Olkusz

W miniony weekend po raz dwunasty w historii zagraliśmy ku pamięci Romana Nowosada. Patronowi Memoriału wiele zawdzięczamy, bo to właśnie On razem z zaprzyjaźnionymi Mu ludźmi, w tym z klubową wiceprezes Katarzyną Polak, na początku XXI wieku przywrócili do żywych piłkę ręczną w Srebrnym Mieście. Dzięki temu, na przestrzeni ostatnich lat SPR Olkusz dwukrotnie grał w żeńskiej Superlidze, wychowując przy tym zawodniczki, które później m.in. stawały na podium juniorskich Mistrzostw Polski. W tegorocznej edycji turnieju, na parkiecie spotkało się blisko dwustu pasjonatów szczypiorniaka (zawodniczek i trenerów) w dwóch kategoriach wiekowych. Zarówno w gronie Dzieci, jak i Juniorek Młodszych triumfowały olkuszanki! Piękne zwieńczenie pięknego wydarzenia.

W XII edycji Memoriału Romana Nowosada, przez dwa dni na parkiecie Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu spotkało się dwanaście drużyn (po sześć w danej kategorii). Łącznie, na przestrzeni blisko dwudziestu godzin odbyło się trzydzieści spotkań, które ostatecznie wyłoniły końcową klasyfikację. W obu przypadkach równych sobie nie miały gospodynie. W sobotę cieszyły się podopieczne Aleksandry Wojdyły, natomiast w niedzielę przez turniej jako niepokonane przeszły zawodniczki prowadzone przez Macieja Haupę. Jak zwykle przy okazji sportowej rywalizacji nie zabrakło wspomnień i przybliżenia sylwetki naszego lokalnego Bohatera, a dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych firm oraz Województwa Małopolskiego, wszyscy uczestnicy imprezy zabrali ze sobą do domów pamiątkowe, personalizowane koszulki, świadczące o weekendowej wizycie przy Wiejskiej 1a.

DZIEŃ 1 – SOBOTA – DZIECI

Memoriał zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami został podzielony na dwa dni. W sobotę na boisko wyszły drużyny Dzieci złożone z zawodniczek urodzonych w 2011 roku i młodszych. Tutaj obok dwóch ekip gospodyń, a więc SPR-u, w stawce uczestników znalazły się również drużyny z trzech województw. Zawsze mocny sportowo Śląsk reprezentowały ASY Sparta Zabrze i MUKS Skałka-Śląsk Świętochłowice, stolicę Małopolski SKS Kusy Kraków, a ziemię świętokrzyską UKS SMS Wybicki Kielce. Grano systemem „każdy z każdym”, a w tabeli szybko na szczycie znalazły się olkuskie „Lwiątka”, które jak się miało później okazać do samego końca nie oddały pozycji lidera. Najważniejszy w kwestii kolejności na podium był pojedynek SPR-u z Kusym Kraków. Oba zespoły przystępowały do meczu z kompletem punktów, a zwycięzca brał niejako „wszystko”. Po spotkaniu pełnym emocji i wyrównanej walki, o jedną bramkę lepsze okazały się olkuskie szczypiornistki, którym w osiągnięciu sukcesu nie przeszkodziła już nawet porażka w ostatniej turniejowej próbie z Wybickim Kielce. „Złote”, szczęśliwe Lwiątka wyprzedziły Kusego oraz zabrzańskie Asy. Poza podium znalazły się zespoły z Kielc, Świętochłowic oraz Olkusza – druga drużyna SPR-u złożona z młodszych zawodniczek, a prowadzona przez Agatę Nowak i Barbarę Henne.

DZIEŃ 2 – NIEDZIELA – JUNIORKI MŁODSZE

Drugiego dnia Memoriału na parkiet wyszły Juniorki Młodsze – szczypiornistki urodzone w 2007 roku i w latach kolejnych. W tym przypadku gospodynie, czyli Młode Lwice były małopolskimi „rodzynkami”, bowiem pozostali uczestnicy turniejowej rywalizacji w tej kategorii wiekowej przyjechali ze Śląska i świętokrzyskiego. W stawce uczestników znalazły się: SPR Sośnica Gliwice, SPR Pogoń 1945 Zabrze, Kadra Śląska, KPR Lubliniec oraz Korona Handball Kielce. Tutaj również zagraliśmy systemem „każdy z każdym” i także tutaj dosyć szybko okazało się, że faworyt do końcowego zwycięstwa jest jeden. Ku naszej radości, od zwycięstwa do zwycięstwa kroczyły olkuszanki prowadzone przez trenera Haupę. Efektowne otwarcie z Sośnicą, a następnie triumfy po wyrównanych starciach z resztą stawki sprawiły, że w ostatnim pojedynku z Koroną Handball Młode Lwice mogły nawet zremisować. To kielczanki po wcześniejszych dwóch remisach musiały zgarnąć pełną pulę, ale w niedzielę nie było mocnych na olkuskie zawodniczki, które po końcowej syrenie mogły cieszyć się z wygranej 18:13 i mistrzostwa w całym turnieju. Korona przegrała nie tylko „złoto”, ale i miejsce na drugim stopniu podium, które finalnie trafiło do zespołu Damiana Wieczorka – KPR-u Lubliniec. Korona prowadzona przez Dominikę Ciszek ostatecznie została sklasyfikowana na 3. miejscu, a dalej Kadra Śląska, Pogoń 1945 Zabrze oraz Sośnica Gliwice.

KOMPLET WYNIKÓW:

SOBOTA – DZIECI: SPR II Olkusz – SPR I Olkusz 3:14, SKS Kusy Kraków – MUKS Skałka-Śląsk 19:9, UKS Wybicki Kielce – TS Asy Zabrze 8:10, SPR I Olkusz – TS Asy Zabrze 17:13, MUKS Skałka-Śląsk – UKS Wybicki Kielce 12:15, SPR II Olkusz – SKS Kusy Kraków 3:23, SPR I Olkusz – MUKS Skałka-Śląsk 18:8, SKS Kusy Kraków – UKS Wybicki Kielce 20:6, TS Asy Zabrze – MUKS Skałka-Śląsk 23:16, SKS Kusy Kraków – SPR I Olkusz 13:14, SPR II Olkusz – TS Asy Zabrze 7:30, SPR I Olkusz – UKS Wybicki Kielce 12:14, MUKS Skałka-Śląsk – SPR II Olkusz 26:8, TS Asy Zabrze – SKS Kusy Kraków 10:18, UKS Wybicki Kielce – SPR II Olkusz.

NIEDZIELA – JUNIORKI MŁODSZE: SPR Olkusz – Sośnica Gliwice 27:15, Kadra Śląska – Pogoń 1945 Zabrze 22:15, KPR Lubliniec – Korona Handball Kielce 13:13, SPR Olkusz – KPR Lubliniec 18:15, Sośnica Gliwice – Pogoń 1945 Zabrze 15:21, Korona Handball Kielce – Kadra Śląska 12:12, KPR Lubliniec – Sośnica Gliwice 17:8, SPR Olkusz – Kadra Śląska 16:14, Pogoń 1945 Zabrze – Korona Handball Kielce 9:20, Kadra Śląska – Sośnica Gliwice 15:13, SPR Olkusz – Pogoń 1945 Zabrze 14:13, KPR Lubliniec – Kadra Śląska 11:9, Korona Handball Kielce – Sośnica Gliwice 13:6, KPR Lubliniec – Pogoń 1945 Zabrze 11:7, SPR Olkusz – Korona Handball Kielce 18:13.

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA

Przy okazji ceremonii dekoracji najlepszych drużyn obu turniejowych dni, przyznaliśmy indywidualne wyróżnienia. W sobotę, w gronie MVP znalazły się: Klaudia Łepkowska – Królowa Strzelczyń (30 goli TS Asy Zabrze)Oliwia Chudzik – Najlepsza Zawodniczka (SPR I Olkusz) oraz Zofia Chramęga – Najlepsza Bramkarka (SKS Kusy Kraków). Natomiast w trakcie niedzielnych zmagań na nagrody najmocniej zasłużyły: Marzena Noga – Królowa Strzelczyń (30 goli – SPR Olkusz)Amelia Łagożna – Najlepsza Zawodniczka (Korona Handball) oraz Julia Szłapa – Najlepsza Bramkarka (KPR Lubliniec).

PATRON MEMORIAŁU

Roman Nowosad urodził się 28 lutego 1941 roku w lubelskiej Włodawie nad Bugiem, ale pierwsze lata życia spędził w okolicach Sokala, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Z wykształcenia był polonistą, absolwentem krakowskiej WSP i Uniwersytetu Śląskiego. Język polski był miłością Pana Romana, a On sam wychował wielu olimpijczyków – finalistów i laureatów Olimpiad Literatury i Języka Polskiego. Obok słowa pisanego, nasz Patron uwielbiał także sport. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała piłka ręczna. Poświęcił jej 40 lat swojego życia. Najpierw jako zawodnik AZS Kraków i Orła Olkusz, następnie jako trener HSKS Czuwaj, MKS Olkusz, Orzeł Olkusz i LKS Kłos Olkusz. Po powstaniu SPR Olkusz, w klubie pełnił funkcję dyrektora biura. Był jedną z osób, która wskrzesiła handball w Srebrnym Mieście. W 2003 roku został kierownikiem sekcji piłki ręcznej w LKS Kłos-Kasia Olkusz. W sezonie 2006/2007 olkuszanki w imponującym stylu wywalczyły awans do I Ligi. Po tym awansie, marzeniem Pana Romana było zobaczyć Srebrne Lwice w Ekstraklasie, w gronie dwunastu najlepszych zespołów w Polsce. Marzenie to udało się zrealizować w sezonie 2008/2009. W najwyższej klasie rozgrywkowej olkuszanki zagrały dla naszego Bohatera ostatni raz 13 marca 2010 roku, kiedy to pokonały 23:21 KKS Kielce. Kilka dni później Pan Roman zmarł nagle, w swoim domu. Miał 69 lat. Nauczyciel, wychowawca, intelektualista, kibic, pasjonat. Pełen serca i oddania. Po prostu Człowiek – Legenda. Obecnie każdego roku, z krótką tylko przerwą na okres pandemii koronawirusa, w Olkuszu odbywa się turniej piłki ręcznej dziewcząt, a więc impreza, której Jej Patron za życia nawet sobie nie wymarzył. Przez handball wspominamy naszego Mentora, Nauczyciela i Człowieka, od którego właściwie wszystko się zaczęło. Nasza pamięć będzie trwać wiecznie!

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

XII Ogólnopolski Memoriał Romana Nowosada w Piłce Ręcznej Dziewcząt mógł się odbyć dzięki wsparciu wielu ludzi i instytucji. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a do wspólnej puli dorzucili się także: ARKOP, ZGH „Bolesław”, Biuro Nieruchomości Vestalia Property, Drukarnia OSMA oraz Sklep Sportowy PabloSport. Serdeczne podziękowania kierujemy również pod adresem Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na czele z Burmistrzem Romanem Piaśnikiem, jak również Dyrekcji i Pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Osobne podziękowania należą się klubom – uczestnikom naszych zmagań. Bez Was, ta impreza nie mogłaby się odbyć. Zrobiliśmy to razem!

SPR Olkusz (PK)


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 miesięcy temu

Zmieńcie nazwę na Przegląd Reklamowy bo same artykuł sponsorowane widzę na stronie. Czyżby nic się w Łolkószu nie działo?