ikona wybory2

We wtorek, 3 września 2019 r. minął ostateczny termin rejestracji przez komitety wyborcze swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, w nadchodzących wyborach o mandaty poselskie w okręgu nr 13 powalczy pięć ugrupowań. Postanowiliśmy prześledzić zestawienie ze strony PKW w poszukiwaniu osób związanych z ziemią olkuską.

W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 13 wybieranych jest 14 posłów w systemie proporcjonalnym. Okręg obejmuje obszar miasta Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, miechowskiego i olkuskiego. W wyborach do izby wyższej parlamentu obowiązuje zaś ordynacja większościowa. Senatorowie wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Okręg wyborczy nr 31 obejmuje powiaty: krakowski, miechowski oraz olkuski.

Pierwszą partią, która zaprezentowała pełne zestawienie swoich kandydatów było Prawo i Sprawiedliwość. Z list tego ugrupowania o mandat poselski ubiegają się: Jacek Osuch – poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki (miejsce nr 5), Piotr Gamrot – dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu (pozycja nr 9) oraz Zbigniew Gęgotek – chemik z Sieniczna (miejsce nr 25).

Taka sama liczba kandydatów z terenu naszego powiatu znajduje się na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. Z miejsca nr 4 startuje posłanka Lidia Gądek. Pozycja nr 21 przypadła Piotrowi Grabarczykowi – przewodniczącemu olkuskich struktur PO. Z numerem 23 kandyduje zaś Marzena Pilch-Kocjan – nauczycielka z Klucz.

Na 12-stej pozycji listy Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość znaleźć możemy Michała Walkiewicza – architekta z Olkusza. „Jedynką” Polskiego Stronnictwa Ludowego została zaś Agnieszka Ścigaj – posłanka ugrupowania Kukiz’15. Klika ”oczek” niżej, na pozycji nr 8, umiejscowiona jest Joanna Zielnik-Pielka – lekarka z Wolbromia.

W tych wyborach Sojusz Lewicy Demokratycznej postawił na Magdalenę Kubańską, działaczkę tej partii z Bukowna, oraz Kingę Gałkę z Olkusza. Ubiegają się one o mandat poselski odpowiednio – z 6 i z 27 miejsca. O mandat senatora powalczy Janusz Bargieł, który piastował już ten urząd w latach 2001-2005. Jego kontrkandydatem będzie obecny senator Prawa i Sprawiedliwości – Marek Pęk.

Wybory odbędą się w niedzielę, 13 października 2019 r. Lokale wyborcze czynne będą tego dnia w godzinach od 7:00 do 21:00. Podczas wyborów wszyscy głosujący otrzymają dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów. Na drugiej zaś (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej. Głosowanie polegać będzie na postawieniu dwóch przecinających się linii w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o