Wolbrom

Uroczystości zorganizowane z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski w Wolbromiu były bardzo skromne i standardowe. Tradycyjnie w południe w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, a także strażaków, którzy obchodzili w tym dniu święto swojego patrona – św. Floriana.

Reprezentacje lokalnych środowisk: szkół i jednostek OSP z pocztami sztandarowymi, przedstawicieli władz samorządowych  przemaszerowały spod urzędu gminy do pobliskiej świątyni w rytm marsza przygrywanego przez orkiestrę strażacką z Sulisławic. Eucharystię celebrował proboszcz ks. Zbigniew Luty, który wygłosił również suto przeplatane cytatami z dzieł poetyckich polskich wieszczów okolicznościowe kazanie, poświęcone wartościom patriotycznym i potrzebie przywrócenia niegdyś fundamentalnych, a obecnie marginalizowanych zasad obywatelskiego kodeksu moralnego.

Po zakończonej mszy św. niezbyt licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości mieli okazje posłuchać występu strażackiej orkiestry.

Po południu natomiast, w parku przy Domu Kultury można było poznać tajniki sztuki kowalskiej. Pokaz kucia kos powstańczych, które od tych typowo rolniczych różnią się oprawą na sztorc w ramach realizacji projektu przypominającego obchodzoną w tym roku 160. rocznicę powstania styczniowego prezentował wraz z ekipą rekonstrukcyjną kowal-artysta Jacek Włodarczyk z kuźni w Żuradzie. Pokazom towarzyszyła wystawa fotografii związanych z upamiętnieniem czynu powstańczego olkuskiego fotografika Franciszka Rozmusa oraz poczęstunek przygotowany przez gospodynie z KGW w Porębie Dzierżnej.

Uroczystości zorganizowane z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski w Wolbromiu były bardzo skromne i standardowe. Tradycyjnie w południe w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, a także strażaków, którzy obchodzili w tym dniu święto swojego patrona – św. Floriana.Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 3 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze