Olkusz

Jedne z najładniej położonych kortów w Polsce, świetna atmosfera podczas turniejów, dobrze utrzymana nawierzchnia – takie opinie można od lat usłyszeć od tenisistów, którzy na rozgrywane na Czarnej Górze tenisowe turnieje przyjeżdżają z różnych stron kraju. Olkuskie korty tętnią życiem na co dzień, bowiem trenuje tu wielu graczy, i dzieci, i dorosłych. Kompleks kortów to 3 pełnowymiarowe korty plus kort treningowy. Niestety, niedługo nie będą już mogli korzystać z niepełnowymiarowego kortu treningowego D. Na jego miejscu stanie bowiem tężnia. Dobra wiadomość jest taka, że pozostałe tenisowe obiekty zyskają oświetlenie, ogrodzenie i poprawione odwodnienie przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, czyli 1 maja przyszłego roku.

Kort rekreacyjny przyszłych mistrzów


Tak nazywany jest kort D przez miejscowych tenisistów. Chociaż niepełnowymiarowy, nie nadający się do rozgrywania turniejowych meczów, spełnia istotną funkcję. Dlaczego? Tenisiści bez zastanowienia wymieniają kilkanaście powodów: jako jedyny ma ściankę treningową; umożliwia grę jednemu graczowi; położenie na uboczu sprawia, że idealnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków w tej trudnej dyscyplinie sportu; nadaje się do szkolenia najmłodszych dzieci przez szkółkę tenisową (w której uczy się sporo dzieci i młodzieży, co przekłada się na zwiększenie dochodów z kortu); prowadzenie zajęć szkółki tenisowej na tym korcie odblokowało możliwość korzystania z kortów pełnowymiarowych pozostałym graczom (co również zwiększa dochody z wynajmu kortu). Nie bez znaczenia jest także fakt, ze podczas turniejów, to właśnie tutaj gracze mogą zrobić rozgrzewkę, nie blokując kortów na których rozgrywane są turniejowe mecze. Likwidacja kortu D pozbawi dostępu do gry od 1/5 do 1/4 stałych klientów kortów – to kolejny argument przemawiający za pozostawieniem tego obiektu.

-Od 1991 roku (kiedy nastąpiła renowacja kortów) środowisko tenisowe płaci za każdą godzinę spędzoną na korcie. Moglibyśmy założyć że „klient płaci i wymaga”, ale od początku wychodzimy poza tę formułę wspomagając gospodarza obiektu. Od pracy fizycznej w pierwszych latach funkcjonowania kortów rozpoczynając, poprzez wykonanie narzędzi do renowacji kortu, wykonanie trybun, pomoc w budowie trzeciego kortu, pomoc w wyposażeniu domku klubowego, zakup sztucznych linii, i jeszcze wielu innych sponsorskich gestów po społeczne zaangażowanie w organizację życia tenisowego, organizację tenisowej rywalizacji, tworzenie eventów sportowych itd. Wszystko po to, aby stworzyć przyjemne miejsce z odpowiednim klimatem i poziomem usług. Jesteśmy oczywiście za budową tężni. Widzimy w niej ogromny potencjał. To kolejna atrakcja zarówno dla naszych mieszkańców, jak i coraz liczniej odwiedzających Olkusz turystów! Brawo! Ale prosimy o inną lokalizację (np. park przy ulicy Sławkowskiej lub Skwerek) tego pomysłu tak, aby nie odbywała się kosztem krzywdy dobrze funkcjonującej dyscypliny sportu – uważają tenisiści.

-Tenis jest na tyle trudną technicznie dyscypliną, że bez naprawdę dobrego przygotowania trudno o zadowolenie z gry. U nas uczy się grać sporo osób: dzieci od 5 roku życia, młodzież, dorośli. Nasza szkółka ma stale obłożenie. Od 30 lat organizuję turnieje tenisowe, minimum 5 – 6 w roku. Gracze z zewnątrz zgodnie mówią, że nasze korty są jednymi z najładniej położonych w Polsce, wśród drzew i zieleni. Doceniana jest jakość nawierzchni, o co dba całe środowisko tenisowe, oczywiście wraz z gospodarzami kortów. Fajny klimat budowaliśmy tu przez lata i chcemy, aby tak pozostało – mówi trener Rafał Krawczyk.

Korty jak ubogi krewny


Trudno nie odnieść wrażenia, że korty są traktowane nieco „po macoszemu”. Nie objęła ich rewitalizacja parku na Czarnej Górze, a ostatnia większa inwestycja dotyczyła gruntownej przebudowy domku dla tenisistów. Wykonano ją 11 lat temu. Miejscowi gracze dobrze wiedzą, co zresztą wielokrotnie podkreślają, że fantastyczny stan nawierzchni kortów to przede wszystkim zasługa pracowników, którzy od lat wkładają mnóstwo serca w swoją pracę. Nie da się jednak ukryć, że korty wymagają większych inwestycji. Bo przedwojenne słupy w ogrodzeniu od bardzo dawna straszą i nie pasują do świeżo wyremontowanego centrum sportowego. A to niejedyny mankament tego obiektu.

-Tenis w naszym klimacie to gra w sezonie letnim od maja do października. Korty w tygodniu do godziny 16.00 w całej Polsce stoją puste. Za to od godziny 16:00 do zmroku mają niemal 100% obłożenie na cały sezon z góry. Jeśli byłoby oświetlenie można liczyć na duże obłożenie, ponieważ dopiero wtedy potencjalni gracze mają czas wolny! Latem gra późnym wieczorem jest dużo przyjemniejsza niż podczas upalnego dnia – przekonują tenisiści. Jak podkreśla Rafał Krawczyk, ważne, aby oświetlenie miało natężenie 500 lx przy powierzchni, rozłożonych równomiernie na całym polu gry.

Zamiast kortu – tężnia


Gdy okazało się, że kort D, na którym tenisiści zdobywają pierwsze szlify, przestanie istnieć z powodu planowanej budowy tężni, przedstawiciele środowiska tenisowego: Bogumił Kowalski, Tomasz Bocianowski i Rafał Krawczyk spotkali się m. in. z olkuskimi wiceburmistrzami: Jolantą Motyczyńską i Łukaszem Rychlewskim oraz dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Dariuszem Murawskim. Przedstawili argumenty, dlaczego kort treningowy powinien zostać i dalej pełnić swoją funkcję. Niestety – wiadomo już, że to jego ostatni sezon. Ze strony władz miasta padła natomiast kontrpropozycja wykonania niezbędnych robót na pozostałych trzech kortach. Przedstawiciele tenisowego środowiska otrzymali gwarancję wykonania remontu kortów przed rozpoczęciem przyszłego sezonu.

-Na spotkaniu z przedstawicielami środowiska tenisowego przedstawione zostały założenia inwestycji, polegającej na budowie tężni na terenie parku Czarna Góra. Realizacja inwestycji będzie wiązała się z koniecznością likwidacji jednego kortu – kortu D, który już dziś jest w złym stanie technicznym, co oznacza, że w najbliższej przyszłości korzystanie z niego mogłoby się okazać niemożliwe. Z uwagi na fakt, że kort jest mniejszy niż powinien, nie ma również szans na to, byśmy pozyskali dofinansowanie na jego modernizację. Wiemy, że zamknięcie jednego kortu będzie oznaczało większą liczbę zawodników na pozostałych kortach, dlatego burmistrz Roman Piaśnik zaproponował rozwiązanie w postaci rozbudowy pozostałych kortów poprzez budowę oświetlenia, które pozwoliłoby na korzystanie z pozostałych kortów w godzinach dotychczas niedostępnych – gdy już zaczyna robić się ciemniej. Korty głównie wykorzystywane są w godzinach popołudniowych – są to godziny atrakcyjne dla graczy, ponieważ niższa temperatura pozwala komfortowo trenować. Budowa oświetlenia znacznie poprawiłaby dostępność kortów. Przed przystąpieniem do prac budowlanych najpierw konieczne jest jednak wykonanie projektu technicznego, uwzględniającego charakterystyczne dla kortów tenisowych wymagania dotyczące oświetlenia (przede wszystkim moc). Dodatkowo odgrodzenie kortów A i B pozwoli lepiej wykorzystywać ich potencjał – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos, który także uczestniczył w spotkaniu. W tym roku ma zostać wykonany projekt obejmujący wykonanie ogrodzenia i odgrodzenia kortów A i B, odwodnienia oraz oświetlenia trzech kortów. Wszystkie prace mają zostać wykonane przed rozpoczęciem przyszłorocznego sezonu, czyli przed 1 maja 2022 roku.

-Myślę, że te działania, które podejmujemy, sprawią, że olkuski sport się rozwinie – także w zakresie dostępności infrastruktury dla tenisistów. Dodatkowo, lokalizacja tężni w tym miejscu sprawi, że Czarna Góra stanie się jednym z bardziej atrakcyjnych obiektów sportowo-rekreacyjnych w województwie, a nawet w skali kraju. Średnica tężni to około 30 metrów, dlatego, by zadbać o komfort korzystania z tego obiektu i jednocześnie pamiętać o użytkownikach basenu, który wkrótce przejdzie gruntowną modernizację, taka lokalizacja tężni jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem – dodaje Michał Latos.

Kortów będzie więcej?

-Na spotkaniu przybliżono również plany dotyczące budowy budynku wielofunkcyjnego na terenie Parku Czarna Góra. Gmina Olkusz złożyła wniosek na dofinansowanie tej inwestycji w ramach Polskiego Ładu. Budynek, na którego budowę Gmina dysponuje projektem technicznym, pozwoli zlokalizować wewnątrz trzy korty tenisowe. Po jego budowie Gmina dysponowałaby więc w samym Parku Czarna Góra trzema kortami zewnętrznymi oraz trzema wewnętrznymi – mówi Michał Latos.

Niestety, w środowisku sportowym słychać głosy, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny, ponieważ hala wielofunkcyjna, jak sama nazwa wskazuje ma służyć wielu dyscyplinom sportowym, a co ma służyć do wszystkiego zazwyczaj nie spełnia oczekiwań konkretnej dyscypliny. To tak jak z olkuskim krytym basenem miejskim, który zdaniem części mieszkańców nie spełnia oczekiwań ani basenu szkolnego ani miejskiego.

Tym bardziej, że wieść gminna niesie, że zimą hala wielofunkcyjna mogłaby być wykorzystana jako kryte lodowisko. Jeśli jest w tym ziarno prawdy, to należy zadać pytanie o zasadność takiego pomysłu. I gdzie wtedy będą trenować ci, którzy w sezonie zimowym, w odróżnieniu od łyżwiarzy nie mogą trenować na dworze?

A może jednak przemyśleć zmianę planów? Może posadowienie lodowiska na miejscu kortu D a wybudowanie tężni tam, gdzie hałas dobiegający z basenu, boisk piłkarskich i kortów nie będzie przeszkadzał seniorom relaksującym się w zaciszu tężni będzie lepszym rozwiązaniem? To tylko jedna z wielu propozycji.

Bez względu na końcową decyzję, dyskutować warto. Konsultacje społeczne są bezcenne i zawsze warto je przeprowadzić. Możliwe, że dzięki nim za parę lat nie będziemy żałować pochopnie podjętych decyzji i tak jak w przypadku budżetu obywatelskiego, mieszkańcy dostaną to czego oczekują, a nie to co odgórnie uznane zostało za dobre.

Do tematu kortów z pewnością będziemy powracać na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. Przyjrzymy się kolejnym etapom obiecanych inwestycji i na pewno zaprezentujemy na naszych łamach efekt końcowy. Zgodnie z obietnicą władz miasta – przed 1 maja 2022 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
3 lat temu

Zlikwidować dzieciom kort do nauki gry w tenisa żeby postawić tam to…coś. To będzie pomnik ku czci intelektu olkuskich samorządowców. Bez wątpienia ozdobiony adekwatną tablicą. Z imieniem i nazwiskiem.