1

Na olkuskim rynku przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego stanie Ławka Niepodległości. To efekt wygranej w konkursie ministerstwa Obrony Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Na konkurs wpłynęły 262 oferty, a dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Inne podmioty, jak: instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. – Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska. Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by Ławki stanęły w dużych miastach i w mniejszych, miejscowościach, które mają skromne budżety. Ławka Niepodległości będzie upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dla następnych pokoleń – komentuje przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

2

Gmina Olkusz otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie, czyli 30 tys. złotych. – Przystąpienie do projektu „Ławka Niepodległości” jest jednym z wielu sposobów na uczczenie i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Rynek jest miejscem szczególnym nie tylko dla współczesnych mieszkańców, ale również w perspektywie historycznej. Mamy zamiar zamontować ławeczkę w centralnym miejscu naszej Starówki, w którym odbywa się wiele ważnych uroczystości patriotycznych – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Na multimedialnej, podświetlanej systemem LED ławce będzie można posłuchać m. in. Marsza Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego czy opowieści o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Każda ławka będzie mieć fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.

Autorką projektu ławki jest Marta Rosiak. – Historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. – Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

Fot. UMiG Olkusz

3

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rzecorzeja?
Rzecorzeja?
6 lat temu

Ławka niech będzie.Ale ja mam inny temat,sam środków nie mam by zapoczątkować.Przed wojną było bardzo dużo Żydów w Olkuszu,Wolbromiu,co by nie powiedzieć,złego czy dobrego to byli Olkuszanami od wieków,rodziny wychowywali tutaj,coś im się należy od współmieszkańców.Myślę,że nikt by się nie obraził jakby powstał pomnik Olkuszan,którzy zginęli w czasie wojny,a zginęło tysiące.Czy Żyd czy Polak,Cygan czy inny.Dla mnie Olkuszanin to Olkuszanin.