koperta życia bukowno

500 „Kopert Życia” trafi w tym roku do mieszkańców Bukowna. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, do wykorzystania przez służby medyczne i ratownicze w razie interwencji. Władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu tego programu dla osób, które ukończyły 60 lat oraz najbardziej potrzebujących podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 Zestaw informacji umieszcza się w widocznym miejscu w lodówce. W kopercie znajduje się formularz, który poza danymi o stanie zdrowia, powinien zawierać imię i nazwisko jej właściciela, datę urodzenia, PESEL, grupę krwi, kontakt do najbliższych oraz spis przyjmowanych leków. W zestawie jest również magnes na drzwi lodówki informujący, że w środku jest właśnie „Koperta Życia”.

-Po raz pierwszy w naszym mieście o „Kopertach Życia” usłyszeliśmy na początku tego roku, gdy wśród zadań ogólnomiejskich tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bukowno znalazła się taka propozycja, złożona wówczas przez Panią Magdalenę Kubańską. Niestety, w głosowaniu Mieszkańców zadanie to nie uzyskało wymaganej do realizacji liczby głosów – przypomina sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

Burmistrz Mirosław Gajdziszewski zdecydował, że należy wprowadzić tego typu pilotażowy program w ramach środków własnych budżetu miasta. – Pilotaż obejmuje dystrybucję w tym roku 500 sztuk takich kopert wśród mieszkańców Bukowna powyżej 60. roku życia oraz najbardziej potrzebujących podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Program przewidziany jest jednak do realizacji długofalowej, a liczba kopert według zapotrzebowania będzie się sukcesywnie zwiększać. W kopercie na lodówce można też umieścić niezbędne dane medyczne dotyczące pozostałych członków rodziny, do czego Państwa serdecznie zachęcamy – mówi burmistrz Gajdziszewski.

Koperty można odebrać w Urzędzie Miejskim w Bukownie (Referat Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej, pokój nr 13). Mieszkańcy, do których adresowany jest program, uzyskają tam również informacje, jak samodzielnie prawidłowo wypełnić i przechowywać kartę informacyjną. Czysty blankiet karty informacyjnej można pobrać także ze strony internetowej: www.kopertazycia.pl.

„Koperty Życia” są ogromnym ułatwieniem dla służb ratunkowych, a informacje tam zawarte nie powinny być udostępniane osobom postronnym. -Każde działanie, które skraca czas naszej pomocy innym, jest bardzo potrzebne. Od dawna namawiamy ludzi, by w widocznym miejscu w domu umieszczali numer telefonu do rodziny. To jest szalenie przydatne, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających samotnie. W kopertach życia, które na szczęście stają się coraz popularniejsze, jest o wiele więcej przydatnych dla nas informacji. Ważne, by pamiętać o umieszczaniu tam aktualnych, ostatnich wyników badań i co również bardzo istotne – listy leków, na które dana osoba jest uczulona lub z innych powodów nie może ich zażywać. Na pewno dobrym pomysłem byłoby trzymanie w kopercie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Zdarza się bowiem, że zostajemy wezwani do samotnej, nieprzytomnej osoby. Często pytamy wtedy np. sąsiadów o jej dane. Zdjęcie dałoby nam stuprocentową pewność, czy dane umieszczone w kopercie życia dotyczą osoby, której udzielamy pomocy – tłumaczy ratownik medyczny Zbigniew Barański.

Realizatorem kampanii jest Referat Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Bukownie. Partnerami projektu są również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Kultury oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDBUK Sp. z o.o.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze