 lat temu

Panowie i panie. Drodzy parafianie skurczybyki dranie.Do nieba iść chcecie? Do dupy pójdziecie. Poznałem was od podszewki i dlatego żadnemu nie ufam i i żadnemu rozgrzeszenia nie dam. Popem nie jestem, ale jako człowiek mógłbym rozgrzeszyć, albo zapomnieć gdyby….? Okolicznosci łagodzących jednak nie dostrzegłem aby taki gest wobec tych łajdaków uczynić. W takim razie do wora z nimi , a wór do jeziora. Do kogo adresuję ten wpis? Do was nędznicy i szabrownicy.

BOZENA
BOZENA
7 lat temu

TEN BUDZET POWINIEN BYC PODZIELONY NA OLKUSZ I NA WSIE!! PRZECIEŻ TO JEST OCZYWISTE -ZE MIESZCZUCHOW JEST WIECJE NIZ MIESZKAŃCÓW WSI…. TE WIEJSKIE PROJEKTY SA SKAZANE NA PRZEGRANA!!!!

TO JEST NIESPRAWIEDLIWE -I NIE PRZEMYŚLANE!!!

Młody
Młody
7 lat temu

Myślę że będzie jak z górnictwem, najwięcej inwestycji w szkołę która za rok będzie likwidowana …

hohoho
hohoho
7 lat temu

panie Burmistrzu to będą te dni Olkusza czy nie? Turnieju rycerskiego ponoć ma nie być. 😐

robią co chcą
robią co chcą
7 lat temu

[quote name=”mix”][quote name=”pIs”]Z tego co mówi ulica 20 I ma być posiedzenie rady miasta i gminy Olkusz, czy takie posiedzenia są tajemnicą? na stronie urzędu nie ma żadnej informacji! Czy wyborcy byli potrzebni tylko do wyborów?, chyba że jest ogłoszenie na tablicy ogłoszeń sołtysa w Kosmolowie[/quote]
Piszesz bzdury. Palnij się w łepetynę. W gminie wszystko jest transparentne, jeżeli rozumiesz to słowo. 20-go jest sesja Rady Powiatu.[/quote]

….tak, a świstak siedział i zawijał w sreberka…

mix
mix
7 lat temu

[quote name=”pIs”]Z tego co mówi ulica 20 I ma być posiedzenie rady miasta i gminy Olkusz, czy takie posiedzenia są tajemnicą? na stronie urzędu nie ma żadnej informacji! Czy wyborcy byli potrzebni tylko do wyborów?, chyba że jest ogłoszenie na tablicy ogłoszeń sołtysa w Kosmolowie[/quote]
Piszesz bzdury. Palnij się w łepetynę. W gminie wszystko jest transparentne, jeżeli rozumiesz to słowo. 20-go jest sesja Rady Powiatu.

pIs
pIs
7 lat temu

Z tego co mówi ulica 20 I ma być posiedzenie rady miasta i gminy Olkusz, czy takie posiedzenia są tajemnicą? na stronie urzędu nie ma żadnej informacji! Czy wyborcy byli potrzebni tylko do wyborów?, chyba że jest ogłoszenie na tablicy ogłoszeń sołtysa w Kosmolowie

jakie Zmiany?
jakie Zmiany?
7 lat temu

Mam pytania:
1. Czy burmistrz Roman Piaśnik nadal „walczy” z olkuskimi układami, jak to pisał w Przeglądzie przed wyborami?
2. Czy Wojciech Piaśnik (KosmoTrans) z Kosmolowa, który wygrał duży przetarg (699 582,90 zł) na oczyszczanie dróg na terenie gminy Olkusz ( tuż przed wyborami), nie jest czasem rodziną z obecnym burmistrzem Romanem Piaśnikiem, również pochodzącym z Kosmolowa?

obietnice Piaśnika
obietnice Piaśnika
7 lat temu

Dawno minął już miesiąc od zaprzysiężenia burmistrza Romana Piaśnika. Czy burmistrz nadal walczy z olkuskimi układami, jak to rzekomo robił przed wyborami? Kiedy Roman Piaśnik zacznie wprowadzać w życie najważniejsze punkty programu wyborczego pod którym się podpisał? A może tylko podpisał się pod czyimiś pomysłami i nie miał zamiaru ich wprowadzać?

stinek
stinek
7 lat temu

Tylko żadnych siłowni pod chmurką! Bo to będą stanowiska do picia dla żulików. W Olkuszu są trzy siłownie – jak ktoś chce ćwiczyć to ma gdzie.

obietnice Piaśnika
obietnice Piaśnika
7 lat temu

Cytat z artykułu który Roman Piaśnik opublikował w Przeglądzie Olkuskim w czerwcu 2014:

„…Zaproponowałem, by budżet obywatelski był równy co najmniej 2% wydatków gminy Olkusz tj. ok. 2,7mln zł. Ponadto apelowałem o zmianę Statutu Miasta i Gminy Olkusz przyznającą grupom 100 Mieszkańców oraz każdemu Radnemu prawo do zgłaszania projektów uchwał, a także wprowadzającą głosowanie imienne w olkuskiej Radzie Miejskiej, aby Radni w końcu przestali głosować anonimowo”.

Kiedy burmistrz Roman Piaśnik ma zamiar zrealizować te obietnice?

JPII
JPII
7 lat temu

Trafnie zauważył mój poprzednik. Takie zabawy można fundować ludowi ale kiedy z kasy wysypują sie srebrniki a prawie wszystko wokoło jest pozamiatane. A co mamy dzisiaj? Zadłużenie jakiego jeszcze nie było w historii gminy, potrzeby na każdym kroku począwszy od szkół poprzez służbę zdrowia, drogi, chodniki, płace zabaw po właściwe oznakowanie dróg i posesji a tu naraz oddaje sie pewien grosz do swobodnego decydowania nim przez przypadkowe osoby. Teraz to wiecie jak będzie ten grosz wykorzystany? A pójdzie nie koniecznie na najbardziej palace problemy a na wymyślone i poparte przez sprytniejszych, przez tych którzy sa biegli np w klikaniu w klawiaturę komputera. A czy to ważne ze sprawy ważne nie bedą realizowane? Nie, teraz burmistrz będzie sie zastawiał ze to przecież Wasz wybór, ze to tak właśnie społeczeństwo zadecydowało. Boże chroń nas od takich co to maja odwagę brania kasy ale już niekoniecznie brania odpowiedzialności za decyzje.

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Taka zabawa w demokracje miała by sens, gdyby miasto posiadało nadwyżkę w budżecie. Można było by wtedy zachęcać mieszkańców do zgłaszania takich inicjatyw. Co mamy. Mamy bardziej dziurawy budżet niż drogi, mamy nie dofinansowane szkoły i przedszkola i władzę która poprzez takie pomysły potwierdza jak niezwykłe ma poczucie humoru. Skoro pieniędzy brakuje na wszytko, pomysł ten wydaje się mało poważny ponieważ raczej trafią nie tam gdzie powinny trafić.
Zamiast wydać je w sposób jak najbardziej rozsądny, prawdopodobnie wydamy je realizacje niezbyt koniecznych inwestycji. Nie twierdzę, że nie potrzebnych, ale takich realizację można było by odłożyć. Gdyby to zależało ode mnie, zdecydowaną większość tych pieniędzy przekazał bym je na doinwestowanie szkół, które na takie wsparcie czekają. Inwestowanie w edukacje młodzieży zawsze było jest i będzie jedną najlepszych form inwestowania. Ta również.

po mojemu
po mojemu
7 lat temu

to teraz pieniadze przydałyby sie wsiom,a konkretnie na doposażenie świetlic, palców zabaw dla dzieci. Miastowi mają juz atrakcje w skayt park,fontanne,basen,dom kultury i korty;
Drogi,chodniki i parkingi należą do obowiązku urzędu więc ich w tym nie wyręczajcie;
MOSiR,Strażacy , wędkarze, mają swoje fundusze więc sami powinni sie gospodarzyć na własnym podwórku, a i czyn społeczny dobrze by im zrobił.
Najwiekszą głupotą byłoby robienia lodowiska na rynku, czy parkingu przed ruderą przychodni na Zuradzkiej,

PXT
PXT
7 lat temu

[quote name=”Rowerowy Olkusz”]Zapraszamy do poparcia inicjatywy rowerowej inicjatywie ! 🙂
http://www.facebook.com/events/760801857328009/%5B/quote%5D
Popieram. Wzrośnie liczba ekologicznych rowerowych kierowców i jeszcze na patrol wypuścić ekspertów od prewencji rowerowej Damianka z Marcinkiem ze wsparciem chłopaczków z ratusza i budżet poszybuje w górę, że nawet burmistrz będzie miał dylemat w co tu inwestować wpierw.

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Gumowa „bańka” czyli milion na naprawę miastowo- wsiowego dziadostwa do jakiego doprowadzili wszyscy ci którzy podobno byli jego gospodarzami. ŚMIAĆ SIĘ , CZY PŁAKAĆ. Gdzie jest reszta wypadało by zapytać tych „hojnych” darczyńców, którym planowana kwota 7 baniek sfilcowała się jak szetlandzki sweter z Pewexu. Może warto jej poszukać, albo oddać ją z powrotem, żądając realizacji zatwierdzonych projektów. Za sprawne głosowanie nad ustaleniem pensji dla burmistrza – brak sprzeciwu, proponuję tą bańkę podzielić wśród głosujących, którzy w tej sprawie wykazali się wysokim poziomem zrozumienia i odpowiedzialności takiej na jaką liczyli ich wyborcy. Wtedy przynajmniej nikt mi nie będzie zawracał ani głowy ani dupy, zabawą w współ rządzenie i obarczał za to odpowiedzialnością.

Jola2
Jola2
7 lat temu

[quote name=”koles”][quote name=”pavv”]Śmieszne te niektóre projekty są. Np:
– OSP Żurada – Bramy garażowe
– Prace prawno-geodezyjne mające na celu
pozyskanie terenu pod drogi publiczne w
miejscowości Zederman
– Rozbudowa sieci dróg gminnych w Zawadzie
– Remont budynku w Olkuszu przy ul. Nullo 29a,
na dz. nr ew.gr. 2442/4, 1758
– Budowa zaplecza parkingowego wraz z układem
komunikacji wewnętrznej przy Szkole
Szkoda, że swojego nie zgłosiłem „Utwardzenie terenu i budowa garaży pod wynajem”, „Albo remont kuchni wraz z wymianą mebli i sprzętu AGD”, albo „Projekt i wykonanie centrum rozrywki multimedialnej w moim salonie”.[/quote]
SAM JESTES SMIESZNY!!![/quote]
DOKŁADNIE SAM JEST ŚMIESZNY I WIDAĆ ŻE NIE ZNA TEMATU I ZALOŻEŃ BUDŻETU CZYLI JEST Z SERII „PRZETAŃCZYĆ, PRZEJEŚĆ…”

Osiedle Centrum
Osiedle Centrum
7 lat temu

Bardzo zachęcam do oddania głosu na zadanie inwestycyjne nr 61- budowa chodników i asfaltowych ciągów jezdnych przed blokami 12b i 14a przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Jest to bardzo potrzebna inwestycja naszemu osiedlu. Przed zagłosowaniem proszę się zapoznać z tym terenem a zobaczycie Państwo, że w tym poście nie ma nic przesady. Serdecznie dziękuję za oddanie głosu – autor projektu.

koles
koles
7 lat temu

[quote name=”pavv”]Śmieszne te niektóre projekty są. Np:
– OSP Żurada – Bramy garażowe
– Prace prawno-geodezyjne mające na celu
pozyskanie terenu pod drogi publiczne w
miejscowości Zederman
– Rozbudowa sieci dróg gminnych w Zawadzie
– Remont budynku w Olkuszu przy ul. Nullo 29a,
na dz. nr ew.gr. 2442/4, 1758
– Budowa zaplecza parkingowego wraz z układem
komunikacji wewnętrznej przy Szkole
Szkoda, że swojego nie zgłosiłem „Utwardzenie terenu i budowa garaży pod wynajem”, „Albo remont kuchni wraz z wymianą mebli i sprzętu AGD”, albo „Projekt i wykonanie centrum rozrywki multimedialnej w moim salonie”.[/quote]
SAM JESTES SMIESZNY!!!

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Budżet niezgody, dzięki któremu wszyscy będą mieli pretensje do wszystkich. Chory pomysł i w dodatku w kiepskim wykonaniu. Proszę przeprowadzić sondaż na temat wiedzy mieszkańców o tym tym budżecie o którym wiedzą tylko nieliczni. Płacąc podatki mam prawo wymagać od tych którzy je pobierają, aby robili to co do niech należy. Zamiast tego raczą nas śmiesznym budżetem, który ma rozwiązać większość problemow miasta i gminy. Szkłem tyłka wytrzeć się nie da, a jeśli ktoś uważa inaczej to niech próbuje.

Karolina
Karolina
7 lat temu

😉 Zachęcam na oddanie głosu na zadanie nr 3 – budowa placu zabaw + siłownia pod chmurką + stanowisko do koszykówki na Osiedlu Pomorzany.

pavv
pavv
7 lat temu

Śmieszne te niektóre projekty są. Np:
– OSP Żurada – Bramy garażowe
– Prace prawno-geodezyjne mające na celu
pozyskanie terenu pod drogi publiczne w
miejscowości Zederman
– Rozbudowa sieci dróg gminnych w Zawadzie
– Remont budynku w Olkuszu przy ul. Nullo 29a,
na dz. nr ew.gr. 2442/4, 1758
– Budowa zaplecza parkingowego wraz z układem
komunikacji wewnętrznej przy Szkole
Szkoda, że swojego nie zgłosiłem „Utwardzenie terenu i budowa garaży pod wynajem”, „Albo remont kuchni wraz z wymianą mebli i sprzętu AGD”, albo „Projekt i wykonanie centrum rozrywki multimedialnej w moim salonie”.

..........vvv.......
..........vvv.......
7 lat temu

[quote name=”ikar”]Brawo Roman
lokalni politycy są zaskoczeni samodzielnością burmistrza Romana P. I dobrze. Burmistrz nie daje sobą manipulować. Chodzą słuchy, że wielki apetyt na funkcję wiceburmistrza ma Jan Orkisz. To miałaby być zapłata za (wątpliwe) poparcie w wyborach. Mam nadzieję, że p. Roman P. zdoła wytrzymać presję. Orkisz może być kulą u szyi.[/quote]
Pan Orkisz ma apetyt na wicestarostę i dlatego jest 12.

ikar
ikar
7 lat temu

Brawo Roman
lokalni politycy są zaskoczeni samodzielnością burmistrza Romana P. I dobrze. Burmistrz nie daje sobą manipulować. Chodzą słuchy, że wielki apetyt na funkcję wiceburmistrza ma Jan Orkisz. To miałaby być zapłata za (wątpliwe) poparcie w wyborach. Mam nadzieję, że p. Roman P. zdoła wytrzymać presję. Orkisz może być kulą u szyi.

Rowerowy Olkusz
Rowerowy Olkusz
7 lat temu

Zapraszamy do poparcia inicjatywy rowerowej inicjatywie ! 🙂
http://www.facebook.com/events/760801857328009/

prawda o Piaśniku
prawda o Piaśniku
7 lat temu

W żadne zmiany Romana Piaśnika już nie wierzę. Mi Roman Piaśnik przed wyborami dawał słowo wiele razy, do tego przysięgał. Wszystko po to, żeby zyskać moją pomoc. Ale po wyborach zdjął maskę uprzejmości. Niestety, ale na podstawie własnych doświadczeń z panem Piaśnikiem zdecydowanie odradzam liczenie na jego słowo. Ponadto wychodzi na to, że pan Janusz Dudkiewcz miał rację…
Jestem przekonany, ze prawda o Romanie Piaśniku wyjdzie na jaw.

Elo
Elo
7 lat temu

[quote name=”żorż”]To jest jedyna rzecz którą burmistrz potrafi wyciągnąć kulkę i pokazać zebranym he he he[/quote]
Właśnie dokładnie to samo mi przyszło na myśl. 😆

żorż
żorż
7 lat temu

To jest jedyna rzecz którą burmistrz potrafi wyciągnąć kulkę i pokazać zebranym he he he