kronika policyjna

Bukowno. Policjanci uratowali 87-letnią kobietę z płonącego budynku
Policjanci z komisariatu w Bukownie st. sierż. Paweł Jarzmik i st. sierż. Oskar Mirowski, uratowali z pożaru kobietę. Mundurowi byli pierwsi na miejscu zdarzenia i wyprowadzili 87-latkę z płonącego domu. Kobiecie nic się nie stało. Teraz śledczy wyjaśniają przyczyny i okoliczności zaistnienia pożaru.

We wtorek 20 lutego po południu w jednym z domów w miejscowości Podlipie wybuchł pożar. Jako pierwsi na miejsce przyjechali policjanci z komisariatu w Bukownie. Funkcjonariusze przed palącym się domem zastali dwóch sąsiadów, którzy poinformowali, że w budynku na pierwszym piętrze znajduje się 87-letnia kobieta. Mundurowi w obawie o jej życie postanowili działać jeszcze przed przybyciem strażaków. Z okien mieszkania na pierwszym piętrze, wydobywał się ogień i kłęby czarnego dymu. Z uwagi na zagrożenie życia, policjanci przy pomocy cegły wybili ramę okna piwnicy i natychmiast weszli do środka, a następnie wyważyli drzwi piwnicy na wypadek ewakuacji. Mundurowi podejmowali dwie próby, aby dotrzeć na pierwsze piętro schodami, które prowadziły do pokoju gdzie miała znajdować się kobieta. Poruszanie się wewnątrz budynku utrudniało silne zadymienie, bardzo słaba widoczność i wysoka temperatura. Bez specjalistycznego sprzętu, ale za to z dużą determinacją funkcjonariusze pomimo trudnych warunków, jakie panowały w budynku, dotarli do kobiety. Interweniujący st. sierż. Paweł Jarzmik i st. sierż. Oskar Mirowski wyprowadzili starszą panią i natychmiast przekazali ją strażakom oraz ratownikom medycznym. Kobieta trafiła do szpitala. Na szczęście pomoc przyszła szybko i jej życiu nic nie zagraża. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu wstępnie ustalili, że do pożaru mogło dojść w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Śledczy z komisariatu w Bukownie wyjaśnią przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Powiat. Tydzień Pomocy Ofiarom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia. Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści. W Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu oraz w Komisariatach Policji w Kluczach, Bukownie i Wolbromiu dyżury w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” będą pełnione od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Ponadto porady prawnej udzielać będą dzielnicowi, którzy dysponują służbowymi telefonami komórkowymi (dyżury od godz. 7:00-15:00). Dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00 pełnić będą również pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu przy Al. 1000-lecia 15c.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze