kronika policyjna

Golczowice. Odnaleziono niewybuchy
25 marca na terenie kompleksu leśnego w Golczowicach, podczas prac przy wycince lasu, znaleziono 6 sztuk skorodowanych pocisków artyleryjskich pochodzących najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Informacja o znalezionych pociskach została przekazana przez pracowników, którzy zajmowali się wycinką lasu. 6 niewybuchów, z których jeden miał około 15 cm średnicy i 40 cm długości zostały zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Dzień później pociski przekazano grupie minersko-saperskiej z Krakowa. W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru, olkuska Policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk. W sytuacji kiedy ujawnimy podejrzany przedmiot, należy o tym fakcie powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997.

Gołaczewy. Włamanie do domku letniskowego
Olkuska policja przyjęła zawiadomienie o kradzieży z włamaniem do domku letniskowego w Gołaczewach. Do przestępstwa doszło w okresie od października ubiegłego roku do marca 2019 roku. Złodziej włamał się do domku, skąd skradł m.in. narzędzia. Szkodę poniósł mieszkaniec powiatu śląskiego. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności.

Bukowno. Nietrzeźwy kierowca tira
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali kierowcę tira. Mężczyzna był nietrzeźwy, miał około 0,9 promila. Do zdarzenia doszło 25 marca przed godziną 9 rano na ulicy Długiej w Bukownie. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu ciężarowego marki Renault Master. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma około 0,9 promila alkoholu. Mężczyźnie policjanci zatrzymali prawo jazdy. Teraz kierowca będzie musiał się liczyć z poważnymi konsekwencjami, albowiem jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Powiat. Jak uchronić się przed włamaniami – porady policjantów
W przeciągu ostatnich kilku tygodni na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku włamań. Złodzieje wykorzystując nieobecność domowników włamywali się do samochodów, piwnic i mieszkań, penetrując pomieszczenia i zabierając cenne przedmioty m.in. pieniądze oraz narzędzia.

Apelujemy aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze domy czy mieszkania przy czym uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112.

Radzimy jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność:

– Istotne jest dokładne zabezpieczenie (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych, zwłaszcza podczas wyjazdów w trakcie ferii zimowych.

– Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.

– Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie, dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontujmy rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.

– Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych oraz w pobliżu domu ludzi, których nie znamy czy nie kojarzymy z widzenia, jak również na pojazdy będące na obcych numerach rejestracyjnych. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne – tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.

– Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.

– Opuszczając na dłużej mieszkanie nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

– Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

– Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze