Powiat

W ciągu ostatnich dni, na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży i kradzieży z włamaniem. Złodzieje, wykorzystując nieobecność właścicieli włamali się do garażu, piwnicy  czy pomieszczenia  gospodarczego. Sprawcy  ukradli pozostawiony bez nadzoru sprzęt, głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padł również sprzęt wędkarski.

W Wolbromiu złodziej ukradł z pomieszczenia gospodarczego, należącego do jednego z mieszkańców tej miejscowości, gwoździarkę  pneumatyczną. Sprawca wykorzystał okazję, ponieważ  budynek gospodarczy nie był zabezpieczony. Natomiast w gminie Olkusz włamano się do garażu. Złodziej zerwał kłódkę zabezpieczającą wejście, dostał się  do wnętrza budynku skąd ukradł m.in. elektronarzędzia i opony samochodowe.  Z kolei w Olkuszu włamano się do piwnicy skąd ukradziono elektronarzędzia oraz sprzęt wędkarski. W każdym z tych przypadków prowadzone jest postępowanie a policjanci dążą do zatrzymania sprawców.

 

Przypominamy  o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Pozostawienie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi  i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe.

Jak się  ustrzec przed włamaniem? Oto kilka porad:

– Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej.

– Przed wyjściem z domu pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi. Jeśli mieszkasz w domu prywatnym nie zapomnij o drzwiach garażu czy piwnicy.

– Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w innych łatwo dostępnych dla obcych miejscach.

– Dopilnuj, aby Twoje dziecko nie nosiło kluczy w widocznym miejscu. Mogą one łatwo znaleźć się w niepożądanych rękach.

– Dbaj wspólnie z sąsiadami o sprawność  domofonu oraz o to, aby drzwi do klatki schodowej były zawsze zamykane.

– Jeśli możesz zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie mieszkania, domu, piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Wzmocnij drzwi wejściowe. Zamontuj dodatkowe zamki w drzwiach, nie wyłączając drzwi balkonowych.  Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć.

– Zawsze sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych, którzy przyszli np. sprawdzić stan licznika.

– Jeśli wyjeżdżasz na dłuższy okres, przekaż swoje najcenniejsze rzeczy na przechowanie komuś godnemu zaufania.

– POLICJA RADZINajlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi, współdziałaj z nimi, świadczcie sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkania.

– Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub  obserwują dom czy  mieszkanie.

– Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren.

– Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca.  Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.

 W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze