Powiat/p>

Pod koniec ubiegłego miesiąca na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku włamań. Złodzieje, wykorzystując nieobecność domowników, włamali się do domku letniskowego i niezamieszkałego domu, kradnąc cenne dla właścicieli przedmioty.

Złodzieje często wchodzą do pomieszczeń wywarzając drzwi, okna, balkony czy zamki w drzwiach. Pod koniec sierpnia w Brzozówce złodziej włamał się do niezamieszkałego domu skąd skradł pieniądze, sprzęt AGD i RTV oraz biżuterię. W Wolbromiu włamano się do domku letniskowego  i skradziono wyroby alkoholowe.

Pozostawienie uchylonego okna, wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi  z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe. Jak się przed tym ustrzec? Oto kilka cennych porad:

– Dokładnie pozamykaj obiekty oraz prawidłowo zabezpiecz cenne rzeczy.

– Zastosuj systemy antywłamaniowe, alarmowe, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.

– Zabezpiecz w sposób należyty drzwi i okna budynku, załóż solidne zamki. W drzwiach garażowych czy do piwnicy zamontuj dodatkowe zabezpieczenie. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć.

– Zadbaj także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontuj rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.

– Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca.  Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.

– Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub  obserwują dom czy  mieszkanie.

– Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren.  

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój, nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze