Kumulacja roczników, protesty nauczycieli, a teraz pandemia – ostatnie lata nie należą do najłatwiejszych dla polskiego szkolnictwa. Pomimo przeciwności losu proces edukacji młodego pokolenia musi jednak iść naprzód. Od 1 września naukę w okolicznych szkołach średnich rozpoczęły kolejne roczniki uczniów. Które szkoły były najbardziej oblegane w trakcie rekrutacji?

W miniony wtorek uczniowie powrócili do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zawieszenie stacjonarnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych trwało od 12 marca bieżącego roku.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji, w roku szkolnym 2020/2021 na terenie około 22 tys. szkół w naszym kraju naukę pobierać będzie łącznie 4 mln 650 tys. dzieci. Około 1,5 mln z nich stanowią uczniowie szkół ponadpodstawowych. W placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat olkuski, postanowiło kontynuować swoją edukację 983 pierwszoklasistów. Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej olkuskiego starostwa, łącznie we wszystkich podległych mu jednostkach powstały 32 nowe oddziały szkolne. Gdzie było najwięcej chętnych?

Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem po raz kolejny cieszyło się IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu. Od 1 września naukę w tej szkole rozpoczęło 205 uczniów, co skutkowało utworzeniem w tej placówce 6 nowych oddziałów. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się także I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego. W „Kaziku” powstało 5 klas pierwszych, w których naukę pobierają 152 osoby. W II LO im. Ziemi Olkuskiej utworzono 2 pierwsze klasy. Swoją edukację kontynuować tutaj będzie 53 uczniów.

W przypadku szkół technicznych, największą ilością chętnych może pochwalić się Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica. W placówce od 1 września uruchomiono 6 oddziałów, w tym 5 klas technikum oraz 1 klasę branżowej szkoły I stopnia. Łącznie w olkuskim „Mechaniku” naukę rozpoczęło 158 osób. Na terenie Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej od września pojawiło się 172 nowych podopiecznych. Rozpoczęli oni naukę w 3 klasach technikum oraz 2 klasach szkoły branżowej I stopnia. W szkolnych ławach Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana zasiadło 117 nowych uczniów. W „Ekonomiku” utworzono dla nich 4 klasy technikum.

Oddzielną kategorię w naszej klasyfikacji stanowi Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu, łączący w sobie wszystkie trzy typy placówek. Swoje „papiery” złożyło tam 126 uczniów. Dzięki temu w tutejszym liceum ogólnokształcącym powstaną 2 klasy (65 uczniów) oraz po 1 klasie technikum i szkoły branżowej (odpowiednio: 37 i 24 osoby).

fot: pixabay

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o