Kto nie dostanie kredytu hipotecznego

Artykuł sponsorowany
Składając wniosek o kredyt hipoteczny, nikt tak naprawdę nie może być pewien jego przyznania, zdarza się bowiem, że banki odrzucają nawet wnioski tych klientów, którzy osiągają godne pozazdroszczenia zarobki. Jakie czynniki instytucje finansowe biorą pod uwagę, rozpatrując wniosek o kredyt? Komu zostanie przyznany kredyt hipoteczny, a kto spełnienie marzenia o własnym „M” musi odłożyć w czasie?

Kredyt hipoteczny to dla wielu jedyny sposób sfinansowania mieszkania. Niestety, banki skrupulatnie analizują sytuację finansową każdego kredytobiorcy, biorąc pod uwagę szereg czynników, które nie zawsze są od niego zależne. Sprawdź, co może mieć bezpośredni wpływ na to, że bank odrzuci Twój wniosek.

Kredyt hipoteczny – wymagania

Jednym z kryteriów, który bank zawsze bierze pod uwagę podczas wydawania decyzji kredytowej, jest wiek wnioskującego o kredyt. W teorii wystarczy, że kredytobiorca ma skończone 18 lat, aby móc starać się o kredyt hipoteczny, w praktyce jednak zdecydowanie większą szansę na jego otrzymanie ma osoba po 35. roku życia, czyli „modelowy” klient.
Młodzi mają trudniej, ale osoby starsze wcale nie mają lepiej. Instytucje bankowe zwracają uwagę na to, ile kredytobiorca będzie mieć lat w chwili całkowitej spłaty kredytu i zastrzegają, że nie może być wtedy starszy niż 75 czy 80 lat. Ma to na celu zmniejszyć ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny a rodzaj umowy

Banki zbierają informacje na temat źródła dochodów kredytobiorcy. Najlepiej, jeśli jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wtedy ma szansę uzyskać najlepsze warunki kredytowania. Wcale to jednak nie oznacza, że osoby z umową na okres próbny lub na czas określony zostaną odesłane z kwitkiem. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a oferta kredytowa przygotowywana jest z uwzględnieniem profilu kredytobiorcy.
Zwykle instytucje finansowe akceptują takie źródła dochodów jak kontrakt menedżerski, umowa zlecenie, czy umowa o dzieło. Nie inaczej jest z przychodami generowanymi na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Wymagają jednak, by wnioskodawca spełnił dodatkowe warunki lub wymogi. Jeśli tego nie zrobi, jego wniosek o kredyt hipoteczny najprawdopodobniej zostanie odrzucony.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Zaraz po źródle dochodów podczas udzielania kredytu hipotecznego pod uwagę brana jest historia kredytowa. Z dwojga złego lepiej nie mieć żadnej historii kredytowej niż mieć negatywną. Nie da się ukryć, że w sytuacji, gdy o kredyt hipoteczny będzie ubiegać się trzech klientów: jeden ze złą historią kredytową, drugi z dobrą, a trzeci bez jakiejkolwiek historii kredytowej, największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku będzie mieć ten drugi.
Niestety z kredytem hipotecznym raczej pożegnać się muszą osoby, które w przeszłości nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań w terminie. Tyczy się to zarówno kredytów, jak i pożyczek, ale też zobowiązań względem Urzędu Skarbowego i/lub ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków

Jeśli chodzi o zarobki, banki analizują nie tylko ich wysokość, lecz również to, jak kredytobiorca nimi gospodaruje. Dlatego niech nie zdziwi Cię, gdy przedstawiciel instytucji finansowej zapyta wprost o wydatki obciążające domowy budżet, liczbę osób na Twoim utrzymaniu, inne zaciągnięte zobowiązania, w tym kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne, a także wysokość stałych kosztów utrzymania. Jeśli okaże się, że masz więcej wydatków niż dochodów, otrzymanie kredytu hipotecznego może nie być łatwe.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

By dostać kredyt, musisz przekonać bank, że będziesz w stanie go spłacić w terminie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, czyli mówiąc wprost, że masz zdolność kredytową. Wymagania w tym zakresie w zależności od banku mogą się od siebie różnić. Bezpośredni wpływ na zdolność kredytową mają wspomniane wyżej zarobki oraz zobowiązania.
Sam fakt posiadania zdolności kredytowej nie gwarantuje przyznania kredytu. Pozwala jedynie potwierdzić szansę jego otrzymania i oszacować, na jaką kwotę można liczyć.

Kredyt hipoteczny – kalkulator

Masz zdolność kredytową i wiesz mniej więcej, na jak wysoki kredyt możesz liczyć? Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wybrać bank, który udzieli Ci finansowego wsparcia. Pojawia się tylko pytanie, jak wybrać ofertę kredytu hipotecznego, która sprosta Twoim oczekiwaniom i finansowym możliwościom? Pomoże Ci w tym kalkulator rat kredytu hipotecznego.

Kalkulator kredytu hipotecznego to intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, które pozwoli Ci w mgnieniu oka wyliczyć wysokość rat kredytu w danym banku. Wystarczy we wskazane pola wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie, kliknąć „oblicz ratę kredytu hipotecznego”, a Twoim oczom ukaże się lista najbardziej atrakcyjnych ofert z różnych banków. W zależności od preferencji, wyniki te możesz posegregować z uwzględnieniem wybranego parametru, co pozwoli szybko wyłonić najlepszą z Twojego punktu widzenia ofertę.

Mając w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego, odpowiednio przygotuj się do procesu wnioskowania. Banki mogą bowiem odrzucić wniosek, bez podania konkretnej przyczyny. Dobrze jest wtedy wiedzieć, co spowodowało, że decyzja kredytowa była negatywna.{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze