Powiat

Temat zapadliska nieopodal obwodnicy Bolesławia wzbudza ogromne emocje nie tylko wśród mieszkańców powiatu olkuskiego, ale także przykuwa uwagę ogólnopolskich mediów. Sprawą interesują się ponadto politycy, jako że w piątek przedstawiciele Małopolskiej Lewicy zorganizowali w Bolesławiu specjalną konferencję prasową: „Apelujmy do rządzących i posłów koalicji: przyjedźcie do Olkusza, zobaczcie, co się tutaj dzieje i podejmijcie działania.” – mówił poseł Maciej Gdula.

Oddana do użytku zaledwie dwa miesiące temu obwodnica Bolesławia w ostatnim czasie stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych tego typu obiektów w naszym kraju: wszystko za sprawą zapadliska, które pojawiło się w bliskiej odległości od drogi. Trakt aktualnie jest zamknięty dla ruchu, a polityczną odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację obarczane są władze Powiatu Olkuskiego. Sprawą interesują się również politycy Małopolskiej Lewicy, którzy w piątek zorganizowali konferencję prasową w sprawie zapadlisk w Bolesławiu i podtopień w powiecie olkuskim. Udział wzięli w niej posłanka Daria Gosek Popiołek, radna Rady Miejskiej w Bukownie Magdalena Kubańska oraz poseł Maciej Gdula.

„Mieszkańcy ziemi olkuskiej, patrząc na to, co dzieje się w Trzebini, zadają sobie pytanie czy mogą czuć się tu bezpiecznie. W zeszłym roku podejmowaliśmy działania związane z kwestiami ekologii i funkcjonowania rzek po zamknięciu kopalin. Teraz jesteśmy tu ponownie w związku z pojawiającymi się zapadliskami. W przypadku Trzebini widzimy, że pojawiają się one nawet kilka metrów od bloków mieszkalnych. Tak było wczoraj, na osiedlu Gaj. Dziś jesteśmy tutaj. My, jako parlamentarzyści Lewicy, razem z radną Magdaleną Kubańską, od roku przyglądamy się temu, jak wygląda proces likwidacji kopalni. Mamy w związku z tym kilka pytań o to, jak zabezpieczone jest zdrowie, życie i mienie mieszkańców powiatu olkuskiego. Wojewoda Małopolski zapewnia w swoich medialnych wystąpieniach o tym, że prowadzone są tutaj badania i wdrożone zostały specjalne scenariusze działania. Prawda jest jednak taka, że nikt tych scenariuszy nie zna. Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem o upublicznienie wyników istniejących badań i o informacje, co może grozić mieszkańcom i co władze zamierzają z tym zrobić. Mamy również kilka pytań do prezesa Ochaba o to, czy zamykanie kopalni przebiega z planem, czy byli przygotowani na takie scenariusze i jakie zamierzają podjąć działania, aby zabezpieczyć mienie mieszkańców.” – mówiła w trakcie konferencji Poseł na Sejm RP Daria Gosek Popiołek.

„Zaniepokojeni mieszkańcy zwrócili się do mnie o pomoc. Nasza kopalnia została zamknięta, a w Bukownie zanikła rzeka Sztoła, na której mieliśmy wspaniałą i cieszącą się popularnością atrakcję w postaci spływu kajakowego, ale nie o to mieszkańcy się boją. Jak sami bowiem mówią, ona prędzej czy później się odrodzi. Ludzie obawiają się podtopień i zapadlisk. Największy niepokój wzbudziło ostatnie zapadlisko, które pojawiło się nieopodal domostw i niedawno oddanej do użytku obwodnicy. Chcemy usłyszeć kto pomoże nam, gdy zajdzie taka potrzeba. Jaka będzie to instytucja?” – pytała natomiast Magdalena Kubańska, kwestionując przy tym pomysł budowy w naszej okolicy torów kolei dużych prędkości: „Czy jest możliwe postawienie torów na takim terenie? Mieszkańcy już wcześniej byli oburzeni tym projektem.” – przypominała radna Rady Miejskiej w Bukownie.

„Napisaliśmy interwencję do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To są dwa resorty, które powinny zainteresować się tym tematem, bo to nie jest sprawa wyłącznie lokalna. Bez interwencji rządu ciężko będzie bowiem poradzić sobie ze skutkami tych osuwisk. Czekamy na odpowiedź na pytanie, jakie działania będą podejmowane przez wymienione ministerstwa. Zagrożone jest mienie, zagrożona jest infrastruktura. Pojawia się również pytanie o to, czy powstające leje nie będą później wypełniać się wodą. Jeśli tak, to może ona być zanieczyszczona” – wyliczał z kolei parlamentarzysta Maciej Gdula: „My od początku byliśmy sceptyczni co do metody wygaszania kopalni. Mówiliśmy o tym, że pojawią się duże szkody. Wtedy nas uspokajano i mówiono, że to będzie powolny i wieloletni proces. Teraz widać, że degradacja środowiska postępuje szybko. Apelujmy do rządzących i posłów koalicji: przyjedźcie do Olkusza, zobaczcie, co tutaj się dzieje i podejmijcie działania.” – podsumował konferencję Maciej Gdula.

 

 


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze