bolesław remonty 2017 3

W Bolesławiu remonty szkół i strażackich remiz idą pełna parą. Tradycyjnie już część prac wykonują skazani, co powoduje, że samorząd sporo oszczędza na niektórych inwestycjach. Niebawem rozpoczną się prace w parku przy miejscowym Dworku.

Sporo dzieje się w placówkach oświatowych. Te w Krzykawie i Podlipiu zostały dostosowane do nowych wymogów przeciwpożarowych, co kosztowało odpowiednio 73 755,72 zł  i 50 687,22 zł. W pierwszej ze szkół remontowana jest sala gimnastyczna i kuchnia. Gruntowna modernizacja trwa również w znajdujących się w tym samym budynku czterech salach przedszkolnych.

Szkołę w Bolesławiu od niedawna zdobi nowy dach. Inwestycja kosztowała 193 654,77 zł tys. złotych, ale 40 tys. złotych „zwróciło” się, ponieważ gmina sprzedała na złom poprzednie zniszczone pokrycie dachowe. Wakacyjne prace zwieńczy remont kuchni. Gminę czekają jeszcze prace w szkole w Laskach. Wójt podpisał już umowę z wykonawcą na termomodernizację i wykonanie elewacji Zespołu Szkolno – Przedszkolnago i Klubu Malucha. Prace powinny zakończyć się do 31 października. 

bolesław remonty 2017 4

Na liście tegorocznych inwestycji są również roboty w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych. W trzech z nich: w Laskach, Podlipiu i Bolesławiu wymieniane jest centralne ogrzewanie. W ostatniej z remiz trwa remont dachu (99 757,04 zł) i fundamentów wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, budynek czeka jeszcze termomodernizacja (349 261,92 zł) i remont ozdobnego wykuszu. Z kolei w Podlipiu wykonywane jest odwodnienie wokół siedziby strażaków – ochotników.

Ze środków funduszu sołeckiego Krza i Małobądza wykonano szereg prac w tamtejszym Domu Wiejskim: remont instalacji elektrycznej (7 367,70 zł), wymianę okna na klatce schodowej (1 500,01 zł), montaż wywiewek na dachu budynku (615,00 zł), zabudowę szafy w kuchni budynku (3 873 zł). Koszt materiałów do remontu to 5 501,14 zł.

bolesław remonty 2017 2

180 492,70 zł – taką kwotę przeznaczono na pierwszy etap termomodernizacji budynku Urzędu Gminy. Inwestycja jest już zakończona, trwają jeszcze prace dotyczące wymiany źródeł ciepła i przebudowy systemów grzewczych (120 762,83 zł). Wartość całego projektu to 373 416,35 zł, z czego 152 503,21 zł stanowi dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Wzorem ubiegłych lat w remontach pomagają skazani z Zakładu Karnego w Trzebini. Gmina zapewnia im przewóz oraz wyżywienie. – Więźniowie rzetelnie wykonują swoją pracę, świetnie współpracują. Cieszę się, że w ten sposób udaje się nam zaoszczędzić, ponieważ w przypadku niektórych inwestycji kupujemy tylko materiały. Jak co roku przy pracach w szkołach czy przedszkolach możemy liczyć na pracowników tych placówek oraz rodziców, za co należą się im ogromne podziękowania – opowiada wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński. Przykładem robót wykonanych przez więźniów jest kompleksowy remont pomieszczeń w Domu Wiejskim w Małobądzu: położenie gładzi, malowanie, cyklinowanie parkietu, modernizacja WC.

Tym razem więźniowie nie tylko malują czy tynkują. Na terenie gminy niebawem pojawią się drewniane stoły i ławki wykonane w Zakładzie Karnym w Trzebini. – Wykorzystaliśmy drewno z wyciętych w parku drzew i to był nasz jedyny wkład. Meble nieodpłatnie wykonali skazani. Mam nadzieję, że mieszkańcy uszanują ich pracę i ławki nie staną się obiektami zainteresowania wandali – mówi wójt Dudziński. Skazani wykonali też tablice ogłoszeniowe, kosze na smieci i osłony na drzewka.

bolesław remont 2017 1

W tym roku rozpoczęła się inwestycja, na którą z pewnością czeka wielu mieszkańców. Chodzi o renowację parku dworskiego w Bolesławiu. Pod koniec ubiegłego roku projekt (obejmujący również renowację Dworku w Krzykawce) znalazł się w grupie siedemnastu wniosków, które otrzymały unijne dotacje na remonty małopolskich zabytków. Dofinansowanie przyznano w maksymalnej kwocie – 892 728,99 zł, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jedno z dwóch zadań, remont dachu dworku w Krzykawce, zostało już dawno wykonane. Gmina podpisała niedawno umowę na prace w parku, w którym powstaną alejki, plac zabaw, elementy małej architektury (ławeczki, kosze na śmieci), ogrodzenie, oświetlenie terenu. Realizacja całego projektu zakończy się w 2018 roku. Łączny koszt zagospodarowania parku to 765 800,00 zł, a nasadzeń zieleni 48 154,62 zł. Z kolei prace konserwacyjne w Dworku to wydatek rzędu 40 756,00 zł.

– Jestem bardzo zadowolony, że możemy realizować tyle inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie podobnie – podsumowuje Krzysztof Dudziński. W planach jest m. in. budowa nowych szkolnych boisk ze sztuczną nawierzchnią w Bolesławiu, Krzykawie i Podlipiu oraz drogowe remonty.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
uczeń Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
uczeń
uczeń

A w Olkuszu w szkole na Kochanowskiego remont sanitariatów kiedy?!